Ödem ve Şişkinliği Atan 8 Besin

ödem ve şişkinlik nasıl giderilir

Ödem, doku ve deri bölgesinde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunması anlamına gelir. Vücudun farklı bölgelerinde yer alabilen bu şişlikler, zaman zaman rahatsız edici durumlara ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Bu tür durumlarda hastaların uzman bir doktora başvurmaları en doğrusudur.

Doktor desteği almasına rağmen şikayetleri hafiflemeyen kişiler doğal yöntemler ile ödem ve şişkinliklerden kurtulmayı deneyebilirler. Vücutta hastalık dışında ortaya çıkan şişkinlik ve ödemler, doğru beslenme ile önlenebilir. Aşağıda ödem ve şişkinliklere iyi gelen besinler listesini bulabilirsiniz.

Ananas

Ananas: Her markette artık kolay bir şekilde bulunan ananas, dilimlenip tüketilebildiği gibi meyve suyu olarak da tüketilebilir.

Maydanoz

Maydanoz: Özellikle sabah saatlerinde tüketilen 1 kase maydanoz, vücut şişkinlikleri için önemlidir.

Muz

Muz: İçeriğindeki yüksek miktar potasyum ile vücut şişkinliğini atmaya yardımcıdır. Vücudun ihtiyacı olan şekeri doğal olarak karşılayan bu meyve, hoş kokusu ile insanların vücut kokusunu da güzelleştirir.

Nar Suyu

Nar: Katı meyve sıkcağı yardımı ile taze nardan elde edilen nar suyu, ödem şişkinliklerinin hafiflemesinde etkilidir. Ancak şeker hastalığı olan hastalar, nar suyunu tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmalıdır.

Salatalık

Salatalık: Sağlıklı beslenme denilince akla ilk gelen besinlerden biridir salatalık… Farklı cilt sorunları için de etkili şekilde kullanılabilen salatalık, içeriğinde bulunan yüksek miktar su oranı ile günlük su ihtiyacını karşılar. Mideyi rahatlatma etkisi de bulunan bu besin, ödem ve şişkinlikler için de etkilidir.

Su

Su: Ödemlerin iyileşmesinde su tüketimi çok önemlidir. Ödemlerin önlenmesi ve tedavisi için günde en az 1,5 litre su içilmeli ve bu tüm gün içine yayılmalıdır.

Yeşil Çay

Yeşil çay: En fazla tüketilen bitki çayları arasında yer alan yeşil çay, mide sorunları, sindirim sıkıntıları, eklem ağrısı ve baş ağrısına iyi gelir. Güzel bir tadı olan bu çay  türü fazla tüketilmediği takdirde, ödem ve şişkinliklerin tedavisinde de etkili şekilde kullanılabilir.

Yoğurt

Yoğurt: İçeriğindeki prebotikler ile mide ve sindirim sorunlarına iyi gelen yoğurt, ödem şişkinlikleri için de etkilidir. Her hangi bir bakkal ya da marketten satın aldığınız az yağlı yoğurdu günlük olarak tüketmek, rahatsızlığınızın hafiflemesine etki edecektir.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz ödeme iyi gelen su mucizevi besin ile bu tür rahatsızlığı olan hastalar, doğal yollar ile şişkinliklerinden kurtulabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz