Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Özellikle soğuk havalarda, kış aylarında papatya çayının bağışıklık sistemini güçlendirici, sindirim sistemi rahatsızlıklarını önleyici, sinirleri yatıştırıcı özellikleri bilindiğinden herkes evinde papatya çayı demliyor. Papatya çayının kişiyi hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlatması, ağrı ve krampları dindirmesi onu çok değerli bir bitki haline getiriyor.

Soğuk Algınlığına Çok İyi Gelir

Papatya çayı, bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle soğuk algınlığına karşı korumaktadır. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkları önlemek ya da hastalandığında daha hızlı iyileşmek için papatya çayı önerilir. Ancak havalar soğumaya başladıktan sonra özellikle akşamları birer bardak papatya çayı içmek bu tür hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Cilt Sağlığını Destekler

Papatya çayı, çok etkili bir antioksidan olduğu için cildi temizlemek ve nemlendirmek için de kullanılır. Bunun için her gün bir bardak papatya çayı içerek cildi içerden beslemek ya da demlediğiniz papatya çayından 1 yemek kaşığı kadar ayırıp pamuk yardımıyla cildi papatya çayı ile silmek de faydalı olacaktır. Zaten cilde faydaları bilimsel olarak kanıtlandığı için pek çok kozmetik ürünün içinde papatya kullanılmaktadır.

Ayrıca ciltteki renk tonu dengesizliklerinin ve hafif lekelerin açılması için de cildin her akşam düzenli olarak papatya çayı ile silinmesi önerilir. Çünkü papatya çayının cilt beyazlatıcı özelliği bulunmaktadır. Yorgunluk, uykusuzluk, ilerleyen yaştan kaynaklanan göz altında şişme ve kararmaları gidermek için de papatya çayına batırılmış pamuk ile kompres yapılması önerilir.

Düzenli olarak papatya çayı ile temizlenen cildin doğal nem dengesini koruyarak sivilce ve akne oluşumunu önleyici, var olanları da giderici özelliği vardır. tüm bunlara ek olarak Cildi ölü hücrelerden temizler, daha dinç bir görünüm verir ve her cilt türü için de faydalı olduğu bilinir.

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlar: Papatya çayının diğer bir özelliği de yaraların hızla iyileşmesini sağlamasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde yaraları dezenfekte eder, iltihapları giderir ve mikropları kırma özelliği vardır.

Saçları Besler

Cilt sağlığı için çok faydalı olan papatya çayı aynı zamanda saç sağlığı için de çok önemlidir. Yıkanmış saçlara papatya çayı sürerek saçlara sağlıklı bir parlaklık kazandırmak mümkündür. Hatta papatya çayını kına ile karıştırıp saçlara sürerek bir süre bekledikten sonra yıkamak, saç renginin koyulaşmasını, beyazların doğal olarak kapanmasını sağlar. Papatya çayının cildi besleyici özelliği sayesinde kafa derisi canlanır, sağlık kazanır ve saç dökülmesi sorunu da durur.

Bir de saç rengini doğal olarak birkaç ton açmak isteyenler papatya çayı demleyip saçlarına sürmeli ve birkaç saat güneşte beklemeliler. Bu sayede saç rengi boya gibi yapay ve kimyasal bir madde ile değil, doğal bir bitki ile açılmış olur. Tüm büyük saç boyası firmalarının “en doğal”, “en organik” sloganlarıyla pirim yaptığı bu dönemde saçlarını hem besleyip hem de birkaç ton açmak isteyenler için papatya çayı şahane bir alternatiftir.

Kasları Gevşetir

Papatya çayının hem ruhsal hem de fiziksel olarak gevşetici, rahatlatıcı özelliği bilinmektedir. İşte bunun için aşırı yorucu günlerin sonunda 1 fincan ılık papatya çayı kas ve eklem ağrılarını azaltır, ağrıları dindirmeye yardımcı olur. Çünkü fizik gücü gerektiren işlerde yorulan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak kaybedilen enerjinin yerine gelmesini  sağlar.

Adet Dönemi Şikayetlerini Azaltır

Papatya çayının kas gevşetici özelliği kadınların adet döneminde yaşadığı ve hatta bazen ilaç kullanmak zorunda kaldığı şikayetlerini dindirici etki gösterir. 1 fincan ılık papatya çayı rahim kaslarının rahatlamasını sağlar, krampları giderir.

Ülser Ağrıları Hafifletir

Papatya çayının mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Bu bağlamda özellikle ülser ağrılarını gidermekte etkilidir. Mide rahatsızlığı olanlar doktora danışmak şartıyla papatya çayı tüketerek ağrıları hafifletebilirler.

Doğal Bir Antibiyotiktir

Papatya çayının çok etkili bir antibakteriyel olduğu bilinmektedir. Bu yüzden papatya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlıklarını ve öksürükleri giderici özellik gösterir.

Kan Şekerini Dengeler

Düzenli olarak papatya çayı tüketerek kan şekeri seviyesini normal değerlerde tutmak mümkündür. Bu bakımdan şeker hastaları doktora danışmak koşuluyla günde bir fincan papatya çayı tüketebilirler.

Migrene İyi Gelir

Düzenli olarak papatya çayı tüketen kişilerde migrene dayalı semptomların azaldığı görülmüştür. Bu konuda yapılan bazı araştırmalar özellikle başlangıç aşamasında olan migrenin papatya çayı tüketimi sayesinde iyileşebileceğini ortaya koymaktadır.

Stresi Yok Eder

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için stres artık doğal hayatın bir parçası haline gelmiştir. Papatya çayının sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu da bilindiğinden stresle mücadele için özellikle akşamları 1 fincan papatya çayı içmek önerilir. Bu sayede daha rahat bir uyku uyumak ve ertesi güne daha huzurlu başlamak mümkün olabilir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Mevsiminde topladığınız papatya çiçeklerini kurutup bez bir torba içinde uzun süre saklamak mümkündür. Böyle bir imkanı olmayanlar da hazır kurutulup paketlenmiş papatyaları aktarlardan ya da doğal ürünler satan marketlerden satın alabilirler. 1 bardak papatya çayı yapmak için 5 -6 tane papatyayı kaynamış suyun içine atıp 10 dakika süre ile demlenmesi beklenir, ardından ılık olarak tüketilir. Papatyanın acımtırak bir tadı vardır. Bu sebeple de sade olarak içemeyenler 1 çay kaşığı bal ekleyerek de tüketebilirler.

Papatya Çayı Tüketecek Olanlara Öneriler;

Papatya çayı yukarıda sayıldığı üzere vücudun pek çok bölgesi için, hatta tüm vücut sağlığı için çeşitli faydalar içermektedir. Ancak diğer tüm bitkisel önerilerde olduğu gibi papatya çayının da aşırı tüketimi bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bunun için papatya çayını günde 1 fincan tüketmek yeterlidir. Adet dönemlerinde ve soğuk algınlığına dayalı şikayetlerin olduğu günlerde ise en fazla 2 fincan papatya çayı içilebilir.

Papatya çayının fazla tüketimi mide ağrılarına ve ishale neden olabilir.

Papatya çayının anne sütünü artırıcı özelliği bilinmektedir. Bu bakımdan emziren kadınlara her gün 1 fincan papatya çayı tüketimi önerilir. Ancak emzirme dönemi anne ve bebek için çok hassas bir dönem olduğundan bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ya da bebek doktoruna danışmakta fayda vardır.

Hamilelik döneminde papatya çayı tüketimi önerilmez.

Mide rahatsızlığı, tansiyon ve şeker gibi hastalıklara sahip olanların papatya çayı tüketmeden önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Aslında her türlü hastalığı olan ve tedavi gören kişilerin papatya çayı tüketmeden önce doktora danışmaları önerilir.

Epilepsi hastalarının kesinlikle papatya çayı tüketmemeleri gerekiyor.

Hazır paket çay olarak satılan papatya çayları yerine, papatyayı evde alıp kendiniz demlemeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü toz haline getirilip poşetlere konulan çayların içinde tam olarak ne olduğunu bilmek mümkün olmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz