Pet Şişelerden Güneş Enerjisi İle Çalışan Solar Ampul Nasıl Yapılır?

pet şişelerden ampul yapma

Solar Ampul Nasıl Yapılır?

Elektrik hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Günlük ev işlerinde, kişisel bakımda ya da tamir gibi işlerde hep elektiriğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı evler, gündüz bile evin içinin karanlık ya da loş olmasından dolayı sürekli lamba ile aydınlatılmaktadır. Bu evler için elektriğin ya da lambanın olmaması demek, gündüz bile evde hayatın durması anlamına gelmektedir. Bu tip evler daha çok yabancı ülkelerde olsa da ülkemizde de rastlanmaktadır.

Filipinler’de evlerin birbirine çok yakın olmasından dolayı pencere açılsa da içeriye güneş ışığı girmemektedir. Buradaki insanların pek çoğu elektriksiz bir hayat sürdüğünden evlerini aydınlatmak için değişik çözümler bulmuşlardır. Bu çözümlerden en başarılı olanı, boş pet şişeden yapılan çevre dostu ampul olmuştur.

Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Filipinler’de aydınlık sorunu yaşanan hemen hemen her evde uygulanan bu yöntem, maliyet açısından da oldukça hesaplı. Neredeyse sıfır maliyet ile oluşturulan bu solar ampul için gerekli olan malzemelerin çoğu her evde bulunan malzemelerdir.

Malzemeler:

  • 1 pet şişe
  • 1 litre su
  • 2 kapak kadar çamaşır suyu
  • Kauçuk dolgu macunu
  • Galvanize sac

 Yapılışı:

Elekriksiz ampül yapımı için ilk önce hazırlanan galvanize saca ikisi iç içe olacak şekilde farklı büyüklükte iki daire çizilir. Bun dairelerden küçük pet şişeden biraz daha ince, büyük olanı ise pet şişenin çevresi kadar büyüklükte olmalıdır. İçte bulunan küçük daire kesilerek çıkarılır, dıştaki daire ise kenarlarından çeltiklenir. Bu arada pet şişenin içi 1 litre saf su ve 2 şişe kapağı kadar çamaşır suyu ile doldurulup güzelce kapatılır. Kapatılan şişe hazırlanan saca oturtulup yapıştırıcı ile yapıştırılır ve en son odanın tavanında açılan deliğe hazırlanan mekanizma yerleştirilir. Elektriksiz ampülün ışık vermesi için artık sadece güneş ışığını görmesi gerekmektedir.

 Çevre dostu ampül olarak da adlandırılan bu ampül, yaklaşık 50-60 watt elektrik ile sağlanan ışığı vermektedir. Güneş enerjisinden yararlanmak, elektirkten tasarruf etmek ya da elektirik olmayınca gündüzleri ışıksız kalmamak iin kullanılan bu ampül, son zamanların en büyük icatlarındandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz