Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlık faydaları saç ve deri sağlığını iyileştirme, kemik büyümesine yardımcı olma, kan basıncını düşürme, düzenli kalp sağlığını koruma, kaygı ve depresyonu yönetme, bebek sağlığını koruma, diş problemlerini tedavi etme, kanseri önleme, sindirim sürecini geliştirme ve daha düşük iltihaplanma kabiliyetini içerir.

Tohumundan elde edilen susam yağı, daha az bilinen bir bitkisel yağdır, ancak aslında normal bitkisel yağların en sağlıklı alternatiflerinden biridir. Susam tohumları, Sesamum indicum bilimsel adı ile bilinir ve esasen Afrika’da bulunan küçük sarımsı kahverengi tohumlardır, ancak Hint kıtasında da nadiren bulunur.

Susam yağı nispeten ucuz (basit sıcak su flotasyonu veya çeşitli presleme teknikleri) olduğu için son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, tohumlar tamamen olgunlaştığında en iyilerinin dış kabukları patlatılarak meydana gelir. Pişirmede kullanılabilir ve en yaygın olarak Orta Doğu mutfaklarında olduğu gibi Çin, Japon ve Güneydoğu Asya yemekleri de dahil olmak üzere Asya mutfaklarında kullanılır.

Susam yağı, vücut ve cilt üzerinde olumlu etkileri nedeniyle masajlarda da kullanılmaktadır. Bu, çok çeşitli kozmetik ürünler için bir taşıyıcı yağ olarak bile, kullanılabileceği anlamına gelir. Sorun, susam tohumlarının gerektirdiği manuel işleme çünkü arzdan daha fazla talep olacaktır. İçerisindeki etkileyici miktarda vitaminler, mineraller, organik bileşikler ve diğer yararlı bileşenler neden bu kadar sağlıklı kabul edilir birlikte bir göz atalım.

Saç Bakımına Destek Olur

Susam yağı, geleneksel olarak saç sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır. Doğal saç renginin korunmasına yardımcı olabilir ve saç dökülmesini en aza indirebilir. Ayrıca, anti bakteriyel etkileri, saçlı derinize veya saçınıza saldırabilecek yabancı cisimlerin veya patojenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Cilt Bakımına Yardım Eder

Susam yağı, cildiniz için en önemli minerallerden biri olan çinko bakımından zengindir. Cildin esnekliğini ve pürüzsüzlüğünü artırabilir, yaşlanma lekelerinin görünümünü azaltabilir ve erken yaşlanmayı da içeren cilt koşullarını ortadan kaldırır. Vücuda cildin içerisindeki yabancı maddelerden veya toksinlerden korunmanın başka bir yolu olan cildi koruyucu bir tabaka oluşturduğu için güneş kremi olarak da kullanılabilir. Bazı yerlerde, ciltteki mantar hastalıklarını tedavi etmek için bile kullanılmaktadır.

Kalp Sağlığını Koruyor

Çoğu bitkisel yağ gibi, yağ asit içeriği nedeniyle susam yağı faydalıdır ve lezzetlidir. Sesamol ve sesamin de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri kardiyovasküler sistemi güçlü ve kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşük tutuyor. Bu yağ ayrıca vücudun halihazırdaki kolesterol seviyelerini düşürebilir ve böylece aterosklerozu azaltır. Bu ne demektir? Diyetinize susam yağı eklerseniz kalp krizi ve inmeden daha iyi korunabileceğiniz anlamına gelir.

Kemik Kalitesini İyileştirir

Bakır, çinko ve kalsiyum, vücuttaki kemik büyümesinin ayrılmaz üç maddesidir. Beslenmenizde kullanarak, kemik büyüme ve gelişme hızını artırabilirsiniz. Herhangi bir iyileşme veya kemiklerin yeniden büyümesine yardım eder. Yaşlandıkça, susam yağı kemiklerde osteoporoz ve yaşla ilgili çeşitli zayıflıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Kaygıyı Hafifletir

Susam yağı içindeki tyrozin, beynin serotonin aktivitesine doğrudan bağlıdır ve vücuda bir kişinin mutlu olmasını sağlayan enzimler salıp, hormonların yükselmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, kaygı veya depresyondan dolayı acı çektiğinizde, olumlu bir gelişme gösterebilir ve ruh halinizi değiştirebilir.

Ağız Sağlığını Korumaya Yardım Eder

Susam yağı, ağız içine yağ alıp, tükürmeden önce iyice ağızda çalkalanmasını gerektiren, yağ çekme adı verilen bir işlemde kullanılabilecek olması sebebiyle diş hekimleri tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Susam yağı ile bu süreç, daha beyaz dişlere, daha düşük seviyedeki diş plaklarına ve bazı streptokok mutantlarına karşı korunma ile doğrudan ilişkilendirildi. Bu yağın güçlü antibakteriyel etkileri diş sağlığındaki artışın ana nedenidir.

Kanseri Önlüyor

Susam yağı fitat adı verilen, kanser gelişiminde doğrudan bir düşüş ile bağlantılı olan organik bir bileşim içerir. Ayrıca, içerisindeki magnezyum seviyesi olağandışı derecede yüksektir ve bu önemli mineral direkt olarak kolorektal kanser şansını düşürme ile bağlantılıdır. Kalsiyum içeriği ayrıca kolon kanserini önleme hususunda çok yararlıdır.

Dolaşımı ve Metabolizmayı Artırır

Yüksek bakır ve çinko içeriği, vücudun optimum seviyelerde çalışabildiği anlamına gelir, çünkü temel olarak bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Susam yağı içerisindeki önemli bakır miktarı ile vücudunuza, daha sağlıklı bir yaşam tarzı sağlayarak organlara ve dokulara doğru miktarda kan akışını sağlayabilir.

İnflamasyonu Azaltır

Bakır doğal antienflamatuvar bir maddedir ve gut ve artrit gibi çeşitli durumların iltihaplanmasını ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Eklemlerin şişmesini azaltır ve kemikleri ve kan damarlarını güçlendirerek, bedeninizi ve iskeletinizi ağrılı bir iltihap olmadan uzun yıllar sağlam tutmanıza yardımcı olur.

Hipertansiyonu Azaltabilir

Susam tohumlarının doğal yağları, bir dizi araştırmada, kardiyovasküler sisteminizdeki yükü azaltan ve çeşitli kardiyak koşulların önlenmesine yardımcı olan hipertansiyonun azalmasına neden olmuştur. Ayrıca, magnezyum uzun süredir bir vazodilatatör (kan basıncını düşüren bir madde) olarak bilinir ve bu tohumlar, günlük gereksiniminizin % 25’ini tek bir porsiyonda içeren mineralle doludur.

Radyasyondan Korur

Susam tohumlarındaki organik bileşiklerin birine sesamol denir ve radyasyonun zararlı etkilerinden tutun da, DNA’nın korunmasına kadar yararlıdır. Bu radyasyon, kazara ortaya çıkan sorunlardan ya da kemoterapi ve radyoterapi uygulanan kanser tedavisinden meydana gelebilir. Radyasyondan ötürü, DNA’yı mutasyona karşı koruyarak, hücresel mutasyona bağlı olarak diğer kanser türleri ile etkileşim yapma şansını azaltabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Pıhtılaşma önleyici veya kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız, diyetinize susam yağı eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Kan basıncınızı düşürür ve kanı inceltir, dolayısıyla kullanımı potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Aksi takdirde, istediğiniz şekilde tadını çıkarın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz