Ugli Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Bir meyveyi görünüşüne bakarak değerlendirmek pek hoş değil, ugli meyvesini buna örnek gösterebiliriz. Çünkü bu çirkin meyve sadece dışarıdan çirkin görünüyor. Ugli meyvesi, tropikal iklimde yetişen melez bir meyvedir ve inanılmaz bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca lif, pektin ve kumarin gibi diğer besleyicilerle doludur. Yaklaşık 100 yıllık geçmişi var, ancak o zamandan bu zamana benzersiz ama tatlı bir lezzet geliştirmiştir.

Teknik olarak, ugli meyvesi genellikle mandalina ve greyfrut cinsi olan minneola meyvesinin Jamaika formudur. Bu nedenle, dış görünüşün sizi aldatmasına izin vermeyin, ugli meyvesi buna değecek. Peki niye? Çünkü ugli meyvesi, kilo kaybına yardımcı olmak, bağışıklığı artırmak ve kalbi desteklemek gibi güzel sağlık faydalarına sahiptir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Ugli meyvesi, porsiyon başına düşük bir kaloriye sahiptir ve hiçbir karbonhidrat ya da yağ içermez, bu da dengeli bir diyet ve egzersiz rutini ile birlikte kilo vermek isteyenler için faydalı olabileceği iddiasını destekler.

Sadece düşük kalorili olmasıyla yardım etmez aynı zamanda ugli meyvesinde bol lif bulunması da kilo kaybında bir anahtardır. Yüksek lifli diyetler sağlıklı kilo vermeniz veya kilo almamanız açısından kritik önem taşır. Bunun bir nedeni, lifin yedikten sonra daha uzun süre dolgun hissetmenize yardımcı olmasıdır; bu nedenle, hemen acıkmadan tekrar yemek için daha fazla bekleyebilirsiniz. Yüksek miktarda lif alımı, bağırsağınızdaki toksinlerin emilimini de düşürebilir ve sindirim sisteminizdeki hormon salınımını iyileştirebilir.

Özellikle narenciye meyvelerinde bulunan, kilo verme yardımı da dahil olmak üzere, kanıtlanmış birçok faydaya sahip olan pektin olarak bilinen bir lif türü içerir. 1997 yılında yapılan bir araştırmada, pektinin iştahı azalttığı, doygunluğu artırdığı ve katılımcılara az miktarda verildiğinde dahi enerjiyi artırdığı bulundu.

Bağışıklık Sistemi Fonksiyonunu Artırır

Çoğu narenciye gibi ugli meyvesi de C vitamini dahil olmak üzere antioksidanlar için mükemmel bir kaynaktır. Antioksidanlar önemli bir besindir çünkü aşırı serbest radikallerin vücuda yapabilecekleri zararlar ile savaşırlar. Ne yazık ki, Batılı yaşam tarzı ve beslenme, vücutta oksidatif strese neden olan serbest radikallere doğal olarak yüksek maruz kalma sağlıyor. Serbest radikallerin neden olduğu mutasyonlar ve hastalıklar, kanser, kalp rahatsızlığı, inme ve diğerleri gibi büyük hastalıkları içerir. Tersine, koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ve çaylar gibi antioksidan bakımından zengin gıdaları düzenli olarak tüketmek, vücudunuzun tasarlandığı gibi çalışması için gereken savunmaları sağlar. Unutmayın, vücudunuz hastalığı savuşturmayı amaçlamaktadır.

Vitamin C, çok popüler bir antioksidandır ve bir ugli meyvesinin yalnızca yarısında günlük önerilen değerin % 70’ini barındırır. Düzenli olarak ugli meyvesi yiyerek bağışıklık işlevinizdeki artışın tadını çıkarırsınız. C vitamini, oksidasyona karşı korurken kan dolaşımınızdaki beyaz kan hücrelerinin üretimini de teşvik eder.

Ugli meyveleri ayrıca günlük olarak önerilen diyet lifi alımının yüzde 8’ini içerir. Bağışıklık sistemi dahil, vücudunuzdaki birçok sistem için lif önemlidir. Yeterli miktarda lif yediğiniz zaman bağırsaklarınız düzgün bir şekilde “hacimlendirilir” ve kanserojenleri ve diğer toksinleri sisteminizden süpürebilir, midenizin boşaltılmasını uzatabilir, sisteminiz tarafından absorbe edilen besin maddelerinin yüzdesini artırabilir.

Bağışıklık sisteminizin çoğu bağırsağınıza yerleştirildiğinden bağırsak sağlığı, hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık seviyesiyle yakından ilişkilidir. Aslında, yumurtalık kanseri üzerine odaklanan bir 2013 çalışması, yüksek lif alınmasının kanser riskinin azalmasına katkıda bulunabileceğini ortaya koymuştur. Bağışıklık sağlığına da katkıda bulunan bağırsak duvarlarının güçlendirilmesinden de lif sorumludur. Turunçgildeki pektin de sindirim sistemini ve bağışıklık reaksiyonlarını olumsuz olarak etkileyen diyareyi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Diyabetle Mücadele Ediyor

Ugli meyvesi sıfır gramlık yağ veya kolesterol içeren düşük kalorili bir gıda olduğundan, glisemik indeks ölçeğinde düşük bir sıralamaya sahiptir. Düşük glisemik indeks gıdalarından zengin bir diyet gerçekten kilo vermeye yardımcı olurken, uzun vadeli araştırmalara göre düşük glisemik indeksli gıdalar şeker hastalığının tedavisinde önemlidir. Ugli meyvesinde lif bulunması da sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Şeker hastalığına karşı mücadelede ugli meyvesinin faydalı olabileceği bir başka yol, yukarıda bahsedilen pektin varlığıdır. Çin’de yapılan 2016 yılındaki bir araştırmada, turunçgillerde bulunan pektinin tip 2 diyabet semptomlarını hafifletmek için büyük yardımcı olabileceği öne sürüldü. Muhtemelen pektin, sindirim sistemi içerisindeki nişasta ve şekeri parçalayan enzimlerin aktivitesini yavaşlattığı, kan şekerindeki artışlara karşı korunmaya yardımcı olduğu ve şeker ve karbonhidratların emilmesini yavaşlattığı için çok faydalıdır.

Kalp Sağlığı İçin İyidir

Ugli meyvesinin, kısmen yüksek antioksidan yükü nedeniyle kalbi hastalıktan veya anormal fonksiyonlardan korumak gibi çeşitli avantajları vardır.

Buna ek olarak, pektin ve lifin varlığı kardiyovasküler sistemin sağlığını da destekler. Pektinin, koroner arter hastalığı riski taşıyanlarda kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Kolesterol konsantrasyonları, kalp hastalığı ile çok yakından ilişkilidir; bu nedenle, sağlıklı kolesterol seviyesini korumak, kalbi gelecekteki hastalıklardan korumak için önemlidir.

Lifler bakımından yüksek bir diyet de kalp rahatsızlığı riskinde azalma ile ilgilidir. Lif, düzenlenmiş bir kolesterol seviyesi ve kan trigliseritleri ile ilişkilidir. Lif alımını ne kadar belirgin olursa, bir kişinin hipertansiyon ve metabolik sendrom da dahil olmak üzere kalp rahatsızlığı için diğer faktörleri geliştirme riski o kadar az olur.

Kanser Riskini Azaltabilir

Kansere yakalanma riskinizi herhangi bir şekilde etkilemeyen sağlıklı gıdalar nadirdir. Bunun nedeni, pozitif besin içeriğine sahip gıdaların, vücudunuzun hastalıkla mücadele kabiliyetini artırmasıdır. Kanser sadece hasar görmüş hücrelerin bir araya gelmesinden ibarettir ve bu yüzden tehlikeli kemoterapi ilaçları yerine doğal kanser tedavileri kullanmak faydalı olabilir.

Ugli meyvesi, kanserle mücadele eden antioksidanlara ek olarak, kansere karşı koruma amaçladığı bilinen diğer besin maddelerini de içerir. Birincisi pektin, belirli koşullar altında kolon kanseri hücrelerinde apoptoz (programlı hücre ölümü) oluşturur ve vücudun kolon kanseri ile savaşmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir diyet için faydalı bir ek olabilir.

Ugli meyvesi aynı zamanda birçok farklı bitki türünde doğal olarak bulunan kimyasal bir bileşik olan coumarin (kumarin) içerir. Coumarin, uzun süredir var olan geleneksel kemoterapi ilaçlarına alternatif olarak incelenmiştir. Kumarin neredeyse hiç yan etkisi olmayan ve ilaç direnci sorunu olmayan bitki esaslı bir maddedir. Aslında, kumarin şu anda kanser araştırmaları dünyasında sıcak bir konudur, çünkü çok çeşitli kanser türlerinde, sadece bir değil, çeşitli hareket mekanizmaları üzerinde görünür bir etkisi vardır.

Meyvelerdeki bir diğer ortak besin sınıfı terpen içeriğidir. Organik bileşiklerin bu geniş sınıflandırması, farklı vücut sistemlerinde, “neredeyse her canlıdaki biyosentetik yapı taşları” gibi çeşitli amaçlara sahiptir. Özellikle narenciye içerisinde bulunan terpenler, meme ve pankreas kötü huylu tümörlerinde küçülme belirtisi gösterdi.

Böbrek Taşlarının ve Safra Taşlarının Çözülmesinde Faydalıdır

Ugli meyvesinde bulunan kansere karşı savaşabilecek terpenler, safra taşı ve böbrek taşlarını çözme potansiyeline sahiptir. İçerisindeki Limonen bu amaçla Japonya’da bir süredir kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz