Yasemin Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yasemin çiçeğinden elde edilen yasemin yağı, stresin üstesinden gelmek için, havayı temizlemek için popüler bir doğal çaredir. Yasemin yağı yüzlerce yıldır depresyon, kaygı, duygusal stres, düşük libido ve uykusuzluk için doğal bir çare olarak Asya’nın bir bölümünde kullanılmaktadır.

Araştırmalar, Jasminum officinale cinsi yasemin yağının, sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek çalıştığını gösteriyor. Yasemin çiçeğinden elde edilen yağın aromaterapik olarak veya cilde uygulandığında kalp hızı, vücut sıcaklığı, stres tepkisi, uyanıklık, kan basıncı ve nefes alma gibi bir dizi biyolojik faktör üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Birçok kişi doğal bir afrodizyak olarak yasemin yağı kullanıyor çünkü şehvet artışına neden olabilecek “baştan çıkarıcı” bir kokusu var ve ayrıca libido artırıcı niteliklerinden dolayı “kraliçe” olarak adlandırılır.

Depresyonu Önler ve Anksiyeteyi Azaltır

Yasemin yağı, ister aromaterapi tedavisi olarak ister topikal olarak cilt üzerinde kullanıldığında ruh halinde ve uykuda iyileşme yaşanmıştır. Bunun yanı sıra her şekilde enerji düzeylerini artırmanın bir yolunu bulmuştur. Araştırma sonuçları yasemin yağının beyin uyarıcı ve aktive edici bir etkiye sahip olduğunu ve aynı anda enerjinizi yükseltmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Doğal Ürün İletişimi’nde yayınlanan bir araştırma, sekiz haftalık bir süre zarfında ciltte kullanılan yasemin yağının, katılımcıların ruh halinde iyileşme hissine katkıda bulunduğunu ve düşük enerjili fiziksel ve duygusal bulguları azaltmasına yardımcı olduğunu buldu.

Dikkati Artırır, Dalgınlığı Önler

Yasemin yağı, plaseboyla karşılaştırıldığında, sağlıklı yetişkin kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, solunum hızı, vücut ısısı, kan oksijen ilişkisi ve sistolik ve diyastolik tansiyon gibi fiziksel uyarı belirtilerinin önemli oranda artmasına neden oldu. Yasemin yağı grubundaki kişiler ayrıca kendilerini kontrol grubundaki deneklerden daha dikkatli ve daha aktif olarak değerlendirdiler. Çalışma sonuçları yasemin yağının, otonomik uyarılma aktivitesini artırabildiğini ve ruh halini aynı anda yükseltmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bağışıklığı Artırır ve Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olur

Yasemin yağı, benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi aktif içerikler içerir. Bunlar doğal olarak zararlı bakteri ve virüslerle vücut içinde ve ciltte savaşarak, hastalık, tahriş, mantar ve viral enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurlar.

Yasemin yağını doğrudan ya da evinize dağıtarak solumak, burun pasajları ve solunum yollarında mukus ve bakterileri temizlemeye yardımcı olabilir. Cildinize uygulayarak iltihaplanmayı, kızarıklığı, acıyı azaltabilir ve yaraları iyileştirmek için gereken zamanı hızlandırabilirsiniz.

Uykusuzluğa Çare Olabilir

Her zaman yorgun mu hissediyorsunuz? Asla uykunuzu alamıyorsanız ya da uykuya dalamıyorsanız yasemin yağı, doğal bir sakinleştirici olarak hareket edebilen ve daha iyi uyumanıza yardımcı olan yatıştırıcı bir etki sergiler.

European Journal of Applied Physiology Dergisi’nde yayınlanan 2005 tarihli bir çalışma yasemin yağı kokusunun hem otonomik sinir aktivitesi hem de ruh durumları üzerinde yatıştırıcı etkileri olduğunu buldu. Yasemin yağı lavanta ile birlikte teneffüs edildiğinde; kalp atış hızını azaltmaya ve huzursuzluk hissettiğinizde sakinlik ve gevşeme duygularını geri getirmeye yardımcı olur. Yasemin kokusunu evinize yaymak için, lavanta yağı gibi diğer yatıştırıcı yağlarla birlikte bir difüzöre birkaç damla damlatın, evin havası değişecek.

Menopoz Belirtilerini Azaltır

Yasemin yağı aromaterapi tedavisi olarak ya da doğrudan cilde uygulandığında menopozun duygusal ve fiziksel semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve menopoz için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, menopozdaki kadınlar sekiz haftalık bir süre zarfında yasemin yağı uyguladıklarında, enerji seviyelerinde artış, sıcak basmaları ve menopoz ile ilişkili semptomlarında iyileşme bulundu. Ayrıca, yasemin yağı kullanmayan kadınlara kıyasla ağrı ve depresyon da daha azdı.

Adet Öncesi Sendromunu Azaltabilir

Yasemin yağı ile cildinize masaj yapmak veya yasemin yağı solunmak, baş ağrıları, mide krampları, akne ve huzursuzluk gibi adet öncesi sendromu semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Gebelik Sonrasındaki Aşamalarda Yardım Edebilir

Yasemin yağı, anksiyete, depresyon, kas ağrısı ve düşük enerji gibi doğum sonrası belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda doğal olarak hormonları dengelemeye yardımcı olur ve anne sütünün üretimini artırmak için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, Yasemin yağını cilde uygulayarak çatlak izlerini azaltabilir ve yara izini önleyebilirsiniz.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Azaltır

Yasemin yağı, burun pasajlarını ve hava yollarını açmaya yardımcı olabilir ve soğuk algınlığı, grip veya diğer hastalıklarla ilişkili ağrıları azaltabilir. Yasemin yağını Hindistan cevizi yağı ve okaliptus yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Göğsünüze, şakaklara, boynunuza ve sırtınıza masaj yaparak acıyı azaltabilirsiniz.

Konsantrasyonu Artırır

Yasemin yağını koklamak veya cilde uygulamak, uyanıklığınızı ve enerjiyi artırmanıza yardımcı olabilir. İçerisindeki aktif maddeler, aktif öğrenme ve problem çözme için gerekli kalp hızı, vücut ısısı ve beyin aktivitesini artırmaya yardımcı olur. Banyo suyuna bir miktar yasemin yağı ilave etmeyi ve rahatlamanıza yardımcı olması için sabah duşunda cildinize uygulamayı deneyin.

Cilt Sağlığını Destekler

Yasemin yağı, antibiyotik ve antiviral olarak kabul edilir. Bu nedenle, cilt tahrişine ve iltihaba yardımcı olabilir. Yasemin yağını, dudak kremine, duş jeline veya vücut losyonuna karıştırarak lekeleri azaltın, çürükleri hızlı bir şekilde iyileştirin, tahrişleri tedavi edin veya böcek sokmasıyla acısını hafifletin. Sadece alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için bir cilt bölgesine az miktarda uygulayarak, ilk önce herhangi bir yağa reaksiyonunuz olup olmadığını test ettiğinizden emin olun.

Sakinleştirici veya Canlandırıcı Bir Masaj Yağı Olarak Kullanabilirsiniz

Yasemin yağı, canlandırıcı veya yatıştırıcı olabilir. Gerektiğinde uyanıklığı ve uyanmayı artırmaya yardımcı olur, ancak rahatlatıcı ve ağrı azaltıcı bir etkiye sahiptir ve bu da yasemin yağını mükemmel bir masaj yağı yapıyor.

Parfüm Olarak Kullanabilirsiniz

Dükkanlarda satılan pahalı parfümleri kullanmak yerine yasemin yağını bileklerinize ve boynunuza doğal, kimyasal içermeyen bir parfüm olarak uygulamayı deneyin. Yasemin yağı, pek çok kadın parfümüne benzer sıcak çiçek kokusuna sahiptir. Biraz ağır olabileceğinden ilk önce bir veya iki damla kullanın ve isterseniz kokusunu azaltmak için bir taşıyıcı yağı ile karıştırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz