Yeşil Fasulye Kaç Kaloridir?

yeşil fasulye kaç kalori

Baklagiller familyasının yıllık bitkilerinden fasulye, yüksek lifli bir besin olarak kansere karşı koruyucu etki yapmaktadır Ayrıca zengin bir K vitamini deposudur, A,B,C vitaminleri ile kalsiyum, mangan, demir, forfor, potasyum kaynağıdır. İçerdiği kalsiyum sayesinde diş ve kemik sağlığı için birebir bir sebzedir. Bedene zindelik kazandırır ayrıca sindirim sistemini düzenler ve böbrek rahatsızlıkları için doğal ve etkili bir ilaçtır.

Taze fasulye zeytinyağlısı yapılabildiği gibi etli olarak hazırlanmakta, çeşitli sebze yemekleri ile bir arada kullanılabilmektedir. Saf halde kalorisi düşük bir sebzedir ancak içerdiği malzemelere bağlı olarak bir porsiyon fasulye yemeğinin kalori miktarları değişiklik göstermektedir.

Fasulyenin Kalori Miktarı

100 gram haşlanmış taze fasulye 35 kaloridir. Yapımında çok az zeytinyağı kullanılan  bir tabak, yani yaklaşık 5 kaşık zeytinyağlı fasulyede 75 kalori bulunur. 5 yemek kaşığı çok az yağ içeren, salçalı yeşil fasulye kavurması 60-65 kalori arasındadır.  Etli yeşil fasulye yemeğinin 5 kaşığında 110-130 kalori bulunmaktadır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz