Yüz Felci Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

Yüz felci, yüzde yüz giderilmemekle beraber evet tedavisi mümkündür. Böyle söylememiz sizi üzmesin çünkü her hastalıkta olduğu gibi bir hastalığı yüzde yüz oran ile kesinlikle vücuttan yok etmek mümkün değildir. Uygulanan tedaviler ve tıbbi & cerrahi yöntemler her zaman için hastalığın etkilerini ve yan etkilerini en aza indirmek içindir. Kökten çözüm sunan bazı istisnai hastalıklar da mevcuttur. Konumuza dönecek olursak yüz felci evet tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Çoğu hastalıkta olduğu gibi öncelikle hastalığın nedenleri ve sebepleri araştırılmalı, kişinin vücudunu bu hastalığa sürükleyen tüm koşullar ortadan kaldırılmalıdır.

yüz felci

Yüz Felci Tedavisinde Diğer Hangi Hastalıklar Araştırılır?

Yüz felci şikayeti ile hekime başvurduğunuz taktirde ilk olarak altta yatan diğer hastalıklarınızdan yola çıkılarak tüm bu hastalıkların tetkikleri ve kontrolleri yapılacaktır.

Nedir bunlar;

  • Şeker var ise en aza indirilmeli
  • Viral enfeksiyonlar dizginlenmeli
  • Travma durumu var ise kontrol edilmeli
  • Tümör durumları kontrol edilmeli

Fakat; Tıpta idiopatik olarak adlandırılan bir hadise söz konusu ise yani; hiç bir sebep gösterilmeyen bir felç söz konusu ise ne yapılmalıdır?

İdiopatik (Nedensiz) Yüz Felci Tedavisi

Az önce de söylediğimiz gibi eğer yüz felci herhangi bir nedene (şeker, tümör, viral enfeksiyonlar vb.) dayanmıyorsa bu durumda asıl yüz felci tedavisi uygulanmalı, yani ağız yolundan yüksek dozajlı kortizon alınmalıdır. Bu yüksek dozaj kortizon alımı kesinlikle yalnızca tedavinizi takip eden hekim tarafından ayarlanmalı ve kontrol edilmelidir. Asla kendi imkanlarınız ile yüz felci hastalığınız için kortizon veya başka bir hap, ilaç kullanmayınız. Kortizon tedavisine ‘hastanın ilk yüz belirtileri’ esnasında hiç vakit kaybetmeden başlanılmalı ve 14 ila 19 gün arasında kullanılmalıdır. Buna göre yüz felci belirtileri olan birisi derhal hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurmalıdır.

Kortizon tedavisinin yanında virüs önleyici ilaç tedavileri de hekiminiz tarafından önerilecektir.

Yüz Felci Tedavisine Başladım, Peki ya Ne Zaman İyileşir?

Yüz felcinin iyileşme süreci kişiye ve çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin yüz felci nasıl ortaya çıktı? Birden mi yoksa yavaş yavaş mı kendini gösterdi? Yüz felci olan kişi eğer birden ve büyük ölçüde bir yüz felci gerçekleşmiş ise, normale dönüş süresi olarak  6-8 ay (tedavi şartlarına göre değişen) arasında bir süre belirtebiliriz. Fakat yüz felci yavaş yavaş günden güne azar azar kendini gösterdiyse bu yüz felci tam anlamıyla iyileşmeye müsait demektir. Aniden oluşan yüz felçlerine oranla yavaş yavaş oluşan ve tedavisine erken başlanan yüz felci hastalıklarında  tam olarak iyileşme oranı %85 (yüzde seksenbeş) civarındadır.

Yüz Felci Olmamak İçin Öneriler;

Eğer yüz felci olmaktan korkuyorsanız elinizden gelen tüm önlemleri de alabilirsiniz demektir. Yüz felcinden korunmak için özellikle soğuk havalarda kesinlikle yüzünüzü koruyucu bir maske kullanmalısınız. Yüz kaslarınızı uzun süre çalışmadan bekletmeyin. Sakız çiğneyerek yüz ve ağız kaslarınızı rahatlatabilir ve çalıştırmış olursunuz.

İkinci bir önerimiz ise günlük yaşantınızda yüzünüze direkt olarak soğuk veya sıcak hava akımı almamaya özen gösterin. Örneğin iş yerinde veya evinizde klima veya açık pencere önünde uzun zaman geçirmek yüz felcinin yanı sıra diğer başka sağlık problemlerine de yol açabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz