10 Aylık Bebek Gelişimi

Bu ayda bebekler çok daha hareketlidirler. Bu aydan önce bebeklerin hemen hemen hepsi emeklemeyi başarmıştır. Ancak ana becerileri şimdi çalışmaya başlar. Bu ayda bebeğiniz artık güvenle oturur. Mobilyalara tutunup yürür. Ara sıra bir an olsun desteksiz ayakta durabilirler.

Bu ayda bebekler destek için diğer nesneleri kullanırlar. Mobilyalara çıkmak, merdiven tırmanmak gibi istekleri görülür.

Yine bu ayda artık bebeklerin parmakları daha çeviktir. Baş parmağı ve işaret parmağı ile küçük nesneleri kıskaç yaparak tutma becerileri iyice gelişmiştir.

Bebeğinizin Kişiliği

Bu ayda en önemli gelişim özelliği ise şudur ki; artık bebeğinizin kişiliği bu ayda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bebeğiniz çok gülümseyeceği ve sosyal olabileceği gibi yabancı kişileri gördüğünde utanarak saklanabilir. Bu onun kişiliği ile ilgili ilk ipuçları verdiğinin göstergesidir.

10 aylık bebeklerde bir çok şeyden korkma durumu görülebilir. Örneğin dışarıdan gelen bir araç sesi onu korkutabilir. Bu durumda anne ve babalar ona güven vermeli orada olduklarını bebeklerine söylemelidirler.

10 aylık bebeklerde dil gelişimi ise şu yenilikleri gösterir; artık bebeğiniz basit cümleleri rahatlıkla anlar. Bu sebeple anne ve babalar bebekleri ile sürekli konuşmalıdırlar. Bu ayda bebekler baba, dede, mama hatta anne diyebilirler.

Şu unutulmamalıdır. Bütün bebekler tektir ve kendine has özellikleri vardır. Anne ve babalar bebeklerinin bazı şeyleri yapamamaları karşısında bebeğimin gelişimi zayıf mı diye üzülmemeli endişe etmemelidirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz