11 Aylık Bebek Beslenmesi

11 aylık bebek beslenmesinde 10 aylık bebek beslenmesine göre çok fazla değişiklik olmaz. Bebeğin beslenmesi aslında grup gruptur. 0-6 ay, 6-9 ay, 9-12 ay, 12-15 veya 18 ay şeklinde ele alınır. Bu durumda 11 aylık bebek beslenmesi 9-12 ay bebek beslenmesi grubuna girer.

Bu dönemde bebekler için ideal olan günde 4 kere beslenmedir.

Eğer anne sütü varsa anne yine bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Ancak şu bilinmelidir ki 9. aydan sonra anne sütü bebeğin temel gıdası olmaktan çıkmıştır. Ama bu hemen bıraktırılması anlamına gelmez. Çünkü anne sütü bu dönemde de bebeğin sıvı ihtiyacının karşılanmasında, bazı minerallerin alınmasında en kolay yoldur.

11 aylık bebekler diş çıkarmıştır veya çıkaracaktır. Dişlerin çıkması beslenme şeklinin değişmesi demektir.

11 aylık bebeğe temel besin maddeleri olan süt ve süt ürünleri (yoğurt,peynir) et, balık, yumurta ve baklagiller, mevsim sebze ve meyveleri  unlu ve nişastalı besinler rahatlıkla verilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken yeterli ve dengeli olmaktır. Bir besin gurubuna yönelmek yerine her çeşit besin grubundan verilmelidir.

11 aylık bebek artık kendi çatalını ve kaşığını kulanmalı tabağından yemelidir. Elbette bunu başaramayacak üzerine dökecek, ortalığı dağıtacaktır. Ama bu alışkanlığın kazanılması ve özgüveni için doğru olan budur.

11 aylık bebek mecbur kalınırsa (anne sütü yoksa) inek sütü alabilir. Dikkat edilmesi gereken inek sütününiyikaynatılması ve sulandırılarak verilmesidir. Hazır süt alınıyorsa yarım yağlı sütler tercih edilmeli ve yine az sulandırılarak verilmelidir.

11 aylık bebek beslenmesinde henüz bebek 1 yaşını doldurmadığı için tuz ve şeker kullanılmaması daha doğrudur. Eğer kullanılacaksa çok az kullanılmalı, tuz iyotlu tuz olmalıdır.

Beslenmenin yeterli olup olmadığını bebeğin ayına uygun kiloda olup olmadığından ve kilo alım oranından anlayabilirsiniz.

11 aylık bir bebek 7-12 kilo arasında olabilir. Ama önemli olan doğum kilosuna göre ne oranda kilo aldığıdır. Örneğin doğum kilosu 4 kg olan bir bebek 11 ayında 7 kilo ise bu az kilo aldığını gelişiminin zayıf olduğunu gösterir. Bebek 11 aylık olduğunda doğum kilosunun üzerine 6-8 kilo almış olmalıdır. Yani 4 kilo doğan bir bebek 10-12 kilo arası olmalıdır.

11 aylık bebek ne yiyebilir?

  • Tam yumurta, Pastörize peynir
  • Kıyma, acısız ve baharatsız köfte
  • Tavuk (haşlanmış ve ızgara tercih edilebilir)
  • Balık (Izgara)
  • Baklağiller
  • Günde ortalama 2-3 bardak süt
  • Yoğurt
  • Mevsim meyveleri
  • Ev yemekleri, çorbalar (Tarhana, mercimek çorbası, unlu ve yoğurtlu çorbalar)

11 Aylık bebek ne yememelidir?

Bal, acı ve baharatlı yemekler, kızartmalar, tuzlu ve şekerli gıdalar verilmemesi daha uygundur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz