11 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğimiz 11 aylık ve artık rahatlıkla ayakta durabiliyor. Hem de tek başına, yardım almaksızın. Bebek 11 aylık olduğunda ayakta durabilir ve ayakta iken yavaşça oturabilir. Veya oturmadan önce eğilip bacaklarının arasından bakabilir ve bunu yapmak onu heyecanlandırır.

11 aylık bebekler önceki aylarda olduğu gibi mobilyaların kenarlarına tutunarak yürüyebilir ve bu sırada ellerini tutmayı unutarak bir ara tutunmaksız yürüyebilir. Bu durum genelde anne babaları çok heyecanlandırır

Artık bebeğiniz ilk adımlarını atmaya hazır olduğundan yürümese dahi ayakkabı giymeye hazırdır demektir. Peki bebeğe ne tür bir ayakkabı giydirmeliyiz? Bebeğinize yürümeye başladığında veya adım atmaya başladığında yumuşak, elastik ilk adım ayakkabı adıyla bilinen ayakkabılar giydirilebilir. Sert ve kalın tabanlı ayakkabılar her ne kadar ayakta durmalarını kolaylaştırsa da ayak hareketlerini kısıtlar, adım atmalarını zorlaştırır.

Önceki ayda olduğu gibi bu ayda da bebekler merdivenlere oldukça meraklıdırlar. Bütün bebekler merdiven çıkmayı severler. Merdiven çıkmak bebeklere korku vermezken merdiven inmek bunun tam tersidir. İnmek bebekler için hem zor hem de korkutucudur. Bu dönemlerde merdiven konusunda dikkatli olunmalıdır çünkü merdiven kazası yaşayan bebek sayısı hiç de az değildir.

Bebekler ilk yürüme denemeleri sırasında bir çok kere düşecektirler.  Anne ve babalar bebekleri düştüğünde korku ve telaş dolu tepkiler vermemelidirler. Eğer bebek canı yanmamışsa asla ağlamaz. Ama anne ve babalar aşırı tepki verirlerse korku duyacak ve düştüklerinde canları acımasa dahi korktukları için ağlayacaklardır. Anne ve babalar “her bebek düşe kalka büyür” sözünü akıldan çıkarmamalı ve bebek düştüğünde aşırı merhamet tepkileri vermemelidirler.

Bebeğin uyku düzeni bu ay değişiklik gösterebilir. Gündüz daha az, gece daha fazla uyumaya başlarlar. Eğer bebeğiniz gece uyumakta zorlanırsa rahat bir banyo ve masaj kolay uyuması için çözüm olabilir.

Bu ay bebeğinizin size daha az cevap verdiğini ve sizi dikkate almadığını düşünebilirsiniz. Böyle düşünmenize sebep olan şey seslendiğinizde size cevap vermemeleridir. Sanki sizi umursamıyorlarıdır. Halbuki gerçek böyle değildir. Bu ayda bebek yaptığı işe kendini o denli verir, o denli dalar ki dışarıdan gelen seslere tepkisi gecikebilir. Bu durum normaldir.

11 aylık bebeklerin dil gelişimi üzerinde de duracak olursak;

11 aylık bebeklerde; nadiren de olsa bazı bebeklerin kelime söyledikleri görülmüştür. Ancak genel olarak henüz kelime söylemek için erkendir. Bazı anne ve babalar erken konuşmanın veya geç konuşmanın zeka ile  ilgisi olduğunu düşünürler, ancak böyle bir kanı yanlıştır. Bebekler kelime söyleyemeseler de aslında birçok kelimenin anlamını bilirler ve talimatlara uyarlar.

11 aylık bebekler önceki aylarda deneme yanılma yoluyla öğrendikleri bir çok şeyin farkındadırlar. Örneğin küçük bir kutunun büyük kutunun içine gireceğini ama büyük olanın küçük kutunun içine girmeyeceğini bilirler. Bunları zamanında denemiş ve öğrenmişlerdir. Mesela sobalı bir evde oturuyorsanız sobanın ellenilmeyeceğini bilirler.

Bebeklerinizin her yaşta ve her dönemde size ihtiyacı olduğunu unutmayın. Knendilerini güvende hissetmeye ve en önemlisi sevginize ihtiyaçları her zaman olduğu gibi bu ayda da vardır.

11 aylık bebek gelişimi dönüm noktaları

Atma oyunlarından hoşlanırlar.

Desteksiz olarak ayakta durabilirler.

Kısa adımlar atabilirler

Çömelip, eğilebilirler.

Ayakta iken oturur pozisyona düşmeden geçebilirler

Amaçlarına ulaşmak için araç kullanabilirler.

Az da olsa anlamlı sesler çıkarabilirler.

Dahaönce pencerede kuş görmüşse “hani kuş” dediğinizde pencereyi gösterebilirler. (örnekler çoğaltılabilir)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz