11 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hamilelikte 11. hafta

11 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 11. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 11. Haftayı anlatmaktadır. 11 Haftalık gebelikte görülen tüm değişiklikler bu yazımızda.

1 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Şikayetleri

%66Göğüslerde Ağrı Ve Hassasiyet
Kadınların %66 inde karşılaşabileceği bir belirti olarak göğüs ağrısı ve hassasiyet
%73Yorgunluk
73% deneyimi kadınların yorgunluk belirtisi
%72Mide Bulantısı
Deneyim ve Gözlemlerde Kadınların % 72 ‘i Mide bulantısı, gibi belirti ve şikayetler

Hamileliğin 11. Haftası Doğuma 209 Günlük Geri Sayım

Gebeliğinizin 11. Haftası, Hamileliğinizin 77. günü ve Doğuma 209 Gün Kaldı. Sizi guzelbilgiler.com Olarak Tebrik Ediyoruz. Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

11 Haftalık Bebeğinizin Tahmini boyutu kiraz kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 5 cm.Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 40 gr. 

Hamileliğin 11. haftasında bebeğinizin gelişimi devam eder. Eğer mümkün olsaydı, bebeğiniz avucunuzun içinde mutlu bir şekilde dinlenecek kadar büyük olurdu Bebeğiniz yaklaşık boyu 4 – 5 cm tahmini Ağırlığı 35 – 40 gr. ağırlığındadır. Boyutu yaklaşık bir kivi veya küçük Şeftali büyüklüğündedir.

11 Haftalık Bebek Gelişimi

Hamileliğin 11. haftasında bebeğinizin cildi şeffaftır. Bu dönemde, bebeğinizin cildi koruyucu bir duvar örer ve bu katman doğum yaklaşana kadar gebeliğinizin büyük bir bölümünde bebeğinizin cildini tutarak korur. Hamileliğin bu haftasında, bebeğinizin kan damarları şeffaf cildinden görünebilir. Karnınızın içindekileri görebiliyor olsaydınız, bebeğinizin yumruklarını açıp kapadığını görüyor olurdunuz. Günün birinde dişlerinin patlayacağı damağı oluşmaya başlamıştır. Hamileliğin 11. haftasında, bebeğinizin ağ görünümlü el ve ayak parmakları birbirinden ayrılmaya başlar. Hamileliğiniz hafta hafta ilerledikçe, bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır.

11 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler

Hamileliğin 11. haftasında karnınızın biraz daha belirgin olmaya başladığını fark ediyor olacaksınız. Öncesinde gebelik yaşayan kadınların, pantolonlarının rahatsız edici olmaya başladığını fark ederler.Siz söylemediğiniz takdirde, dışarıdan gebe olduğunuz henüz anlaşılamaz.. Gebeliğin 11. haftasında sabah rahatsızlıkları ve halsizlik hissinin azaldığını fark edeceksiniz. Eğer henüz hissetmediyseniz de, sabırlı olun. Önümüzdeki birkaç hafta içinde kendinizi çok daha hissetmeye başlıyor olacaksınız.

11 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler

Birçok kadın, gebelikte saç ve tırnaklarının daha hızlı bir şekilde uzadığını fark eder. Tüm bu değişimler yaşanırken, insanlar üçüncü trimester dönemine kadar bu değişimleri fark etmeyecektir. Önümüzdeki haftalarda çok hızlı bir şekilde kilo alımı gerçekleşecektir. İkinci trimester dönemine girerken, bebeğinizin gelişmek ve büyümek için daha fazla besine ihtiyaç duyması sebebi ile sizin de daha fazla kaloriye ihtiyacınız olacak. Birçok kadın, ikinci trimester döneminde, haftalık 250-500 gr. arasında kilo alır. Bu özellikle sabah rahatsızlıklarının azalması ve iştahının geri gelmesi ile kolay bir şekilde gerçekleşir. Birçok kadın, varis damarlarını fark etmeye başlar.

Eğer bunu fark ediyorsanız, rahatlayın. Birçoğu doğum sonrasında düzelir. Düzelmese bile tedavi edilebilir. Artan kan dolaşımının damarları zorlaması sebebi ile varisler oluşur. Rahim de damarlara baskı yaparak şişkinliğe sebep olur. Varisler için varis çorapları alabilirsiniz. Bu çoraplar, damarlarınızdaki baskıyı rahatlatır ve şişkinliği önler. Kilo alımını da size tavsiye edilen oranlarında almanız gereklidir. İnanılanın aksine, yürüyerek ve bacaklarınızı bolca gererek bacaklardaki dolaşıma yardımcı olursunuz. Bu, özellikle oturarak çalışıyor ya da uzun süre ayakta duruyorsanız önemlidir. Aksi halde kan, damarlarda birikerek durumu daha da kötüleştirir.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz