17 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hamilelikte 17. hafta

17 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 17. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 17. Haftayı anlatmaktadır.

17 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Şikayetleri

%51Göğüslerde Ağrısı Ve Hassasiyet
Kadınların %51 inde karşılaşabileceği bir belirti olarak göğüs ağrısı ve hassasiyet
%58Yorgunluk
58% deneyimi kadınların yorgunluk belirtisi
%55Baş Ağrısı
Deneyim ve Gözlemlerde Kadınların % 55 ‘nde Baş Ağrısı, gibi şikayetler

Hamileliğin 17. Haftası Doğuma 167 Günlük Geri Sayım

Gebeliğinizin 17. Haftası, Hamileliğinizin 116. günü ve Doğuma 167 Gün Kaldı. Sizi guzelbilgiler.com Olarak Tebrik Ediyoruz. Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

Gebeliğin 17. haftasında bebeğiniz yaklaşık 14 cm. boyunda ve 100 gr. ağırlığındadır. Birçok bebek hamileliğin bu haftasında iri bir elma boyutundadır.

17 Haftalık Bebek Tahmini boyutu elma kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 14 cm.Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 100 gr. 

17 Haftalık Bebek Gelişimi

Hamileliğin 17. haftasında, bebeğiniz keyifli bir şekilde kendi yuvasında yüzüyor olacak. Hamileliğiniz hafta hafta ilerlerken bebeğinizin kıkırdak yapılı iskeleti kemik olarak değişmeye başlar. Bu da, yüksek oranda kalsiyum tüketimi gerektirir, o yüzden sütünüzü içmemezlik yapmayın! Hamileliğin 17. haftasında birçok bebek dışardaki sesleri duymaya başlar. Bebeğinize sesli kitaplar okuma ve rahatlatıcı müzik dinlemenin tam zamanıdır. Bebeğiniz ilerleyen haftalarda az miktarda yağ kazanmaya başlayacak fakat asıl gelişimi gebeliğin son haftalarında gerçekleştirecektir. Bu hafta bebeğinizle iletişime geçmenin en mükemmel zamanıdır. Vaktiniz oldukça yuvarlak hareketlerle uzunca karnınızı ovun. Bu dönem gebeliğin erken dönemi olarak düşünülse bile, bebeğinize rahatlama sağlayacak ve kendisine huzur hissettirecektir. Bebeğin babasının da bebekle iletişime geçmesi önemlidir..  

17 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler

Gebelikte 17. haftada rahminiz büyümeye ve gelişmeye devam eder. Rahminiz aynı zamanda yuvarlak bir şekilden ziyade oval bir şekil almaya başlar. Çok yakında rahminiz karnınızı kaplayacak büyüklükte olacaktır. Rahim bu boyuta ulaştığında organlara baskı uygulanır ve organlar hafifçe yerinden oynar ancak bu durum, rahatsızlık hissettirecek şiddette yaşanmaz. Gebeliğin 17. Haftasında rahminiz yaklaşık 5 cm. boyutunda ve göbek deliğiniz alt kısmındadır. Karnınızdaki ufak büyümeyi artık arkadaşlarınıza ve ailenize gösterebilirsiniz.

17 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler

Eğer henüz hızlı bir şekilde kilo almaya başlamadıysanız, kilo artışını bu hafta yaşamaya başlıyor olabilirsiniz. Bebeğinizin ilk tekmelerini de bu hafta hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar gebeliğin 17. haftasında vajinal akıntı yaşarlar. Vajinal akıntı kokusuz, şeffaf ya da beyazımsı ise, telaşlanmayın. Muhtemelen herşey yolunda gidiyordur. Vücutta artan östrojen üretimi sebebi ile bazı kadınların vajinal akıntısı daha fazla olabilir. Gebeliğin son birkaç haftasında akıntı daha fazla yaşanır. Bazı kadınlar, bu dönemde yaşanan vajinal akıntılarını amniyon sıvısından ayırt etme konusunda zorluk yaşar. Amniyon sıvısı vajinal akıntıya göre genelde daha şeffaf ve daha yoğundur.

Örneğin, birkaç saat aralığında bir ya da iki tane pedi değiştirecek kadar fazla akıntı yaşıyorsanız, bu vajinal akıntı değil, amniyon sıvısı olabilir. Bu durum ise, erken doğum belirtisi olabilir, doktorunuzla derhal irtibata geçmelisiniz. Yoğun vajinal akıntısı yaşıyorsanız, ped kullanımı daha rahat olmanızı sağlayabilir. Gebelik boyunca kesinlikle tampon kullanmamalısınız çünkü tampon kullanımı bakteri oluşumunu tetikleyebilir. Vajinal akıntı kaşıntı, yanma ya da rahatsız edici bir koku ile birlikte yaşanıyorsa, mantar kaynaklı bir enfeksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda tedavi şart olacaktır. Doktorunuzla görüşmeyi ve en iyi tedavi yöntemini belirlemeyi ihmal etmeyin.

Birçok enfeksiyon bir hafta içinde uygun bir yöntem ile tedavi edilir. Gebeliğin bu haftasına kadar stresli bir ortamda kaldıysanız, stresi azaltmak ve gebeliğin tadına varmak için adımlar atmalısınız. Stres, bebeğinize zarar verebilir ve erken doğum ya da vücudunuzda yüksek düzeyde stres hormonun salgılanmasına sebep olabilir. Her iki durum da bebeğinizi olumsuz yönde etkiler. Tüm stres faktörlerinden uzaklaşabilmeniz mümkün olmasa bile rahatlamanız için ufak adımlar atın. Örneğin, egzersiz yapın, geceleri yeterli düzeyde uyku alın. Stresi azaltmak için partnerinizden yardım isteyin. Vücudunuz ve bebeğiniz tüm bu çabalarınız için size minnettar olacaktır.

Hamilelikte 2. Trimester Görülen Rüyalar

Hamileliğin 17. haftasında ve hatta ikinci trimester döneminde, yoğun ve garip rüyalar görmeye başlıyor olabilirsiniz. Enteresandır ki, gebe kadınların birçoğu bu dönemde çok az REM uykusu almaktadır. Peki neden tüm bu saçma rüyaları görüyoruz? REM uykusunun uyku problemleri yüzünden yarıda kesildiği düşünülmektedir. Nedir bu uyku problemleri? Büyümekte olan rahminiz sizi sık sık idrara çıkaracaktır. Belki de bacaklarınız ağrıdığı için uyuyamıyor olabilirsiniz. Mide yanması, sırt ağrısı ve diğer ikinci trimester dönemi semptomları uykunuzun sık sık bölünmesine sebep olabilir. REM uykusu bölündüğünde, rüyalarınızı çok net hatırlarsınız.

Buna ek olarak, gebelikte duygularınız yoğunlaşmaktadır ve bu da yoğun rüyalar görmenize sebep olabilir. Gebelik boyunca görebileceğiniz çeşitli rüyalar vardı. Rüyanızda partnerinizin eski sevgilisine geri döndüğünü ya da yeni bir kız arkadaşı edindiğini görüyor olabilirsiniz. Partneriniz size tamamen sadık olabilir fakat bu kendinizi güvensiz hissetmekten alıkoymaz. Bu durum da bilinçaltınıza yerleşebilir ve farklı rüyalar görmenize sebep olabilir. Sık görülen diğer rüyalar ise eski sevgiliniz ya da ateşli bir yabancı ile cinsel birliktelik yaşamak ya da hayvanlara gebe olduğunuzu görmektir. Bu rüyaları engelleyemeyeceğiniz için, neden onların tadını çıkarmıyorsunuz? Bebeğiniz doğana kadar rüya günlüğü tutabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz