23 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hamilelikte 23. hafta

23 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 23. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 23. Haftayı anlatmaktadır.

23 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Şikayetleri

%56Sırt Ağrısı
Kadınların %56 inde karşılaşabileceği bir belirti olarak Sırt Ağrısı
%55Yorgunluk
55% deneyimi kadınların yorgunluk belirtisi
%37Baş Ağrısı
Deneyim ve Gözlemlerde Kadınların % 37 ‘nde Baş Ağrısı gibi şikayetler

Hamileliğin 23. Haftası Doğuma 125 Günlük Geri Sayım

Gebeliğinizin 23. Haftası, Hamileliğinizin 158. günü ve Doğuma 125 Gün Kaldı. Sizi guzelbilgiler.com Olarak Tebrik Ediyoruz. Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

22 haftalık hamilelik, haftasında bebeğiniz, ilk dönemlerdeki hücre topundan çok daha büyüktür. Birçok bebek bu hafta ortalama 451 gr. ağırlığında ve boyu 23 – 26 cm. arasındadır. Bu da nerdeyse ufak bir oyuncak bebek boyutu eder!.

23 Haftalık Bebek Tahmini boyutu Greyfurt kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 26 cm.Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 451 gr. 

23 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğin 23. haftasında bebeğiniz dışardan gelen sesleri işetebilir durumdadır. Partnerinizi bebeğinizle konuşması konusunda teşvik edin. Böylece bebeğiniz, partnerinizin sesine alışacaktır. Bu durum partneriniz için garip görünse de, doğumdan kısa bir süre sonra partneriniz bebeğinize seslendiğinde bebeğinizin ona tepki verecektir. Sizce bu da bir çeşit ödül değil mi? Sesli bir ortamdayken, ya da elektrik süpürgesini çalıştırdığınızda veya diğer sesli işleri yaptığınızda bebeğinizin her zamankinden daha fazla hareket ettiğini fark edeceksiniz.

Gebeliğin 23. haftasında bebeğinizin orta kulağı gelişir. Bu haftada doğan bebeklerin çok azı hayatta kalmayı başarır.Sesli bir ortamdayken, ya da elektrik süpürgesini çalıştırdığınızda veya diğer sesli işleri yaptığınızda bebeğinizin her zamankinden daha fazla hareket ettiğini fark edeceksiniz. Gebeliğin 23. haftasında bebeğinizin orta kulağı gelişir. Bu haftada doğan bebeklerin çok azı hayatta kalmayı başarır. Erken doğumlarda 450 gram ve üzeri olan bebeklerin birçoğu normal bir şekilde hayatlarına devam ederler. Ancak bazılarında da belli komplikasyonlar, nörolojik ve diğer bozukluklar görülür.

Aşırı derecede prematüre doğan bebeklerde algısal motor ve zekasal gerilik görülmesi yaygındır. Araştırmalar, 23. haftadan 26. haftaya kadar her haftanın bebeğin hayatta kalma şansını %3 oranında arttırdığını göstermektedir. 26. haftadan sonra bebeğinizin hayatta kalma şansı erken doğum gerçekleşse bile % 80 ile 90 oranında artar. Bebeğiniz eğer erken doğarsa doktorlar gerekli tüm tedbirleri alacaktır.   Erken doğumlarda kız bebeklerinin hayatta kalma oranı erkek bebeklerine göre daha fazladır.

23 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler

Gebeliğin 23. haftasında rahminizin büyümesi ve genişlemesi devam eder. Rahminiz göbek deliğinizin 2,5 cm. yukarısındadır. Artık karnınızı daha iri hissediyor olacaksınız. Rahimde hala bebeğinizin rahat hareket edebileceği kadar boş alan bulunmaktadır. Gebeliğin bu haftasında karnınızda daha önce fark etmediğiniz hareketler hissediyor olabilirsiniz. Partneriniz dışarıdan bu hareketleri fark etmeye başlayabilir. Bazı bebeklerin hareketleri partneriniz karnınıza elini koyduğu an durur. Sabırlı olun. Bebeğinizin yeteneklerini er ya da geç göreceksiniz.    

23 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler

Gebeliğin 23. haftasında rahminizin büyümesi ve genişlemesi devam eder. Rahminiz göbek deliğinizin 2,5 cm. yukarısındadır.   Artık karnınızı daha iri hissediyor olacaksınız. Rahimde hala bebeğinizin rahat hareket edebileceği kadar boş alan bulunmaktadır.   Gebeliğin bu haftasında karnınızda daha önce fark etmediğiniz hareketler hissediyor olabilirsiniz. Partneriniz dışarıdan bu hareketleri fark etmeye başlayabilir.   Bazı bebeklerin hareketleri partneriniz karnınıza elini koyduğu an durur. Sabırlı olun. Bebeğinizin yeteneklerini er ya da geç göreceksiniz.

23 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler

Gebeliğin 23. haftasında hala şiddetli ruh hali değişiklikleri yaşıyor olabilirsiniz. Yemek reklamları sizi göz yaşlarına boğuyorsa, üzülmeyin. Bu, birçok gebe kadın için rutin bir durumdur. Kendinize zaman tanıyın.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz