22 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hamilelikte 22. hafta

22 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 22. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 22. Haftayı anlatmaktadır.

22 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Şikayetleri

%51Sırt Ağrısı
Kadınların %51 inde karşılaşabileceği bir belirti olarak Sırt Ağrısı
%51Yorgunluk
51% deneyimi kadınların yorgunluk belirtisi
%47Baş Ağrısı
Deneyim ve Gözlemlerde Kadınların % 47 ‘nde Baş Ağrısı gibi şikayetler

Hamileliğin 22. Haftası Doğuma 132 Günlük Geri Sayım

Gebeliğinizin 22. Haftası, Hamileliğinizin 151. günü ve Doğuma 132 Gün Kaldı. Sizi guzelbilgiler.com Olarak Tebrik Ediyoruz. Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

Gebeliğin 22. haftasında bebeğiniz yaklaşık 340 gr. ağırlığında ve 19 cm. boyundadır.

22 Haftalık Bebek Tahmini boyutu Tropikal jicama kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 22 cm.Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 340 gr. 

22 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğin 22. haftasında bebeğiniz gelişmeye ve büyümeye devam eder. Gebeliğiniz hafta hafta ilerlerken, bebeğinizin organları da büyük oranda gelişip olgunlaşacaktır. Bebeğinizin sindirim ve üreme sistemi dahil olmak üzere tüm iç organ sistemleri gelişmeye devam eder. Gebeliğin 22. haftasında bebeğinizin göz kapakları ve kaşları tamamen oluşmuştur. Tırnakları muhtemelen uzamış ve doğumdan hemen sonra dikkatli bir şekilde kesilmesi gerekecektir. Gebeliğin 22. haftasında bebeğinizin organları kendi fonksiyonlarına ayrılmış durumdadır ve hepsinin kendine ait bir işlevi vardır.    

22 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler

Gebeliğin 22. haftasında, rahminiz göbek deliğinin yaklaşık 2,5 cm üstündedir. Karnınız sizi henüz zahmete sokacak kadar büyük değildir fakat bazı olağan hareketleri yaparken zorlanabilirsiniz.    

22 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler

Gebeliğin 22. haftasında bazı kadınlarda çatlak izleri oluşmaya başlar. Çatlak oluşumu fark ettiyseniz telaşlanmayın. Çatlakların şiddetini azaltan ve ciltteki elastiği arttıran birçok farklı krem bulabilirsiniz. Çatlakların şiddeti bazı kadınlarda doğumdan sonraki birkaç hafta içinde nerdeyse yok denecek kadar azalır. Çatlak oluşumu ve çatlak şiddeti genetiktir. Annenize bir bakın. Annenizde kendi gebeliğinde çatlak izleri oluştuysa, muhtemelen sizde de oluşacaktır. Çatlaklar bazı kadınların karnında oluşurken, bazılarında göğüs, bacak ve hatta bel bölgelerinde oluşur.

Çatlak renkleri açık pembeden beyaza ve hatta koyu kahverengiye kadar farklılık gösterir. Çatlağın rengi, doğal cilt renginize göre değişir. Çatlakları gururla taşımanız gerektiğini unutmamaya çalışın. Birçok kadın çatlaklar için, karnında 9 ay boyunca taşıyacakları canlıyı hatırlayarak mutluluk duyarlar. Hatta internette gebelerin çatlak izlerinin fotoğraflarını paylaştığı web siteleri bile bulunmaktadır.

Çatlak oluşumunun önlenmesi için cildinizi yumuşak ve nemli tutmalısınız. Bunun için de zengin nemlendirici içerikli kremler kullanmalısınız. Gebeliğin 22. haftası sonrasında, büyüyen karnın etkisiyle kaşınmalar meydana gelir. Nemlendirici kremini günde iki kez uygulayarak kaşınma hissini azaltabilirsiniz.Gebeliğin 22. haftasında göbek deliğinizin dışarı doğru belirginleşmeye başladığını fark ediyor olabilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Endişelenmeyin. Doğum sonrasında göbek deliğiniz tekrar inecektir.

Eğer henüz vücudunuzu detaylı bir şekilde incelemediyseniz, aynanın karşısına geçin. Birçok kadın gebelikte daha canlı bir cilde sahiptir. Bu durum, kan dolaşımının hamilelikte artması sonucunda oluşur. Cildinizdeki canlanmadan dolayı muhtemelen artık bir allığa ihtiyaç duymayacaksınız. Eğer yanaklarınız sizi rahatsız edecek derecede al alsa, bu durumun doğumdan hemen sonra kaybolacağını hatırlamaya çalışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz