3 Adımda Erken Doğumun Önüne Geçmek

erken doğumun önüne geçmej

Hamilelik döneminde en korkulan şeylerden biri de, erken doğum telaşesidir. Oldukça sık görülen bu durumun en büyük sebebi elbette yine anne ve babadır. Yahut, yaşanılan ortamdır. Bu sebeplerden dolayı yapılan erken doğumun, aslında olması gereken zamanda olabilmesi, anne ve baba adaylarının elindedir. Bugün, sizlerle  5 Adımda Erken Doğumun Önüne Geçmek adlı makalemizde bu konuyu tartışacak ve olabildiğince kalıcı çözümler üretmeye çalışarak, erken doğumun önüne nasıl geçebileceğiniz hakkında bilgiler sunacağız. 

Erken doğum, özellikle anne adaylarının istemediği ve doktorların ise tavsiye etmediği bir doğum yöntemi olarak bilinir ve bebeğinizin ana etmenlerden eksik kalmasına sebebiyet verebilir.

Yorucu İşlerden Kaçının

Siz bir anne adayısınız ve anne adaylarının yorucu işler yapması, hem bebeğin hem sizin sıvı kaybetmenize, dolayısı ile besinden uzak kalmanıza; dahası, mental açıdan yorulmanıza sebebiyet verecektir. Bu sebepten oldukça yorucu işlerden kaçınmanız, bunu diğer aile bireylerinin yapması gerekmektedir. Özellikle baba adaylarına bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir ve baba adayı kesinlikle eşini yormamalıdır. Gerek fiziksel, gerek ruhsal olarak yorgunluk, bebeğin huzursuzluğuna yol açacaktır.

Stresten Uzak Durun

Stresten uzak durmanız, ailesel açıdan huzurlu bir ortam, eşinizin sizinle ilgilenmesi ve daha pek çok durum, stres açısından oldukça önemlidir. Pek çok anne adayı, bu dönemde belli kuşkulara düşerek belli başlı soru ve sorunların içerisinde bulunur ve kendine bu soruları tekrar ederek stres oluşturur. Bu, gereksiz bir iştir ve anne adayının bu sorularla boğulmaması, biraz da baba adayına bağlıdır. Baba adayı, stresten uzak durması için anne adayı ile sık sık ilgilenmeli, gerekirse ilgiyi arttırmalı ve düzenli olarak küçük sürprizler dahi yapmalıdır.

Nikotin, Alkol ve Uyuşturucudan Uzak Durun

Pek çok doktorun belirttiği üzere, muhtemelen sizinkinin de belirttiği üzere nikotin kullanımı; bunların daha da kötüsü olan alkol ve uyuşturucu kullanımı hamilelik döneminde çok risklidir. Hem nefes darlığı, hem de damarlarda katılaşma gibi risklerin bulunduğu bu durumun kesinlikle yaşanmaması için, hamilelik dönemi boyunca ve sonrasında sigara, alkol kullanılmamalıdır. Aksi durumda nefes darlığı çekmeniz, bebeğinizin yeteri kadar beslenememesi, erken doğuma ve hatta düşüğe kadar götürebilir sizleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz