3 Ve 4 Aylık Bebek Beslenmesi

3 aylık bebek beslenmesi

Anne sütü besleyici, güvenilir, temiz, masrafsız, hazırlama sıkıntısı olmayan mucizevi bir gıda olduğundan 3 aylık bebek beslenmesinde de ilk tecih sebebidir. Anne sütü yeterli olduğu sürece başka bir alternatif asla dünülmemelidir. 

3 aylık bebek beslenmesinde anne sütü tek başına bebeğe yeterlidir. Ancak anne sütünü bebeğe yeterli mikarda vermek önemli. Bir emzirme süresi 15-20 dakika sürmelidir. Aslında bebek ilk 5 dakika isteğinin çoğunu emer ancak süt salgısının devamı için daha uzun süre emzirmek gerekir. Emzirme sırasında her iki gögüsten de emzirmek gerekir.

Eğer bebeğinizin kilo alımı normalsa ve bebek rahat uyuyorsa beslenmesi yerterlidir. Yine alt değiştirme sıklığı size beslenmesinin yeterli olup olmadığı hakkında fikir verebilir. İyi beslenen bir bebek günde 4 kere bez değiştirmelidir.

3 aylık bebek doğumdaki kilosuna  göre 4,5 kg ile 7 kg arası kilolarda olabilir. Yani 3 ay sonunda doğum kilosunun en az 2 kg üstünde olmalıdır.

Eğer anne sütü yetersiz ise 3 aylık bebeklerde devam sütü ve ayına uygun hazır mamalar verilebilir. İnek sütü verilmesi için henüz çok erkendir.

4 Aylık bebek beslenmesi

4 aylık bebek beslenmesinde bazı uzmanlar ek gıdalara başlanabileceğini belirtiler. Ancak doğru olan eğer bebeğiniz emmeye devam ediyorsa ve anne sütü yeterliyse 6. aya kadar ek gıdalara başlamamaktır.

Ancak 4 aylık bebek beslenmesinde anne sütü yetersiz ise günde 3-4 öğün olmak üzere 2 numara bebek maması verilebilir. Bunun yanında ek gıdalara da başvurulabilir.

Bunlar;

Meyve suları ve meyve püreleri (mevsimine göre taze hazırlanarak verilmelidir)

Sebze çorbaları verilebilir. Dikkat edilmesi gereken çorbanın içinde büyük parçalar olmamalıdır. Çorba pişirildikten sonra rondoda çekilerek tek kıvam haline getirilmelidir.

Kaşık mamaları ve muhallebiler verilebilir. (Muhallebi devam maması veya pirinç unu kullanılarak hazırlanmalıdır)

Yoğurt verilebilir.

4 Aylık bebek beslenmesinde ek gıdalara başlanabileceği gibi aslında önerilen 6 aya kadar geçilmemesidir. Yukarıda belirtildiği gibi eğer anne sütü yetersiz ise tek çeşit olmak üzere azar azar verilmesinde sakınca yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz