Adaçayı Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sağlık yararları; antidepresan, antikonvülsan, antispazmodik, antiseptik, afrodizyak, büzücü, bakterisit, karminatif, deodorant, sindirim, emenagog, hipotansif ve sedatif niteliklerinden kaynaklanmaktadır.

Adaçayı Yağı Nedir?

Blimsel adı Salvia sclarea olan adaçayı bitkisinin tomurcukları ve yapraklarından buhar damıtma ile elde edilir. Tarih boyunca, özellikle de göz sağlığını geliştiren sayısız faydalarından ötürü, övgüyle karşılanan tıbbi bir bitkidir. Sıkça kullanılan bahçe adaçayının yakın bir akrabasıdır ancak biraz farklı bir görünüme sahiptir.

Yağın başlıca bileşenleri sclareol, alfa-terpineol, geraniol, linalil asetat, linalol, karyofillen, neril asetat ve germacrene-D’dir. Esas olarak geçmişte gözler için bir temizleyici olarak kullanılıyordu. Gözü aydınlatmak, görüşü geliştirmek ve erken veya normal yaşlanmadan dolayı görme kaybını engellemek için halen kullanılmaktadır.

Depresyonlar Savaşır

Benlik saygısını, güven ve umut duygularını ve zihinsel gücü artırabilir, böylece depresyonla etkili bir şekilde mücadele edebilir. Bu, kariyer ya da kişisel yaşamda başarısızlık, güvensizlik, yalnızlık, durgunluk, bir arkadaşın ya da sevilen birinin ölümü ve diğer birçok nedenden dolayı gelişen depresyon için çok yararlı olabilir. Ayrıca endişeyi giderir. Rehabilitasyona giren ve akut depresyonu olan hastalara antidepresan olarak uygulanabilir.

Kasılmaları Azaltır

Epileptik ya da başka bir sinir bozukluğu ya da zihinsel rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkmış olan kasılmaları yatıştırır ve azaltır. Akıl sağlığını geliştirir ve gergin sinirler için yatıştırıcı görevi görür.

Spazmı Hafifletir

Kas spazmları, spazmodik öksürük, karın ağrısı, baş ağrısı ve spazmodik kolera gibi sorunları ve ilgili hastalıkların tedavisinde yararlıdır. Sinir dürtülerini rahatlatır ve kontrol edilemeyen spazmların oluşmasına izin vermez.

Bakteriyel Enfeksiyonları Önler

Bu tip uçucu yağlar, bakterileri ve mantarları öldürür, bakteriyel enfeksiyonların büyümesini ve yayılmasını engeller ve yeni enfeksiyonlara karşı da korur. Çalışmalar, adaçayı yağının, kolon, bağırsak, idrar yolu ve boşaltım sistemini etkileyen bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmede özellikle yararlı olduğunu göstermektedir. Bakterilerin vücudumuza su veya gıda yoluyla girmesini engellemede de eşit derecede etkilidir.

Mikropları Öldürür

Yara üzerine adaçayı yağı uygulandığında kişi, tetanoz mikrobu ile enfekte olmayacaktır. Antiseptik özellikleri, cerrahi sonrası iyileşme sırasında ve tipik olarak enfeksiyonlar için riskli olan tüm yaralarda, vücudun korunmasını sağlayabilir.

Cinsel İsteği Uyarır

Bu, adaçayı yağının en bilinen özelliklerinden biridir. Libidoyu güçlendiren ve cinsel isteği kolaylaştıran bir afrodizyaktır. Cinsel isteksizliğin, libido kaybına yol açan psikolojik problemlerin ve hatta iktidarsızlığın tedavisinde çok etkilidir. Çalışmalar hem erkekler hem de kadınlar için eşit derecede etkili olduğunu göstermiştir. Hormonları etkiler ve cinsel aktivitelerde performansı ve ilgiyi artırabilecek testosteron seviyelerini artırır.

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Diş etlerinizin zayıfladığını düşünüyorsanız, er ya da geç dişleriniz düşmeye başlar. Bir diş hekimiyle konuşun, fakat büzücü özelliklere sahip olduğu için, adaçayı yağı kullanmak asla kötü bir fikir değildir. Sadece diş etlerinizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi, kaslarınızı ve saç köklerinizi güçlendirir ve saç kaybını önler. Daha genç görünmenizi ve hissetmenizi sağlar. Vücutta bulunan serbest radikallerin aktivitesinden dolayı sarkmış olabilecek cildi sıkılaştırarak bu şekilde bir antioksidan görevi de görür.

Cilt Sağlığını Destekler

Daha spesifik olarak, cilt iltihabını azaltan ve döküntüleri iyileştiren linalil asetat adı verilen bir madde içerir. Ayrıca, ciltte doğal yağ üretimini dengeler ve düzenler, hem yağlı hem de kuru cildi yatıştırır ve cildinizin genç ve güzel görünmesini sağlar. Maksimum emilim ve etkiyi kolaylaştırmak için doğrudan ya da badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılması tavsiye edilir.

Gaz Oluşumunu Azaltır

Adaçayı yağı, karminatif özelliklerinden dolayı, bir iğnenin balonu patlamasıyla aynı hızda, gazı ortadan kaldırabilir. Şişkinlik hissini azaltacak ve vücudunuzdaki fazla gazı ortadan kaldıracaktır. Bunu komik bulabilirsiniz, ama gaz yukarı doğru itilirken göğüs boşluğundaki hassas organlara çarptığında ölümcül olabilir, bu yüzden aşağı doğru hareket her zaman gazı atmanın en güvenli yoludur. Bu uçucu yağ aynı zamanda ilk etapta gaz oluşumunu da engeller.

Adet Döngüsünü Düzenler

Adet düzensizliği ve adet sancıları ile mücadele ediyorsanız, özel tedaviye servet harcamadan önce adaçayı yağını deneyebilirsiniz. Olumsuz yan etkileri olmadığı için endişelenmenize gerek yoktur. Ağrıyı hafifletirken, adet söktürür ve dönemlerinizi düzenli hale getirir. Adet öncesi sendromunun yaşandığı durumlarda baş dönmesi ve zihinsel yorgunluğu tedavi eder. Dahası, bu süre boyunca kadınlarda hormonları dengeleyerek, kramp, şişkinlik, ruh hali değişimleri ve yiyecek istemek gibi menstrüasyonla ilişkili semptomları ve olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Depresyonu Hafifletir

Adaçayı yağı muazzam bir neşe, güven ve tatmin hissi uyandırabilir ve hayatınızı sonuna kadar yaşam arzusuyla doldurabilir. Bu nedenle depresyon, kronik stres ve anksiyeteyi tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.

Kan Basıncını Düşürür

Damarları ve atardamarları gevşeterek kan basıncını düşürmede çok etkilidir, böylece kalp krizi, felç, ateroskleroz ve beyin kanaması riski azalır. Kan basıncını düşürerek, kan damarlarını genişletir ve dolaşımın artmasını sağlar, bu da kaslara ve organ sistemine oksijen akışını artırarak genel metabolik performansınızı iyileştirir.

İltihaplanmayı Azaltır

İltihabı azaltır ve inkar edilemez sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kronik stres veya anksiyete bozukluklarından muzdarip insanlar, adaçayı öz yağı kullanarak büyük rahatlama yaşarlar.

Mide Sorunlarını Azaltır

Bu yağ aynı zamanda mide sağlığını korur ve sindirim suyunun salgılanmasını düzenler. Bu sayede mide rahatsızlıklarını önler ve besinlerin etkin bir şekilde emilmesini, yiyeceklerin sindirilmesini ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini teşvik eder. Ayrıca ülserin iyileşmesinde de yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek, bağırsağın bütünlüğünü koruyabilir ve kolorektal kanser gibi ciddi gastrointestinal hastalıkların olasılığını azaltabilir.

Kötü Kokuyu Giderir

Sentetik deodorantlar almak sadece pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda çevreyi de olumsuz etkiler. Dahası bazen deride tahrişe ve alerjilere neden olurlar. Adaçayı yağı, bir deodorant olarak çok daha iyi bir seçim olabilir, çünkü seyreltilmiş formda, herhangi bir yan etki olmadan etkili bir deodorant görevi görür. Doğaldır, bu nedenle çevreyi etkilemez ve etkileri daha uzun süre dayanır.

Sindirimi Destekler

Sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlık semptomlarını hafifletir. Gastrik suların ve safranın salgılanmasını ve böylece sindirimi sürecini hızlandırır, bu da kramp, şişkinlik ve abdominal rahatsızlığı giderir.

Rahim Sağlığını Geliştirir

Rahim sağlığını korumaya yardımcı olur. Kadınlarda menopozdan sonra oluşabilecek rahim tümörlerini, kanama ve ağrı içeren en yaygın rahim problemlerini önler. Dahası, östrojen gibi hormonları düzenler ve rahmin uzun süreli sağlığını garanti eder, böylece uterus ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Diğer Faydaları: Madde bağımlılığı için (özellikle uyuşturucular) kullanılabilir. Ayrıca, doğada antienflamatuvardır ve sırt ağrılarını ve eklem ağrılarını tedavi edebilir. Cilt bakımı açısından, aşırı sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olur ve akne oluşumunu önler. Ayrıca doğumu kolaylaştırır ve doğum ağrısını azaltır.

Uyarılar: Alkol ve diğer narkotiklerin sarhoş edici etkilerini artırabilir, çünkü bir rahatlatıcı ve yatıştırıcıdır. Ağır dozda baş ağrısına neden olabilir. Anne sütü ile çocuklara aktarımı konusunda yeterli araştırma yapılmadığından hamile ya da emziren kadınlar kullanmaktan kaçınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz