Adet Kanaması Nedir? Adet Döngüsü Nedir?

adet kanaması

Adet kanaması Nedir?

Adet kanaması, ilk kez ergenlik döneminde başlayıp menopozla sonuçlanan neredeyse her kadının yaşadığı her ay tekrarlanan vajinal kanamadır. Her ay kadın vücudu hamilelik için hazırlanır. Rahim duvarı kalınlaşmaya başlar ve yumurtalık fallop tüpüne bir yumurta bırakır. Eğer yumurta bir erkek spermi ile karşılaşırsa, döllenme gerçekleşir.

Her iki durumda da yumurtalar gebeliği başlatmak için rahim yolculuğunda için birkaç gün boyunca ilerler. Eğer yumurta döllenmezse, kanamalar başlar. Bu  kan aybaşı olarak bilinir. Yumurtalıkta başka bir yumurta olgunlaşmaya geldiğinde bu döngü baştan başlar. Çoğu kadın bu dönemde kanamayı emmesi için ped veya tampon kullanır.

Adet Döngüsü Nedir?

Ortalama aylık adet döngüsü 28 gün sürer ve son döneminizin ilk gününden sonraki adet gününün ilk gününe kadar hesaplanır. Buna göre, normal bir döngü 21 ila 38 gün arasında bir zamanda gerçekleşir. Menstrüel kanama genellikle 3-7 gün sürer. Her ne kadar daha fazla gibi hissediliyor olsa da, çoğu kadın aylık kanama sırasında sadece 4-6 çorba kaşığı kan kaybeder. Bu kanama kırmızı-kahverengi renktedir.

Adet kanaması Hangi Yaşta Başlar?

İlk dönem, menarş (ilk adet görme) olarak da bilinir. Bir kızın ilk adet dönemi ortalama olarak 9 ile 15 yaş aralığında başlar. Genellikle, göğüsler gelişmeye başladıktan yaklaşık iki yıl sonra (ergenlik olarak da bilinir) sonra meydana gelir. İlginçtir ki, bir çalışma, 14 yaşından sonra ilk menstrüel periyodu olan kızların daha sonraki hayatta endometrioz geliştirme riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

 Adet kanaması Ne Zaman Sona Erer?

35 yaş üstündeki kadınlar adet döngüsünün 28 günden daha kısa bir sürede gerçekleştiğini görmeye başlayabilir. Bunun nedeni, vücut tarafından üretilen progesteronun ve östrojen hormonunun daha az olmasıdır. Perimenopoz başladığında, kanamalar durmadan dönemler düzensiz bir aşamadan geçer. Bir kadının regl dönemi arka arkaya 12 ay boyunca gerçekleşmediğinde menopoza girdiği düşünülür. Bu durum genellikle 45 yaşından sonra ve nadir olarak 50 yaşlarında gerçekleşebilir.

 Adet kanaması Sorunları

Adet döngüsü hormonlar tarafından düzenlenen oldukça karmaşık bir süreçtir. Zaman zaman, kadınlar menstrüel sorunlarla, özellikle de kaçırılmış, düzensiz, ağır veya acı dolu dönemler yaşarlar. Neyse ki çoğu menstrüasyon bozukluğu küçük sorunlardır ve tedavisi kolaydır. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz