Gebelikte Sindirim Sistemi ve Vajinal Hastalıklar

Gebelik döneminde genellikle idrar yollarını ve vajinayı kapsayan hastalıklar nedeniyle anne sıkıntılı zamanlar geçirebilir. Bu durumun önlenmesi için doktora başvurmak şarttır.

Sindirim Bozuklukları

Gebelik sırasında en sık görülebilen kabızlık çoğu kez sıcak suda yumuşatılmış kuru erik, incir, ketentohumu ya da kant(sıcak şekerli su) gibi ev ilaçlarıyla giderilebilir. Kabızlık bu tip ilaçlarla giderilemediği takdirde doktor bazı müshil ilaçları verir. Doktora sormadan müshil alınmamalıdır çünkü müshil ilaçları gebeliğin seyrini bozar ve doğum sancılarının zamanından önce başlamasına neden olabilir.

Gebeliğin ikinci yarısında zaman zaman mide yanması ve geğirme görülür. Sindirim sisteminde hazımsızlık, mide ekşimesi gibi durumlar görüldüğünde bu durum sindirimi zor olan yağlı, ekşi şeyleri tüketmemekle ve çay, kahve içmemekle önlenebilir. Çok şiddetli mide yanmalarında sodyum bikarbonat yardımcı olabilir.

İdrara Çıkma Güçlükleri

Anne, gebeliğin sonuna doğru sık sık, hatta geceleri bile idrara çıkma ihtiyacı duyar. İyice büyümüş olan rahmin idrar torbasını sıkıştırması sonucu ortaya çıkan bu durum, çok normaldir.

Gebelikte Hemoroid

Hemoroidlerin (kalınbağırsak toplardamarlarının düğüm genişlemesi) nedeni de kan dolaşımı bozukluğudur. Hemoroidler kaşınır, yanar ve sancı yapar. Gebelikte hemoroid anneyi zorlayabilir ve oturup kalkmasında sorunlar yaşamasında neden olabilir. Bir düğümün patlaması sonucu kanama da olabilir. Kabızlık, hemoroidin oluşmasına olanak sağlar.

Bu nedenle gebelik döneminde düzenli olarak dışarı çıkmaya gayret etmek ve vücudu yeterince hareket ettirmeye çalışmak kabızlığı önlediği gibi, kabızlıktan doğabilecek hemoroidi de önlemiş olur. Kullanılacak hemoroid ilaçları ve kremleri şikâyetleri azaltır. İlerleyen vakalarda annenin durumuna göre doktor ameliyatı öngörebilir.

Vajinal Kanamalar

Gebeliğin başlangıcında bir ya da birkaç kez, adet kanamasını andıran, bir iki gün süren hafif kanamalar olabilir. Bu kanamalar zararsızdır. Ancak bir ön tedbir olarak bu kanamalardan doktora söz etmelidir. Gebeliğin ikinci yarısında görülen kanamalar daima ciddi rahatsızlıkların belirtisidir. Böyle kanamalarda hemen yatağa girmeli ve mümkün olduğu kadar çabuk bir kadın doktoru çağırmalıdır.

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları

Böbrek ve idrar yollarıyla boş böğür bölgesindeki ağrılar ve ateş, ekseriya böbrek iltihabı olduğunu gösterir. Bu belirtilerden başka ani titreme nöbeti ve kolik sancısına benzeyen ağrı, idrara çıkarken yanma, sızı görülebilir. Bu hastalığın nedeni, idrar torbası ve idrar yollarından geçerek böbrek havuzcuğuna gidebilen bakterilerdir. Bakteriler idrarda vardır ve hemen teşhis edilebilir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek iltihabı belirtileri olarak bu sıkıntılar görüldüğünde doktora başvurulması gerekir.  Doktor, bakterilerin neden olduğu böyle bir iltihaplanmada, yatak istirahati ve böbreklerin zarar görmesini önlemek için de bakterilerle savaşacak en etkili ilaçları verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz