Adetim Gecikti Hamile Miyim?

adet gecikmesi hamilelik

Kadınların her ay aklını kemiren; ‘’adetim gecikti hamile miyim?’’ sorusuna verilebilecek birçok yanıt vardır. Her kadının metabolizması farklıdır fakat adet gecikmesine sebep olarak gösterilebilecek ortak sağlık sorunları da vardır. Eğer hamilelik planlarınız varsa ve korunmuyorsanız her ay gebeliği dört gözle beklemeniz normaldir. Üstelik gebe kalma olasılığınız da yüksek olacaktır fakat bunu sadece adet gecikmesi ile bilemezsiniz.

Eğer adet olmanız gereken tarihteyseniz ve hala adet olmadıysanız en yakın sağlık kuruluşunda bir kan testi yaptırarak gebe olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Fakat eczanelerde satılan testleri kullanmayı tercih ediyorsanız adet olmanız gereken süreyi bir hafta geçmiş olmasını beklemeniz daha akıllıca olacaktır çünkü bu tarz testler ancak adet tarihini bir hafta geçtikten sonra kesin sonuç vermekte hatta bazı kadınlarda hiç sonuç vermemektedir. Bazı hanımlar ise gebe olmasına rağmen son adetlerini gayet normal geçirirler ve buna halk arasında ‘’üstünü görme’’ denmektedir.

Adetin gecikmesi her zaman hamilelik belirtisi değildir çünkü yumurtalıklarda yada rahimde yaşanan bir takım sağlık sorunları ve hatta hava değişimleri de adet tarihinin gecikmesine yol açabilmektedir. Özellikle de polikistik over sendromu olan kadınlarda çok sık görülen adet gecikmeleri ve düzensizlikleri hanımların boş yere heveslenmesine yol açmaktadır. Tedavisi mümkün olan polikistik over sendromu atlatıldıktan sonra adet tarihlerinizin eski düzenine dönecektir.

Daha önce rahim içi araç kullanmış olan hanımlarda da adet gecikmeleri gözlemlenebilir. Bu korunma tipi uzun süreli bir korunma olduğu için, adet tarihlerinin tekrar düzene girmesi biraz zaman alabilir. Kadınlar böyle durumlarda bir süre çok yada daha az adet gördüklerini bile söylerler. Ayrıca belirtmekte fayda vardır ki adet döneminize yakın bir tarihte aldığınız bazı ilaçlar da adetinizin ileri tarihe atılmasına sebep olabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz