Ağız Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

ağız nezlesi

Ağız Nezlesi Nedir?

Ağız nezlesi her yaşta görülebilecek bir hastalık olduğu için herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Her yaşta görülebilecek bir hastalıktır. Ağız nezlesi, ağızdaki yerleşik bakteri florasının çeşitli durumlara bağlı olarak hastalık yapabilme yeteneği kazanmasından kaynaklanıyor. Sindirim bozuklukları, yüksek ateş, örseleyici yiyecekler, sıcak içecekler ve sigara da ağızda bu tip iltihaplara neden olur. Ağız nezlesinin sık rastlanan bir başka nedeni de vitamin eksikliği.

Ağız nezlesi genellikle ağız boşluğunda kırmızılıkla ortaya çıkar, çoğu zaman dil ve dudaklarda yaygın ve tekdüze kızarıklıklar görülür. Hasta, ağzında kuruma ve yanma hisseder ayrıca yutma ve çiğneme hareketleri güçleşir.

Ağız Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

iştah azalması, nefesin pis kokması, salya artışı, anormal çiğneme hareketleri, yutma güçlüğü, kusma, diş etleri ve ağızda kanama, burun akıntısı ve aksırma ve depresyon olarak sıralayan Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Doktor Nihat Tanfer,mevcut belirtilerin varlığında hastanın incelenmesinin önemini vurguladı;

Özellikle beslenme konusuna dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, ”Ağız bakımı ve diş temizliği de hastalığın oluşmasını engelleyici faktörlerdir. Diğer önemli bir konu da evde deterjan ve kimyasal madde gibi tahriş etkisi yüksek maddeleri açıkta bırakmamaya özen gösterilmelidir” diye konuştu.

Ağız içi iltihapları, mikrop öldürücü gargaralar kullanılarak tedavi edilebilir. Tedavide, ağrı ve yanma duyumunu ortadan kaldıran hafif uyuşturucu ve mikrop öldürücü ilaçlar, yararlı olabilir. İltihap, vitamin eksikliğine bağlıysa, tedavi, eksik olan vitaminlerin karşılanmasına dayanır.

Ancak, gecikilmiş vakalarda, özellikle ileri gingivitislerde (diş etindeki enfeksiyon) tam bir iyileşme mümkün olmayabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş temizliği ve ağız kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ağız nezlesinin tedavi edilmemesi daha şiddetli ağız içi iltihaplanmalarına neden olabilir.

Uzman Doktor Nihat Tanfer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz