Akciğeri Temizleyen Besinler Ve Kürler

akçiğer temizliği

Temel solunum organı olan akciğerlerin asıl görevi, oksijen soluyup karbondioksit vermektir. Asla dinlenmedikleri için, bu organları sağlıklı tutmak çok önemlidir. Akciğerleri düzenli olarak temizlemek iyi bir yöntem olabilir. Akciğer temizliği, sıklıkla çevresel toksinlerin, zararlı organizmaların ve tahriş edici maddelerin biriktiği bronşiyal pasajların ve akciğerin hassas solunum yollarının detoksifiye edilmesine ve temizlenmesine yardımcı olur.

Normal akciğer fonksiyonlarını destekler, şişlik ve iltihaplanmayı azaltır ve akciğer canlılığını ve gücünü yeniler. Ayrıca, solunum yollarından mukusun temizlenmesine yardımcı olur ve akciğerlere dolaşımı artırır. Hatta kronik bronşit, astım, boğaz enfeksiyonlarının yanı sıra kötü nefes kokusunu tedavi etmeye de yardımcı olur. Akciğeri temizlemek çok özenli bir görev değildir. Yaşam tarzı ve diyet değişiklikleriyle birlikte bazı ev yöntemleri kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Derin Nefes Alma

Derin nefes alma, vücudunuza daha fazla besleyici oksijen vererek akciğer kapasitesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu, akciğerlerinizi güçlendirecek ve solunum yollarını temizleyecektir. Dahası, enerjiyi artıracak ve stresi azaltacaktır.

Rahat bir yerde sırt üstü uzanın.

Ellerinizi karnınızın üzerine yerleştirin.

Gözlerinizi kapatın. İçinizden 5’e kadar sayarken burnunuzdan derin nefes alın.

Nefesinizi 2 saniye boyunca tutun, ardından yavaşça 5’e kadar sayıp nefes verin.

9 veya 10 kez tekrarlayın.

Bu nefes egzersizini günde 2 veya 3 kez yapın.

Hint Yağı

Akciğer temizliği için hint yağından da yararlanabilirsiniz. Solunum yollarındaki atıkların giderilmesini teşvik eder ve rahim, sindirim sistemi ve karaciğerin yanı sıra akciğerlerden de toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İnflamasyonu azaltır ve lenfatik dolaşımı artırır.

Sadece organik, soğuk basım hint yağı kullanın.

1 fincan sıcak hint yağı içinde 2 adet yün fanilanızı ıslatın.

Çıkarıp büyük bir plastik kağıda yayın.

Islatılmış yün fanilayı, akciğer bölgelerini, göğsünüzün ve yanlarınızın üzerini kaplayacak şekilde giyin.

Fanilayı streç ile sarın.

1 ila 2 saat boyunca streç film üzerine ısıtıcı pedler koyun.

Son olarak, hepsini çıkarın ve yağ kalıntısından kurtulmak için vücudunuzu ılık suyla yıkayın.

En az bir ay boyunca haftada 2 kez tekrarlayın.

Kekik

Kekik, akciğer temizleyici elementler olarak hareket eden karvakrol ve terpenler gibi bileşikler açısından zengindir. Bitki, akciğerlerdeki inflamasyonu ve tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur ve burun geçişini, hava akışını ve solunum yolunuzun sağlığını iyileştirir.

Astım veya diğer solunum problemleri için günde 2 bardak kekik çayı içilmelidir. Çayınızı, taze veya kuru kekik kullanarak, sıcak suda yaklaşık 5 dakika bekleterek yapabilirsiniz.

Akciğerlerinizi detoks etmek için, bir bardak ılık süt veya çayın içine birkaç damla kekik yağı ekleyin ve en az günde bir kez için.

Ayrıca, pişirdiğiniz yemeklerde taze veya kurutulmuş kekik kullanın.

Meyankökü

Akciğerlerinizi temizleyebilen bir başka etkili bitki meyanköküdür. Antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri, bronşiyal tüplerin inflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, antibakteriyel ve antiviral özellikleri, hafif akciğer enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye ve ayrıca boğaz ağrısı, kuru öksürük veya alerjen maruziyetine bağlı akciğer tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Planta Medica’da yayınlanan bir 2002 çalışmasında, ciddi akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde meyankökünün antimikrobiyal ve antilejyonel aktivitesi dikkat çekmiştir.

Solunum veya akciğer sorunlarından muzdaripseniz birkaç gün için 2 ila 3 bardak meyankökü çayı içilir. Çay yapmak için 1 tatlı kaşığı meyankökünü bir bardak sıcak suya ilave edin ve 10 dakika demleyin.

Bir başka seçenek ise yarım çay kaşığını meyankökü tozunu, biraz balla karıştırmak ve birkaç günlüğüne günde iki kez almaktır.

Not: Bu bitki, hamile kadınlar, bebekler ve diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya düşük potasyum düzeyleri olan insanlar için uygun olmayabilir.

Zencefil

Akciğerleri detoks etmek için zencefil kullanabilirsiniz. Akciğerleri tahriş etmeden önce hava yollarından gelen kirleticileri ortadan kaldırarak akciğerlerin daha etkili çalışmasına yardımcı olan çeşitli kimyasal bileşikler içerir. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır.

Dahası, zencefil akciğer kanserinin tedavisinde bile yardımcı olabilir. Anticancer Agents in Medical Chemistry’de yayınlanan bir 2012 çalışması, zencefil ekstrelerinin akciğer kanserine karşı umut verici kanser önleyici etkisini göstermektedir.

Günde 2 ila 3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Çay yapmak için 1 çay kaşığı dilimlenmiş veya rendelenmiş zencefili 1 veya 2 su bardağı suyla birlikte kaynatın. 5 ila 10 dakika pişirin. Süzün ve biraz limon suyu ve bal ekleyin.

Yemek pişirmek için ham zencefil kullanın. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra bir zencefil takviyesi alabilirsiniz.

Not: Kalp ya da yüksek tansiyon ilacı kullanan kişiler fazla zencefil almaktan kaçınmalıdır.

Nane

Ciğerlerinizi doğal olarak temizlemek için iyi bir seçenektir. Nane ve nane yağı, solunum yolundaki düz kasları gevşetmeye yardımcı olan mentol içerir. Bu, zahmetsiz nefes almayı destekler ve herhangi bir üst solunum yolu tıkanıklığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan bir çalışma, nane yağının anti-konjestif, antispazmodik ve balgam söktürücü özelliklerinin sıçanlarda trakeyi rahatlatmaya yardımcı olduğunu belirtmiştir.

Güçlü akciğerler için, her gün 3 ila 5 nane yaprağı çiğneyin.

Tıkanıklığı tedavi etmek için, bir miktar sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyin ve bu buğuyu soluyun.

Ayrıca her gün 2 fincan nane çayı içebilirsiniz. Çay yapmak için 1 tatlı kaşığı kuru naneyi bir bardak sıcak suya ekleyin. 5 ila 10 dakika demleyin.

Not: Eğer safra taşı geçmişiniz varsa, bu bitkiyi kullanmayın.

Okaliptüs

Okaliptüs esansiyel yağı, güçlü dekonjestan, antiseptik ve balgam söktürücü özellikleri nedeniyle akciğerler için oldukça faydalıdır. Bu yağ, öksürüğü hafifletebilir, tıkanıklıklarla mücadele edebilir ve tahriş olmuş sinüs geçişlerini hafifletebilir. Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir 2010 çalışması, sineolün (okaliptüs yağındaki bir bileşik) bağışıklık uyarıcı, antioksidan ve antispazmodik etkilere sahip olduğunu belirtmiştir.

Sıcak su dolu bir tencereye 5 ila 10 damla okaliptüs uçucu yağı ekleyin.

Kafanızı bir havluyla örtün ve buharı teneffüs etmek için başınızı eğin.

Tıkanıklıktan muzdarip akciğerleri temizlemek için günde bir veya iki kez, 5 ila 10 dakika boyunca bir buhar inhalasyonunu yapın.

Akciğeri Temizleyen Besinler

Yediğiniz yiyecekler akciğer sağlığını etkileyebilir. Sağlıklı bir diyet, vücudun doğal temizleme mekanizmalarını harekete geçirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Güne bir bardak limon suyu ile başlayın ve gün boyunca bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Doğru hidrasyon, temizleme işlemini kolaylaştırır.

Greyfurt, kivi, biber, portakal, domates, çilek, brokoli ve ananas gibi C vitamini bakımından zengin besinler tüketin.

Diyetinize sarımsak, soğan, acı biber, zencefil, kekik, zerdeçal, elma ve yeşil çay gibi antioksidan açısından zengin gıdalar ekleyin.

Mercimek ve siyah fasulye gibi folat açısından zengin yiyecekler yiyin.

Trans yağ ve doymuş yağ içeren gıdalardan uzak dururken, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları tercih edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz