Akne İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Akne ve sivilceler özellikle gençler için son derece can sıkıcı cilt problemleridir. Hormonlar veya stres gibi faktörlerin devreye girmesiyle ciltte fazlalaşan yağ iltihaba ve akne sorununa yol açar. Ciddi ve kötüleşme eğilimindeki akne problemlerinde ilk olarak bir cilt uzmanına başvurarak önereceği tedaviyi sabırla uygulamak esastır. Daha hafif düzeydeki akne ve sivilce problemleri için bitkiler ya da elinizin altındaki doğal malzemeler cildinizin yatışmasını sağlayabilir.

Bitkisel veya diğer doğal reçeteleri denerken cildinizin hassasiyet derecesine göre davranmanız cildin daha da kötüleşmemesi için son derece önemlidir. Hakkında çok az bilgi sahibi olduğunuz bitki ya da yağları saf şekilde kullanmamalı ve incelttikten sonra bile doğrudan cildinize temas ettirmeden önce kol içi gibi cildin farklı bir bölgesinde denemelisiniz.

Akne tedavisi kapsamlı bir tedavi gerektirir. Sadece kullanılan ilaç ya da diğer destekler değil hayat biçiminde değişiklikler, düzenli beslenme, iyi bir uyku, egzersiz gibi başka alışkanlıklara da ihtiyacınız olabilir. Bitkiler geçici olarak akne ve sivilcelerin yatışmasını sağlayabilir. Ancak kullanıma ara verdiğiniz an cildin eski haline dönme ihtimali olduğunu bilmelisiniz.

Yeşil Çay Akneye İyi Gelir

Günde 2 bardak yeşil çay içerek ya da yeşil çay içerikli ürünler kullanarak akne şikayetinde önemli ölçüde ilerleme kaydedenlerin sayısı oldukça fazladır. Yeşil çay içmek hormonlara bağlı oluşan aknelerde daha etkilidir. Ayrıca insülin dengesini sağlayarak cildin yağ üretimini kontrol almaya da yardımcı olur. Ayrıca içerdiği vitamin ve antioksidanlar vücuttaki iltihabı azaltarak aknelerin kötüleşmesini önler.

Yeşil çayı doğrudan yüze uygulamaya kalktığınızda cildin yeterli dozda yeşil çay emmesini sağlamak güç olabilir. Bu nedenle yeşil çay içerikli nemlendirici veya cilt temizleme ürünleri daha kullanışlı olacaktır. Ancak bu tip ürünlerde cildinizi daha çok tahriş edecek, zararlı kimyasallar ya da alkol, renklendirici, parfüm benzeri içerikler olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çay Ağacı Yağı

Yüz temizleme ürünlerinden % 5 oranında çay ağacı yağı içerenlerin aynı oranda benzoil peroksit içeren akne kremleri kadar etkili olduğu bilimsel çalışmalarda görülmüştür. Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve iltihap giderici özellikleri oldukça güçlü olan bir yağdır. Akne söz konusu olduğunda en çok başvurulan ve en memnun kalınan bitkisel çözümlerden biridir.

Eğer çay ağacı yağı içeren bir ürün kullanacaksanız en az % 10 oranında çay ağacı yağı içerdiğinden emin olmalısınız yoksa etkisini göremezsiniz. Çay ağacı yağının 72 saat içerisinde yağ enfeksiyonu kontrol altına aldığı, bakterileri öldürmeye ve kızarıklığı geçirmeye başladığı iddia edilir.

Saf çay ağacı yağı kullanacaksanız suyla veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak inceltmeli ve bütün yüzünüze değil sadece sivilce üzerine uygulamalısınız. İnceltme yaparken kullandığınız çay ağacı yağı kadar su ya da taşıyıcı yağı karışım için kullanabilirsiniz. Ancak cildiniz hassassa su veya Hindistan cevizi yağı oranını fazlalaştırabilirsiniz.

Uyarı: Çay ağacı yağının 12 yaş altındaki çocuklarda akne tedavisi için kullanılması önerilmez.

Aspirin

Aspirin iltihap önleyici sayesinde hem ucuza hem de kısa zamanda sivilce sorununu azaltmanıza yardımcı olabilir. Üstelik pek çoğumuzun evinde hali hazırda bulunabilen bir malzemedir. Aspirinle sivilce ve akneler için hazırlayabileceğiniz kolay bir reçeteden söz edelim.

1 birim aspirin için 3 birim su kullanarak bir macun elde edin. Karışım yoğunlaştıktan sonra bir kulak çöpü yardımıyla cildin sivilcelenen bölgesine uygulayın. Yarım saat sonra macun yüzünüzde sertleşmeye ve dökülmeye başlayacaktır. Bir yüz temizleme mendiliyle yüzünüzü silebilirsiniz demektir.

akne için doğal bitkiler

Aloe Vera

Aloe vera içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde özellikle iltihap, yanık ve yara izlerini iyileştirme ve cildi yenileme gücüyle öne çıkar. Bakterilere karşı güçlü bir savaşçıdır. Piyasada bugün oldukça popüler olan pek çok nemlendiricinin, güneş losyonunun veya diğer bakım ürünlerinin ana maddelerinden biri olduğuna şahit olabilirsiniz. Aloe veradaki bazı etkin maddeler akne bakterilerine karşı oldukça etkilidir. İçerdiği salisilik asit tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Aloe vera akneyi tamamen iyileştiremez ama kızarıklığı alır, iltihabı ve şişkinlikleri azaltır. Yeni akne ve sivilce oluşumunu engelleyebilir. Hafif düzeydeki akne izleri için de önerilir. Aloe vera kullanacaksanız, cildinize zarar verecek kimyasallar içermeyen, doğal aloe vera ürünlerine
yönelmelisiniz. Hatta doğrudan bitkinin yapraklarını kırıp içindeki jele ulaşabilirsiniz.

Akne izlerine her gün 2 kez % 100 doğal aloe vera jeli uygularsanız, izlerin birkaç haftadan birkaç aya kadar varabilen bir sürede iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz. İyileşme süresi izlerin ne dzeyde olduğuyla ilgili değişebilir.

Sarımsak

Sarımsağın içerdiği yağlar doğal antibiyotik ve antiseptik özellikleri taşır. Düzenli olarak sarımsak yediğinizde ya da sarımsak hapları kullandığınızda bağışıklık sistemini güçlendirir ve ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlar.

Cilt üzerinde ise bakterileri öldürerek akne ve sivilcelerin iyileşmesine katkıda bulunabilir. Ancak bu noktada dikkatli olmalısınız.

Uyarı: Sarımsak tek başına, doğrudan cilde sürülüp bekletilmez! Aksi takdirde yanıklara ve zor geçecek izlere neden olabilir. Son derece güçlüdür.

Bir iki diş sarımsağı ezdikten sonra bir bardak ılık su ile karıştırıp yüzünüzdeki sorunlu bölgelere bu şekilde sürmelisiniz. Ancak sarımsağı bu şekilde yüzde tutmak zor olabilir. Dilerseniz karışıma Hindistan cevizi yağı ya da aloe vera jeli katabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi neredeyse 5000 yıldır kullanılmakta ve o günden bugüne faydaları hakkındaki olumlu görüşler sürmektedir. Üstelik elma sirkesinin boğaz ağrısından cilt kuruluğuna pek çok farklı şikayette önerildiğine de şahit olabilirsiniz. Konu akne olduğunda organik elma sirkesini yarı yarıya suyla inceltip bir pamuk yardımıyla cilde uygulamak pek çok kişide olduğu gibi sizde de iyileştirici etkisini gösterebilir.

Elma sirkesinin asitli yapısı cildin asit ve bakteri dengesini düzenlemekte yardımcı olabilir. Ancak elma sirkesini suyla karıştırmayı unutmayın. Sirke cildi kurutursa aloe vera veya yeşil çay içerikli doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Bitkilerle Akne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Cildinize bitkisel bir reçete uygulamadan önce cildinizi temizlemeyi unutmayın. Mutlaka belirtilmesi gereken bir nokta, akne nedenleri hangi tedavinin sizde olumlu etki göstereceğini de etkileyebilir. Bu nedenle bir kişinin son derece memnun kaldığı bir reçete, diğer kişi de hiç etki etmiyor olabilir. Ayrıca tıpkı ilaçlarda olduğu gibi bitkisel çözümlerde de sabırlı olmak ve bir anda iyileşme beklememek gerekir.

Eğer akne ve sivilce sorununuz ciddi boyutlardaysa ciltte tahrişe ve zor geçecek izlere yol açmamak için mutlaka bir cilt uzmanına muayene olup tedavi seçeneklerinizi görüşün.

Herhangi bir şekilde sivilce ve akne üzerinde denediğiniz bitki ya da doğal yöntem cildinizde kızarıklık, yanma vb. yan etkilere neden oluyorsa, yüzünüzü her zamanki yüz temizleyicinizle temizleyin ve yöntemi uygulamayı bırakın.

Denediğiniz ve memnun kaldığınız doğal akne reçeteleri varsa, yorumlar bölümümüzde mutlaka duymak isteriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz