Akne ve sivilceli ciltler

akne ve sivilceli ciltler

Sivilce; yüz, boyun, gögüs, sırt, omuz ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir hastalıktır. Genel olarak ergenlik döneminde görülmekle birlikte 20’ li yaşlarda hatta 40’ lı yaşlarda da görülebilir. Sivilceleri sıkmak, sivilcelerin iyileşmesini sağlamaz aksine cildi tahriş eder ve cilde zarar verir.

Sivilceli ve akneli ciltlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Sivilceli ve akneli ciltler günde sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez temizlenmelidir. Sivilceli ve akneli ciltler sabun veya jel ile temizlenmeli süt tarzı temizleyiciler tercih edilmemelidir. Ph’ ı 5.5 olan ürünler tercih edilmelidir. Sivilceli ve akneli cilde sahip olanlar ciltlerini çok sık yıkamamalı ve ovmamalıdır.

Sivilceli ve akneli ciltler sahip olan kişilerin kullanacağı fondoten ve pudra yağsız ve su bazlı olmaladır. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyyecekler tüketilmemelidir. Bu tür yiyecekler yağ bezlerinin fazla çalışmasına sebep olur ve sivilce oluşumuna neden olur. Stres ve depresyon sivilce oluşumunu tetikleyici olabilir, ruh  sağlığınıza dikkat edin.

Gün içerisinde 2 lt su içmeyi alışkanlık haline getirin, sda bulunan oksijen cildinizi besler ve cildinizi yeniler.

Akne ve Sivilceli Ciltler için

Akne ve sivilce oluşumunu engellemek için iki yemek kaşığı ılık suya birkaç damla limon suyu ilave edin bir pamuk yardımıyla cilde hafifçe sürün 20 dk bekletin ve daha sonra cildinizi ılık su ile durulayın.

  • Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
  • Sivilce olacağını hissettiğiniz zaman cildinize Çay ağacı yağı sürün, çay ağacı anti-bakteriyel özelliği nedeniyle sivilcelerin oluşumunu engeller.
  • Uzun süre sivilce sorunu yaşayan kişiler mutlaka uzmana danışmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz