Alerjiye Bağlı Egzama Durumunda Nelere Dikkat Edilmeli? Hangi Krem İyi Gelir?

Egzamalı kişilerde çoğunlukla alerjik reaksiyonlar da gözlenmektedir. Bu kişide böyle bir durumun henüz gözlenmemesi de alerji olmadığı anlamına gelmeyebilir. Bu bağlamda aileden her hangi bir kişide tüylü hayvanlara karşı alerji olduğu kanıtlanmışsa ya da egzamalı kişide tüylü hayvanlarla temas edildiğinde egzama şikayetlerinin arttığı gözlenmişse, evde hayvan beslenmesi, dışarıda da bu hayvanlarla temas edilmesi önerilmez.

Aslında her hangi bir belirti olmasa bile egzamalı kişilerin evde ya da başka bir ortamda bir hayvanla birlikte bulunmaları uygun olmaz. Tüm egzamalı kişiler için hijyen ekstra önemlidir. Ancak alerjiye bağlı egzama vakalarında temizlik ekstra önem taşımaktadır. Kirli, tozlu halılar ve koltuklar egzamanın şiddetlenmesi bağlamında büyük risk taşır. Evin temizliğinde merkezi elektrik süpürge, hepa ya da mikrofiltreli elektrik süpürge kullanılması, halıların sık sık dışarıda özel yıkanması önerilir.

Evdeki küçük eşyalarda ya da oyuncaklarda toz birikimi olmaması için kapağı kapalı dolaplarda ya da raflarda saklanması daha doğru olur. Bu amaçla kapaklı oyuncak kutuları, açık kutular ve raflar yerine, kitaplık tarzı dolap ve raflar kullanılması uygun olur. Tüm bunların yanında alerjik egzamalı kişilerin kendileri zaten sigara kullanmalı, bir de bu kişiler sigara içilen kapalı ortamdan uzak durarak pasif içicilikten de kaçınmalıdır.

Egzamalı Kişiler Nasıl Spor Yapmalı?

Egzamalı kişilerin çok fazla terlememeleri önem taşımaktadır. Spor yapıldığında ise vücut ısısının artması ve terlemek kaçınılmaz, dolayısıyla da kaşıntı sorunu artar. Aynı bağlamda havuzda yüzme şeklinde bir spor aktivitesi de cildin doğal pH dengesini bozup cildi kurutabilir, havuzdaki klorlu su cildi tahriş edebilir ve kaçınılmaz son olarak kaşıntı artar. Tüm bunlardan yola çıkarak egzamalı kişilerin çok ağır sportif etkinliklerden kaçınmalar, spor öncesinde ve sonrasında cildin bolca nemlendirilmesi ve serinletici bir duş alarak cildin rahatlatılması önerilir.

Güneş ve Tuzlu Su Egzamaya İyi Gelir Mi?

Egzamanın doğal yoldan tedavisinde ya da semptomların hafifletilmesinde güneş ve tuzlu suyun etkili olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan egzama olan kişilere tuzlu suda banyo yapmaları, tuzlu su dolu küvette 15 – 20 dakika kalmaları ve bol güneşli yerde kalmaları önerilir. Ancak egzamalı kişiler güneşe çıkmadan önce UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu özelliği yüksek güneş kremi kullanmalılar.

Aksi halde egzamalı cildin direkt olarak güneş ışığına maruz kalması güneş yanığı riskini ve kaşıntıyı arttırmaktadır. Egzamalı kişiler sadece yazın değil kışın ve baharda güneşli günlerde de mutlaka güneşten koruyucu krem kullanmalılar. Bu bağlamda kullanılan güneş kremleri bol nemlendiricili, yağlı olmalıdır.

Egzamalı Kişiler Kışın Nelere Dikkat Etmeli?

Kışın soğuk ve kuru hava elbette ki egzamalı ciltteki sorunları arttırmaktadır. Bu bağlamda kışın da cilt hem yağlanmalı hem de nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Özellikle de aşırı soğuklarda oluşan don yaraları için koruma sağlayacak kadar etkili bir krem henüz yok. Bu bakımdan özellikle de egzamalı çocuklar, kışın tahriş etmeyen ve kaşındırmayan çok sağlam kışlık giysilere korunmalıdır. Zira çok ağır soğuğun cilde teması çok ciddi sorunlara yol açıyor.

Yukarıda verilen detaylı bilgilerle birlikte egzamanın kaşıntılı ve rahatsızlık veren bir cilt hastalığı olduğu, ancak asla bulaşıcı bir hastalık olmadığının altını çizmekte fayda var. Yani egzamalı kişilerin başkalarıyla temas etmeleri her hangi bir soruna sebep olmaz. Genel olarak egzama stres, hava kirliliği, sigara ve alkol gibi etkenler dolayısıyla ciltte daha çabuk yaygınlaşmakta, cildi korumak ve sağlıklı yaşam koşullarına dikkat etmek durumunda ise hafiflemektedir.

Ciddi bir cilt sorunu olan egzama; vücutta genital bölge de dahil olmak üzere, eller, ayaklar, kol, yüz gibi vücudun her yerinde çıkabiliyor. Egzama hem tıbbi tedavi hem de bitkisel kürler, uygulamalar sayesinde hafifletilebiliyor.

Egzamada Kırmızı, Kızgın Cilde Kortizon Krem İyi Gelir

Egzama sebebiyle hissedilen kaşıntı, bir zaman sonra ciltte kıpkırmızı bir görüntü oluşur. Bunlar genellikle egzama lekeleri şeklinde adlandırılır. Egzamadan kaynaklı bu kızarıklıklar için kortizon kremi kullanılması doğru olur. Kortizon içeren egzama kremlerinin pek çoğu mantar ve bakterilere karşı antimikrobiyal maddeler içermektedir. Bu kremlerin daha hafif egzama gruplarında kullanılanları günde 1-2 kez sürülerek kullanılır. Egzama tedavisinde krem kullanmak için öncelikle egzamanın derecesi doktor tarafından belirlenmeli, ardından hangi kremin ne sıklıkta kullanılacağı konusunda doktorun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Kortizon Kremleri

Zira ileri egzama vakalarında hafif kortizon kremleri, çok hafif egzama hastalarında yüksek kortizonlu krem kullanmak bazı sorunlara sebep olabilir. Özellikle de çok hafif kortizon kremi kullananlarda egzama üzerinde kontrol eksikliği riski bulunur ve egzama nöbetler daha sık yaşanır.

Çocuklarda Egzema

Egzamanın çocuklarda versiyonunda durumun ciddileşmesi durumunda 1. grup değil de, grup 2 veya 3 kortizonlu kremler ile tedaviye başlanması gerekiyor. Bu bağlamda öncelikle kaşıntı sorunu kontrol alınır ve sonrasında nadir olarak, her 2 – 3 günde bir yağlama yapılabilir. Tedavinin ilerlediği, biraz iyileşme kaydedildiği durumda daha hafif bir kremle uygulama yapılabilir, sonrasında ise tedavi her 2 – 3 günde bir yapılır. Cilt iyileştiğinde ise, yağlamaya haftada 1-2 kez olmak üzere en az 3 hafta uygulanır. Tedaviden mümkün olan en iyi sonucu alıncaya kadar tedaviye devam edilir.

Tedavisi

Egzama tedavisinde sabah ve akşam, ayrıca duş ya da banyo sonrasında, cildin sağlam olduğu dönemlerde bile, bol nemlendirici krem uygulanması tavsiye edilir. Doktorun tavsiye ettiği üzere genellikle kortizon kremini günde 1-2 kez aktif tahriş üzerine, iyice içine çekmesi için iyice uygulanır. Uygulamanın ardından yaklaşık 10 dakika kadar tüm kuru cilde nemlendirici krem sürülmelidir. Burada önemli olan cildin ihtiyacı, genel durumudur. Cilt gereksinim duyuyorsa gün içinde bir kez daha yeniden nemlendirici krem sürülür.

Egzama tedavisinde doktorun tavsiye ettiği doğru kortizon kremi,  uygun zaman aralığı ile doğru yerde doğru kullanılırsa gayet güvenlidir ve olumlu sonuçlar verir. Kortizon kremi kullanımı ile kaşıntı kontrol altına alındıktan sonra kortizon kremi kullanmadan cilde mola verdirmek, sadece yağlama yapmak doğru olur. Zira gereksiz ve fazladan kortizon kremi kullanmak da ciltte bazı yan etkilere sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz