Alışveriş Yaparken İnsan Neden Rahatlar?

Günümüzde birçok insanda görülen, hatta ve hatta bütün hastalıkların başlıca sebebi olan stres çağımızın en büyük sorunudur. Günlük yaşamın vermiş olduğu kaygılar, iş sıkıntıları, okul ve sınav kaygıları, ev hayatı kısacası strese girmek için birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenleri en asgariye düşürmek için uzmanlar sürekli çalışmalar yaparak, stresle başa çıkmanın yollarını aramaktadır.

Çünkü stres gerçekten psikolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok hastalığa neden olmakta, tedavi edilmeyen aşırı stres yaşayan insanlar ise her geçen gün kendilerini tüketmektedir. Bu durum sadece bireyi değil, onun ailesini ve toplumu da etkilemektedir.

Alışveriş yaparken neden rahatlarız?

Stresi azaltmak için birçoğumuzun kullandığı ve etkisinin büyük olduğu alışverişten bahsetmek istiyorum. Özellikle kadınlar hayatlarında karşılaştıkları her hangi bir sorun karşısında çareyi alışveriş yapmakta bulmaktadır. Bunun nedenlerinden biri ise alışveriş yaparken salgılanan mutluluk hormonudur. Son yıllarda mutluluk hormonunun neden salgılandığı konusunda birçok araştırma yapılmış ve alışveriş esnasında da bu hormon insanlar üzerinde görülmüştür.

Alışverişin etkisi anlık mı, yoksa strese kesin çözüm mü?

Deşarj olmak, para harcamak, en güzeli de kendinize zaman ayırarak yine kendinizi ödüllendirmek, bütün bunlar stresi azaltmaktadır. Fakat bu azaltma anlık mıdır yoksa gerçekten kalıcı çözüm müdür, bu tartışılır. Anlık diyenlerin büyük çoğunluğu şu tezi savunmaktadır. Alışveriş bitince yine kişi sorunuyla baş başa kalacak ve onu çözmeden rahatlamayacak, demektedir. Zaten bizde bu fikrin bir kısmına katılıyoruz, çünkü hiçbir sorun çözülmediği sürece psikolojik rahatlama sağlanamaz.

Burada önemli olan kişiyi o anda aşırı stresten kurtarmak ve rahatlamasını sağlamaktır. Her birey bir işle, özellikle sevdiği bir işle meşgul olurken günlük hayata dair bütün sorunları unutur. Yaptığınız alışveriş bitti ve siz yine hayatınıza devam ediyorsunuz, işte bu noktada yapılan anket sonuçları durumu açıklar nitelikte. Alışveriş bitse dahi onun etkisindeki rahatlama uzun süre kendini göstermekte ve bu durum stresi azaltarak çoğu zaman yok etme derecesine ulaşmaktadır.

Erkekler üzerinde de aynı etkiyi yaratıyor mu?

Günümüzde sadece kadınların alışveriş yaptıkları, para harcadıkları ve bundan zevk aldıkları bilinse de, hatta bu söz kalıplaşmış olsada, bu durum erkekler içinde aynıdır. Alışveriş yapmak sadece kıyafet, ayakkabı ve çantadan ibaret değildir. Markete gidip evin ihtiyaçlarını almak veya canınızın istediği her şeyi sepete doldurmakta alışveriştir. Bu nedenle alışveriş, erkek kadın fark etmeksizin stresi azaltmakta ve o an için mutlu olmanıza yardımcı olmaktadır.

Bir de bu durumun tam tersi vardır, bir şeyler almak için insanlar yine strese girmektedirler. Hatta bir ürünü veya eşyayı almayı düşünen insan, onu alana kadar sabahtan akşama günün her saatinde bilinçaltını meşgul etmektedir. Erkek ve kadınlar arasında bu durum farklılık gösterir. Çünkü erkeklerin büyük çoğunluğu alacağı ürünün nasıl hizmet sunacağına ve kalitesine bakarken, kadınlar işin estetik kısmını kafaya takmaktadır.

Tüm bunlara rağmen alışverişin stresi azaltmak üzerinde olumlu etkisi vardır. Herkese mutlu alışverişler diyerek, stressiz bir hayat diliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz