Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlıksız ve kirli sular, kirli hava, işlenmiş hazır gıdalar, gazlı içecekler, kızartma yağları, stres, üzüntü vb. tüm sebeplerle hücrelerimizde oksitlenmeler meydana gelerek bozulmalar ve hastalıklara sebep olmaktadır. Alkali su yada diğer ismiyle karbonatlı su vücutta oluşan oksitlenmeyi tersine çevirerek hastalıkları ve rahatsızlıkları önleme özelliğine sahiptir.

1 litre içme suyunun içine 1 çay kaşığı karbonat (eczanelerde ismi sodyum bikarbonat veya ingiliz karbonatı olarak geçmektedir.) katarak alkali su haline getirebilirsiniz. Sırasıyla alkali suyun öne çıkan tüm faydalarına değinmek istiyorum.

Tansiyonu Düşürür

Mineraller genel olarak kan basıncını dengeleme özelliğine sahiptirler. Fakat özellikle alkali suda bulunan iyonik kalsiyum kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilere iyi gelmektedir. Düzenli olarak 2 ay boyunca alkali su içtiğinizde tansiyonunuz normal değerlerde seyretmeye başlayacaktır. Ayrıca bir nevi antioksidan içeriği olduğundan dolayı damarlardaki kolesterolü çözebilme özelliğine sahiptir.

Jinekolojik Hastalıkları Engeller

Alkali su toksin maddeler üzerinde nötrleştirici etki göstermektedir. Bu sayede yapılan araştırmalar sonucunda pre-eklampik toksima hastalığını tedavi edici özelliğinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca östrojen, testesteron ve progesteron hormonlarını dengeleyici özelliğe sahiptir. Hamilelik döneminde bu suyu tüketen annelerin çocuklarının daha sağlıklı ve yüksek zeka düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir.

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Bu suyun toksinleri nötrleştirmesi oldukça faydalı olsada en büyük avantajı bir ilaç olmadığı halde aynen ilaç gibi tedavi edici özelliğe sahip olması ve her yaştan her insan tarafından kullanılabilmesidir. Düzenli alkali su içen kişilerde tüm vücut organları kendisini yenileme özelliğine kavuşmaktadır. Özellikle kalp damarlarında yaşanan tıkanıkları, kolesterolü ve kan basıncını giderdiği gibi kalpte meydana gelebilecek hasarları da düzeltmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan bir açıklamada ömür boyunca alkali su içildiği takdirde kalp rahatsızlıklarının %80 oranında engellendiği belirtilmektedir.

Egzamaya İyi Gelir

Deride lekeler ve yaralar şeklinde kendini gösteren egzama, akut egzama şeklinde başlayıp zamanla kronik egzamaya dönüşebilmektedir. İlerlediği durumlarda yoğun kaşıntıya sebep olarak deride kanayabilen yaralara dönüşebilmektedir. Doktorlar 1,5 ay boyunca alkali su içildiği ve alkali suyla banyo yapıldığı takdirde egzama yaralarının ve izlerinin kısmi oranda geçebileceğini belirtmektedirler. Daha sonrasında yavaş yavaş egzamayı tamamen tedavi edici özelliğe sahiptir.

Alerjileri Engellemektedir

Vücutta antioksidan mineral eksikliği görüldüğü durumlarda vücut çeşitli maddelere karşı aşırı hassas bir hale gelmektedir. Bunun sonucunda ise deride alerjilere ve vücutta ise olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.  Vücut aşırı hassasiyet sonucu duyarlı hale geldiğinde kendisini düzeltmek için damarlardan kalsiyum minerali çekmek zorunda kalıyor. Alkali su ise iyonik kalsiyum içermesinden dolayı vücudun antioksidan mineral ihtiyacını karşılayarak alerji oluşumunu engelleyici yönde fayda sağlamış oluyor.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Vücudumuz besinlerle alınan asidik atıkları yağ hücreleri içinde depolayıp bunları vücudun çeşitli bölgelerinde biriktirmektedir. Bunun sonucunda kalça, bel, göbek gibi bölgelerde yağlanma oluşarak aşırı kilolara sebep olmaktadır.

Vücudun bu şekilde bir depolama yapmasının sebebi asidik deformasyon sonucu hücrelerin zarar görmesini engellemek içindir. Bu sebeple vücuttaki asiditeyi azaltarak kilo sorunlarından kurtulabiliriz. İşte bu noktada devreye alkali su girmektedir. Çünkü suya katılan karbonat suyun ortalama olarak 6,8 olan asidik değerini 7,6’ya çıkarmaktadır. Yani suyu alkali (bazik) bir hale getirmekte ve vücuda alınan asit miktarını azaltarak zayıflamayı sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz