Alkol Tentürü Hazırlama

alkol tentür

Tentür taze veya kuru bir bitkiyi güçlü bir alkol veya alkol ve su karışımına batırma ile hazırlanır. Alkol çözücüdür; bitkilerin bütün suyunu çıkartıp alır. Sonuç tentür su ve alkolün bir karışımıdır. Taze bitkiler ile, sıvı tentür genellikle başlangıçta eklenen sıvı miktarı ile eşittir. Kuru bitki malzemesi ile, özellikle kökler ile, sonuç miktar sıklıkla başlangıçtakinin çok daha azıdır.

Tentürleri kehribar rengi kavanozlarda güneşten uzak yerlerde saklayın. Alkol bazlı tentürler genellikle yıllarca dayanacaklardır. Raf ömürleri ve dağıtımlarının kolay olması nedeni ile pek çok şifalı bitki tentürleri kapsül ve haşlamalara tercih ederler. Değişik bitkilerden elde edilen tentürler bir harman olarak dağıtılmak için karıştırılabilirler (mürsafi ve kara mum gibi bazı belirli olanların iyi karışmamalarına rağmen).

Taze Bitkileri Kullanma

Taze yapraklı bitkiler alkolün içine konmadan önce doğranabilir veya bütün olarak konabilirler veya bir bilendırda alkol ile püre haline getirilebilirler. Taze kökler bir bilendırda alkol ile yumuşak bir hamur haline getirmek için öğütülebilir. Taze bitkiler doğal olarak belirli oranda su içerirler. Taze bitkilerden tentür hazırlandığında bitki 190 derecelik alkol (% 95’lik alkol) içine konur. Bir kısım bitkiye iki kısım alkol. Örneğin, eğer elinizde 1 bardak taze ekinaka çiçek başı varsa 190 derecelik alkolden 2 bardak kullanmanız gerekir.

Ben genellikle güneşten korumak için ağzı sıkı kapanan kavanozlar kullanırım ve her gün çalkalarım. 2 haftanın sonunda bitkiyi süzdürürüm ve bir bez içinde olabildiğince sıkarım (bir bitki veya şarap presi bu iş için iyidir) ve sonuç sıvıyı etiketli kehribar rengi şişelerde saklarım.

Kuru Bitkileri Kullanma

Bitkiler kururken doğal nem içeriklerini kaybederler. Mürsafi kızı gibi bazıları hiç nem içermez; nane gibi diğerleri çok mitarda içerir. Kuru bir bitkiden tentür hazırlarken, bitkinin tazeyken içerdiği suyu siz geri kazandırırsınız. Pek çok kitap geri kazandırmanız gereken su miktarlarını listeler halinde sıralamaktadır. İyi bir tanesi ve benim de kullandığım Michael Moore’un ”Bitkisel İlaç Malzemesi” adlı kitabıdır. Kuru bitkiler genellikle 5:1 oranında tentür olarak hazırlanırlar, bu 5 kısım sıvıya 1 kısım kuru bitki demektir.

Örneğin ekinaka kökü ağırlığının % 30’u kadar su içerir. Eğer 300 gr ekinaka kökü tozunuz varsa ona 1500 ml sıvı ilave etmeniz gerekir 1:5, bunun 1050 ml’si % 95’lik alkol ve 450 ml’si sudur. Tekrar, musluk suyu kullanmayın. Kuru bitkiler genellikle olabildiğince ince öğütülürler. Kullanılmaları gerekinceye kadar bitkiler bütün olarak saklanmalıdırlar. Tentür iki hafta bekletilir ve sonra süzdürülür.

Soğuk Algınlığı ve Grip İçin Tentür Karışımı Formülü

Bu harman oldukça iyi bağışıklık sistemine sahip kişilerde genellikle soğuk algınlığı ve grip oluşumunu önler.
10 ml ekinaka tentürü 10 ml kırmızı kök tentürü 10 ml meyan tentürü üç tentürü 30 ml’lik kehribar rengi damlalıklı bir şişenin içinde karıştırın.

Kullanımı: Üst solunum yolları enfeksiyonlarının başlangıç dönemlerinde en az her saat başı 30 damla alın.

Tentürden Burun Spreyi Hazırlama

Burun spreyleri üst solunum yolları ve sinüs enfeksiyonları başlangıcında mükemine yardımcılardır. Basitçe bir tentür alın ve ondan 10 damlaya kadar bir burun spreyi şişesine (eczanelerden temin edilebilir) koyun. Saf su ilave edin ve gerektikçe burun deliklerinden içeri püskütün. Okaliptüs, ardıç, adaçayı ve biberiye esans yağlarının her birinden ikişer damla tentür yerine kullanılabilir.

Sinüzit İçin Burun Spreyi Formülü

  • 5 damla okaliptüs tentürü,
  • 5 damla usnea tentürü,
  • 5 damla ekinaka tentürü,
  • 5 damla adaçayı tentürü,
  • 5 damla ardıç tentürü,
  • 3 damla greypfrut çekirdeği çözeltisi.

Tentürleri 30 ml’ilk bir burun spreyi şişesine koyun, 30 ml’ye tamamlamak için saf su ilave edin ve kapağını kapatın.
Kullanım: Gerekli aralıkta burun deliklerinden içeri sıkın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz