Aloe Vera Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Aloe vera’nın yararları hakkında her şey söylendi ve bitti. Ancak, tüm dürüstlükle söylemeliyiz ki, bu faydaların çoğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Aloe veranın öz suyu ve bu suyun yan etkileri ile ilgili spekülasyonlar var; bu yüzden önce bundan bahsedelim. Aloe vera öz suyu, bitkinin ürettiği iki maddeden biridir ve diğeri jeldir. Suyu sarıdır ve bitkinin kabuğunun altından gelir.

Oral olarak alınması dozdan bağımsız olarak güvenli olmayabilir. Bunun neden olabileceği yan etkilerden bazıları mide krampları, böbrek sorunları ve potasyum düşüklüğüdür. Birkaç gün boyunca sadece 1 gram aloe vera suyu tüketmek bile ölümcül olabilir. Dışarıdan, cilde uygun şekilde uygulanırsa güvenli olabilir. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Cilt Alerjisi

Aloe veranın uzun süreli kullanımı cilt alerjilerine neden olabilir. Ayrıca göz kapaklarının kızarmasına da neden olabilir. Cilt üzerindeki diğer etkiler arasında sertleşme, kuruluk, parçalanma ve mor lekelerin gelişimi yer alır.

Ayrıca deri döküntülerine veya cildin tahriş olmasına neden olabilir. Ve çalışmalara göre, aloe vera suyu ve jeli cerrahi yaraların iyileşmesini yavaşlatabilir. Cilt soyulduktan sonra yüzünüze uygulamak kızarıklık ve yanıklara neden olabilir. Güneşe maruz kaldıktan sonra yüze uygulanması, kızarıklıklara yol açabilir. Cildiniz şişebilir.

Cildin üzerinde aloe vera suyunun kullanılması (bazı yararlı amaçlar için), yanlış uygulandığında cildin sarı sarı lekelenmesine neden olabilir. Bir Mumbai çalışmasına göre, aloe veranın topikal olarak uygulanması acı hissine neden olabilir. Hassas bireylerde, hafif bir dermatit formu da oluşturabilir.

Diyabet

Aloe vera, diyabetik bireylerde dehidrasyon veya elektrolit dengesizliği olasılığını artırabilecek laksatif etkilere sahiptir.

Kabızlık

Bazı insanlar aloe veranın kabızlık tedavisine yardımcı olabileceğine inansa da, bunun kanıtı yoktur. Aslında, Amerikan Kanser Topluluğu’na göre, aloe vera ürünlerinin kabızlık için bir tedavi seçeneği olarak satışı, uygun kanıtların olmaması nedeniyle yasaklanmıştır. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, aloe suyu veya jeli, güçlü laksatif özellikleri nedeniyle ağrılı mide kramplarına ve muhtemelen kabızlığa neden olabilir.

Dehidrasyon

Aloe veranın müshil etkileri de dehidrasyona yol açabilir. Bir rapor, şiddetli dehidrasyondan muzdarip hastalarda aloe vera kullanımı gözlemlemiştir.

İshal

İshal aloe vera suyu tüketmenin yan etkilerinden biridir. Mevcut bir sindirim bozukluğu varsa, aloe suyu içilmesi direk ishale neden olabilir. Aloe veranın oral kullanımı, ishalin yanı sıra kusma ile ilişkilendirilmiştir. Nihayetinde elektrolit dengesizliğine neden olan sulu ishale neden olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, aloe veranın ağız yoluyla alınmasının şiddetli bağırsak kramplarına ve ishale yol açabileceğine kuvvetle inanmaktadır.

Aloe vera ülseratif kolitten muzdarip insanlar üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir, ancak aynı zamanda ishalle sonuçlanabilir. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nin bir raporuna göre aloe vera kedilerde ishal yapabilir. Aloe bitkisinin yaprakları ishale neden olabilen hafif toksik maddeler içerir. Ve böylece büyük miktarlarda kullanıldığında zararlıdır.

Düşük Kan Şekeri Seviyeleri

Bu bir şekilde iyi haber olabilir. Ancak problem, aloe vera suyunun, kan şekeri düzeylerini düşürebilmesi ve bunun da diyabet tedavisinde kullanılan bazı ilaçların performansını etkileyebileceği gerçeğiyle ortaya çıkmaktadır.

Elektrolit Dengesizliği

Aloe vera elektrolit dengesizliğine neden olabilir, özellikle diyare olan kişilerde. Bu da düşük potasyum seviyelerine yol açabilir. Bir çalışmada laksatif etkisinin elektrolit dengesizliğine yol açabileceği belirtilmektedir. Bu yüzden zaten potasyum atılımını artıran ilaç kullanan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.

Düzensiz Kalp Atışı

Nijerya’da yapılan bir araştırmaya göre aloe veranın kullanılması aritmi veya düzensiz kalp atışı riskini artırabilir.

Böbrek Yetmezliği

Bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir ve birkaç durumu kötüleştirebilir, böbrek hastalığı da bunlardan biridir. Daha ileri araştırmalar aloe vera suyunun bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi böbrek hasarlarına neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, herhangi bir böbrek probleminden muzdarip bireyler tüketmekten kaçınmalıdır.

Hindistan’da yapılan bir çalışmada, bir bitkisel ilaç alımını takiben bir bireyde akut böbrek yetmezliği bildirilmiştir, bu ilacın birincil bileşeni aloe veradır.

Karaciğer Toksisitesi

Yüksek dozda alınması, çalışmalara göre, karaciğer iltihabına yol açabilir. İçerisindeki biyoaktif bileşikler karaciğerin detoksifikasyon sürecine müdahale ederek hassas bireylerde komplikasyonlara neden olabilir. Kore’de yapılan bir çalışmaya göre, aloe vera hepatotoksisiteye neden olabilir.

Kas Zayıflığı

Kas zayıflığına neden olabilir. Çin’de yapılan bir çalışma, aloe vera takviyesinin sık görülen yan etkilerinden biri olarak kas güçsüzlüğü yaşandığını gözlemlemiştir.

Mide Rahatsızlığı

Aloe vera mide şişkinliğini hafifletmeye yardımcı olsa da, bazı durumlarda mide kramplarına neden olabilir. Ayrıca kusmaya neden olur.

Tiroid Disfonksiyonu

Aloe vera tiroid ilaçlarının emilimini engelleyebilir, böylece semptomların kötüleşmesine neden olabilir. Aloe takviyelerinin alımı doğrudan tiroid problemleriyle ilişkilendirilmiştir.

Hamilelik ve Emzirme sırasında Aloe Vera Suyu Kullanımı Güvenli Midir?

Hamilelik veya emzirme sırasında aloe veranın topikal kullanımı zararlı olmayabilir, ancak oral kullanım önerilmez. Bir teoriye göre, aloe vera uterus kasılmalarını uyarır ve komplikasyonlara neden olabilir. Ayrıca, aloe veranın anne sütüne geçip geçmeyeceğini de bilemiyoruz. Bu nedenle, oral kullanımdan kaçınmak en iyi yoldur.

Aloe Vera Suyu İlaçlar İle Etkileşime Girer Mi?

Kan şekerini düşürebileceğinden, kan şekerini düşüren ilaçlar kullanırken dikkatli olunması önerilir. Ayrıca kanser, beyin, kalp, bağırsak, karaciğer ve mide ilaçları ile etkileşime girebilir. İdrar veya potasyum atılımını artıran maddeler ile kullanılmamalıdır. Hormonal ilaçlar, antifungal, anestezik, tiroid hormonları ve yara iyileştirici ilaçlarla da etkileşime girebilir.

Aloe Vera Suyu İçmek Güvenli Midir?

Pek sayılmaz. Aloe veranın ağızdan alınmasının ciddi zararlara neden olduğu bilinmektedir; abdominal kramplara ve kanlı ishale neden olabilir. Diğer reaksiyonlar kas güçsüzlüğü, boğazda şişme ve ciddi vakalarda görme kaybını içerir. Diğer çalışmalar aloe veranın iç organlara nasıl zarar verebileceğini göstermiştir. Ve uzun süre yüksek miktarlarda aloe vera tüketmek de böbrek yetmezliğine yol açabilir. Yan etkileri detaylı olarak tartışacağız. Fakat bundan önce, aloe vera suyunun yan etkilerini bilmeniz önemlidir.

Önlemler ve uyarılar: Şeker hastalığı, bağırsak rahatsızlıkları (Crohn hastalığı gibi), hemoroid ve böbrek problemleriniz varsa aloe vera kullanmayın. Ayrıca sarımsak veya soğana alerjiniz varsa aloe veradan uzak durun. Aloe sağlıklı olabilir, ancak yan etkilerini akılda tutmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz