Alyans Nasıl Parlatılır?

Alyans çiftlerin birbirlerine olan sevgi, sadakat ve bağlılıklarının bir simgesidir. Uzun yıllar sürecek beraberliklerin ilk temellerinin atıldığı andan itibaren sevenlerin parmaklarını süsleyen bu özel aksesuarlar, zaman içinde parlaklıklarını yitirip mat bir görüntü alabiliyor. Kullanıcının farkına varmadan oluşan küçük çizikler zamanla çoğalarak alyansların parlaklıklarını etkiler. Zamanla matlaşan ve eski bir görünüme kavuşan alyansların ilk günkü gibi parlaması için “Alyans nasıl parlatılır?” konusunu araştırdık. Elde ettiğimiz sonuçları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

Alyans Parlatma Yöntemleri Nelerdir?

Alyans parlatmak için en yaygın şekilde kullanılan yöntem, kuyumcularda yapılan cilalama yöntemidir. Bu yöntem ile cilalama yapılırken özel makineler kullanılır. Bu makinelerde yer alan özel aletler ile zımparalama işlemi yapılır ve yüzük üzerindeki minik çizikler yok edilip matlığı giderilir.

Kuyumcu dışında evde de alyans parlatma işlemi yapılabilir. Evde doğal malzemeler ile parlatma işleminde sadece yüzük üzerinde oluşan kirler temizlenebilir.

Yüzük üzerindeki kirlerin temizlenmesi sırasında ilk olarak alyans sudan geçirilir, her yeri ıslatılır. Yumuşak bir fırça ile yüzüğün hem içi hem dış yüzeyi güzel bir şekilde fırçalanır. Ardından küçük bir kap içine su, beyaz sabun tozu ve aynı miktarda karbonat konulur. Alyans bu karışımın içine konulur ve bir süre bu şekilde bekletilir. Kirler süre içinde yumuşayıp sade su ile durulama aşamasında çıkacaktır.

Doğal temizlik için etkili maddeler arasında yer alan karbonat, alyans temizliği için de kullanılabilir. Parmaklar arasına alınan bir miktar karbonat ile yüzük ovularak yeniden parlaması sağlanabilir.

Bir bardak suyun içine 2 yemek kaşığı yemek tuzu eklenerek elde edilen tuzlu suyun içinde bekletilen alyanslar da temizlenip parlaklıklarını yeniden elde edebilir. Tam temizlik elde edilmesi için yüzüklerin bu suyun içinde en az 1-2 saat beklemesi gerekir.

Alyans temizliği için saf kaynar su ve bulaşık deterjanından da yararlanılabilir. Bu yöntem için kaynar su bir kaba konulur, deterjan da eklenerek köpürmesi sağlanır. Sonrasında alyans ısıya dayanıklı bir aparat ile tutularak sıcak suyun içine batırılır. Kısa süre sonra çıkarılan alyansın her yeri diş fırçası ile fırçalanarak temizliği sağlanır.

Alyans parlatmada etkili şekilde kullanılan bir diğer yöntem ise amonyaktır. Bu yöntem için 1 litre saf ılık suyun içine 20 gram kadar beyaz sabun ve 100 gram kadar amonyak konulup karıştırılır. Bu suyun içinde yarım saat bekletilen alyans daha sonra temiz bir bez ile silinerek temizliği yapılır.

Alyans parlatma yöntemleri ile siz de eskiyen ve matlaşan alyansların temizlenip ilk günkü gibi parlamasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz