Ananasın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ananas, bir ton sağlık faydası sağlayan lezzetli, besleyici ve yoğun bir tropikal meyvedir hem de kalorisi düşüktür. Tüm dünyada, hazımsızlıktan doğal alerji tedavisi olarak kullanılmaya kadar her şeyi tedavi etmek için yaygın şekilde kullanılır. Ananas, günümüzde en sık görülen hastalıklardan bazılarının belirtilerini azaltmak için birçok ilacın yanı sıra etkili olan fitobesinlerle doludur. Ananasın faydaları, kardiyovasküler hastalığa karşı koruma, doğurganlığı desteklemek, iltihaplanmada azalma ve daha fazlasını içerir. Ananasın sağlığa sunduğu birçok faydanın üstüne, bulunması kolay, ucuz ve lezzetlidir.

Bağışıklığın Artırılmasına Yardımcı Olur

Ananas, günlük olarak alınması gereken C vitamini değerinin % 131’ine sahiptir. C vitamini, öksürük, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini en aza indirgemek için sıklıkla kullanılır. Vücudun bağ dokusunun sağlığını korumada etkili ve antioksidan olarak rol oynayan suda çözünen bir vitamindir.

Bir antioksidan olarak; vücuttaki ana protein olan, sağlıklı kan damarları ve organlarının korunmasından sorumlu kolajeni sentezleme yeteneğine sahiptir. Ananasın içinde bulunan C vitamini, güneş yanığı veya kurumuş ve tahriş olmuş cilt gibi sorunlara da yardımcı olabilir.

Bu faydaları elde etmek için ev yapımı peelinglere ananas ekleyebilirsiniz. Ananastaki C vitamini içeriğinden dolayı, bu inanılmaz meyve, kanser gelişimine katkıda bulunduğu bilinen vücudunuzun serbest radikal hasarından kurtulmasına ve iltihaplanmayı azaltmasına yardımcı olabilir.

Akne İçin Etkili Bir Çözümdür

Bu egzotik meyve cildimiz için bir iksir gibidir, özellikle inatçı sivilcelerden kurtulmak için. Nasıl mı? Ananas içerisindeki C vitamininin varlığı, bu meyvenin dahili ve harici olarak sivilce ve diğer enflamatuvar cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılmasını sağlar. Ayrıca, bu meyvenin antienflamatuvar bir enzim olan bromelain içermesi, C vitamininin iyileştirici gücünü artırır. Bir dahaki sefere sivilceniz çıktığında, ananas sürmeyi deneyin.

Yüksek Lif İçerir

Lifli olan meyveler, kolorektal kanser riskini azaltabilir. Ayrıca yararlı lifler kan şekeri seviyenizi düşürebilir. Tip 2 diyabetikler, kan şekeri, lipid ve insülin düzeylerinde iyileşme belirtileri gösterebilir.

Bir orta boy ananas yaklaşık 13 gram lif içerdiğinden, ananas yiyerek bu sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Yüksek lif içeriğinden dolayı, ananasın faydalarından biri de kabızlığı önlemeye yardımcı olabilmesi ve düzenli ve sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturmasıdır.

Saç Dökülmesini Önler

Duş aldığınızda yüzlerce saç telinin gidişini seyretmek, gerçekten acı verici olabilir. Ancak, birkaç diyet değişikliği bu saç dökülmesini önlemenize yardımcı olabilir. Öğle veya akşam yemeğinize ananas dahil etmek de böyle bir çözümdür. C vitamini saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan önemli bir elementtir. Serbest radikal hasarıyla mücadele eden güçlü bir antioksidandır. Ananas bu suda çözünür vitaminin (C vitamini) zengin bir kaynağıdır.

Doğurganlığı Artırır

Araştırmalar, antioksidan bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin kısırlığı önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Serbest radikaller üreme sistemine zarar verebileceğinden, bu serbest radikallerle savaşan ananas gibi yüksek antioksidan aktiviteye sahip gıdalar, gebe kalmaya çalışan insanlar için önerilir.

Ananastaki antioksidanlar, örneğin C vitamini, beta-karoten ve bakır da dahil olmak üzere diğer vitaminler ve mineraller hem kadın hem de erkek doğurganlığı etkiler. Antioksidanların kan dolaşımını artırmasına yardımcı olur ve genital organlarda düzgün doku oluşumunu sağlamasına yardımcı olurlar, ayrıca sperm sayısını artırabilirler.

Serbest Radikal Hasarını Önleyebilir

Ananaslar, vücudun serbest radikalleri ile mücadeleye yardımcı olan zengin bir antioksidan kaynağıdır ve böylece daha fazla hücresel hasarı önler. Bu antioksidanlar vücudunuzu ateroskleroz (damar sertliği), kalp rahatsızlıkları, artrit, çeşitli kanserler gibi hastalıklardan da korurlar. Öyleyse, eğer bu koşullardan kaçmak isterseniz, ananas yemekten çekinmeyin.

Astımı Önler

Ananas gibi bitki gıdalarında bulunan beta-karoten, astım gelişme riskini azaltmaya yardımcı olur. Toksinler, zayıf beslenme, kirlilik, antibiyotik istismarı ve stres; astım gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Bu faktörlerin hepsi iltihaba neden olur, ancak şans eseri ananasın faydalarından birisi, detoks yetenekleri sayesinde iltihabı azaltmaya yardımcı olabilmesidir.

Soğuk Algınlığını Önler

Kimse günün çoğunu hapşırarak geçirmekten hoşlanmaz. Bu egzotik meyve, mikrobik enfeksiyonlara karşı savaşan C vitamini ve bromelain bakımından çok zengindir. Reçeteli ilaçlarla birlikte ananas tüketmek, soğuk algınlığı ve öksürüğü etkili bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu onlarca kimyasal ilaçlar yutmaktan daha lezzetli bir seçenek değil mi?

Akıl Sağlığına Yardım Ediyor

Ananasın bir diğer faydası, ruh halinizi geliştirmeye, depresyon ve kaygı ile mücadeleye yardımcı olabilir. Ananas, ana “mutluluk hormonlarımızdan” biri olan serotonin üretmek için vücut tarafından kullanılan amino asit triptofanın iyi bir kaynağıdır. B vitaminleri gibi diğer besinlerin yanı sıra bu amino asitten yeterince tüketilmesi, nörolojik sisteminizi, enerjinizi ve iyi duygudurum hormonları üretiminizi destekler.

Kanser Önleyici Özellikleri Vardır

‘Kanser’ sözcüğünün işitilmesi bile korkutuyor değil mi? Ananasların her tür kansere karşı faydalı olduğu ispatlandı. Ananastaki antioksidanların bolluğu serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda hücre hasar sürecini durdurur ve çeşitli kanser türlerini önler.

2007’de hayvanlarda kanser tedavisi için yapılan testlerde, ananasta bulunan bromelain içeriğinin tedavi edilmemiş kontrol grubuna kıyasla 5-fluorasil (5-FU) ‘dan daha etkili olduğu bulundu. 5-FU kanser tedavisinde 40 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ancak asıl problemi sağlıklı hücreleri ve dokuları da kanserli hücreleri öldürdüğü gibi geri döndürülemez biçimde öldürmesidir.

Bromelain içeriğinin sadece daha etkili olduğu tespit edilmekle kalmadı, aynı zamanda 5-FU’dan çok daha güvenli olduğu bulundu. Bromelain gibi doğal bileşikler seçici bir sitotoksiteye sahiptir ve kanserli hücreleri apoptoz adı verilen kendi kendini sökme sürecinde öldürebilirken sağlıklı hücrelere zarar vermezler.

Sadece kanserli hücrelere odaklanan Bromelain 5-FU gibi kemo-toksik ajanlar, doğal bileşikler gibi davranmadığından piyasadaki herhangi bir FDA onaylı kanser tedavisi ilacı henüz bu işlemi taklit edemez.

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim için, ananas yemek, proteinleri peptitler ve amino asitler haline getirmek için güçlü bir yardımcı olarak görev yapar. Ülseratif kolit ve asit reflüsü semptomlarını hafifletebilir ve genel sindirim süreçlerine yardımcı olur.

Yaygın gıda alerjileri nedeniyle otoimmün yanıtların önlenmesinde de yardımcı olur. Japonya’da yapılan araştırmalara göre ananas yiyen çölyak hastalarında, bromelain enziminin varlığına bağlı olarak buğday, arpa ve çavdar ürününde bulunan protein gluteline alerjisine yardımcı oldu.

Ananasın besin değerleri: Ananas, hastalık oluşumunu önlemeye yardımcı olan diğer özel antioksidanlara ek olarak yüksek C vitamini, B1 vitamini, potasyum ve manganez kaynağıdır. Çoğu insanın bu lezzetli meyve hakkında anlamadığı şey, tropikal içecekler için sadece bir garnitür olmaktan çok, insanlara son derece faydalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz