Anne Sütünü Neler Arttırır?

anne sütünü arttıran besinler

Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünün hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır. Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip.

Ayrıca annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ileriki yaşlarında, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olmalarına katkı sunar. Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan koruyor.

Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ve kanser oranının daha düşük olduğu biliniyor. İçinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

Her bebek için en iyi, en doğal ve en taze besin. Her zaman, temiz ve mikropsuz. Daima hazır ve bedavadır. Özel harcama gerektirmez. Tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir. İshal, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlardan korur.

Bebeklerin daha zeki olmasını sağlar. Bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur. Doğumdan sonra gelen ağız sütü, bebeği hastalıklardan korur. Bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Emzirme, annenin sağlığını korur, meme ve rahim kanseri olma riskini azaltır.

Peygamber efendimizin (S.A.V.) bir hadisine göre de çocuklarımızın en az 24 ay boyunca anne sütü alması gerekmektedir. Sütün oluşumu alınan gıdalara da bağlı olduğu için emziren annelerin normal gereksinimden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineraller alması gerekir. Emziren annelerin iyi beslenmesindeki amaç annenin kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılaması, vücudundaki besin yedeğini dengede tutması ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerinin karşılaması gerekmektedir.

Emzirme dönemindeki annelerin süt, tahıl, sebze, meyve ve et gruplarının tümünden düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Bunun yanı sıra aynı zamanda yeterli sıvı, özellikle su tüketilmelidir. Bununla birlikte yeterli miktarlarda badem yemenin de süt yağmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sütün azalmasına neden olan bir diğer etken ise annenin gereğinden fazla yorulmasıdır. Anne kendisini çok fazla yormamalıdır. Süt yapımı için gereken enerjinin büyük bir bölümü yorgunluğu gidermek için kullanılacaktır. Bu da sütün yetersiz kalmasına neden olacaktır.

İlk olarak günde 3 litre su içmek, sık sık emzirmek, fırsat buldukça dinlenmek ve uyumak.

Anne Sütünü Artırmaya Yarayan Besinler Nelerdir?

Semizotu, ısırganotu, havuç, balkabağı, enginar, maydanoz, dereotu, ıspanak, pazı.

Anne sütünü artıran meyveler: Nar, muz, hurma, kuru incir, elma, armut, ayva.

Bunlarla birlikte anne bol süt içmeli, çiğ sebze ve meyve, çimlenmiş buğday, tahin helvası, tahin-pekmez, havuç, yer elması yemelidir. Anason, kimyon, rezeyan, fesleğen, şerbetçiotu gibi baharatlar bol miktarda kullanılmalıdır.

Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesini ve miktarını artırır. Özellikle vejetaryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır.

Anne Sütünü Artırmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon, süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kişinin rahat, stressiz bir ortamda olması ve bebek arasında yakın ilişki kurması gereklidir. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşları anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır.

Anne sütü bebek için çok önemli bir besindir. Annenin sütü olmazsa bebek aç kalacağından sürekli ağlayacaktır. Peki anne sütünün kesilmemesi için ne yapmak gerekir? Sütünüzü arttırmak için hangi yöntemlere baş vurulmalıdır? Bu tür soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1-Anne hamileyken ayva yerse, kan dolaşımına faydalı olur.
2-Marul yemek, anne sütünü arttırır.
3-Nohut yemek, anne sütünü arttırır.
4-Bal şerbeti, tıkanan damarları açar, sütü arttırır.
5-Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır. Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6-Mürver çiçeği, biberiye anne sütünü arttırır.
7-Çakal eriği (dağ eriği) suda kaynatılıp günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir(kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir).
8-Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir.
9-Funda, su ile kaynatılıp içilir.
10-Rezene, su ile kaynatılıp içilir.

11-Anason, su ile kaynatılıp içilir.
12-Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir.
13-Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir.
14-Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15-Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma anne sütünü arttırır.
16-Şalgam suyu, anne sütünü arttırır.
17-Adaçayı, anne sütünü arttırır.
18-Maydanoz, anne sütünü arttırır.
19-Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen, sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir, şişi iner.
20-Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır.

21- Antep fıstığı, anne sütünü arttırır. Fazlası baş ağrısı yapar. Şeker telafi eder.
22-Soğan, anne sütünü arttırır. Fazlası bebekte karın ağrısı yapar.
23-Kara lahana (Karadenizlilerin çok sevdiği lahana) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır.
24-Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır.
25-Ayva, balla pişirilip lapa olarak göğse bağlanırsa süt yollarını açar.

Tavsiyeler;

Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edilmemelidir. Siz de 25 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz. Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevgi bağı artar. Annelerin çocuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi (kadınlar çocuklarını tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi 233.ayet), tıp da bu gerçeğe doğru hızla ilerliyor.2 sene zarfında anne, 2 yaşından küçük başka bir çocuğa süt verirse, bu kendi çocuğunun süt kardeşi olur. Bunların evlenmesi dinen ve tıbben zararlıdır.

Ahmak, sinirli kişilerin sütü ve kanı, verilen kişiye geçeceği için seçici davranmak gerekir (kadın, hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. –Ahmak kadına süt emzirtmeyiniz-Hadis-i Şerif).

Dere otu: Dere otunu mutlaka salatalarınızda, üstüne süs olarak da kullanabilirsiniz, dekor seven bayanlar için, bu otun her derde deva olduğunu hepimiz biliyoruz. Anne sütünü arttırmada etkin rol oynayan bir bitkidir.

Beyaz dut veya kurutulmuş dut: Dut’un birden fazla yararı ve faydası vardır. Anne sütünü arttırdığı gibi, vücuda güç ve enerji verir. Kansızlık çeken insanların, kansızlık problemini giderebileceği bir besin kaynağıdır. Ayrıca karaciğeri güçlendirir, boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı vücuttaki mikroplara karşı savaşır.

Beyaz üzüm: Anne sütünü arttıran besinlerden biriside beyaz üzümdür. Özellikle yeni bebek sahibi olmuş anne adaylarımızın her gün tüketmesinde fayda vardır. Bunun yanı sıra beyaz üzümün faydaları kalp ve damar hastalığı çekenlerinde bu besin kaynağını tüketerek bu hastalıklardan ağrı çekme olanağını en aza indirir.

Ayva: Her gün bir tane ayva yemeye çalışın, yalnız hamilelik döneminden ziyade, bebeğin doğumu olduktan sonra, zira ayva kabızlık yapabiliyor. Anne sütünü arttıran temel besin kaynaklarından biriside ayva’dır. Bunun dışında tüketebileceğiniz diğer besinler, tahin helvası ve incirdir namı değer yemiş. İncirin bin bir derde dermanı vardır. Anne sütünü arttırdığı bir yana, enerji ver güç verir aynı zamanda zihin açar.

Kansızlık Problemi Anneler İçin Kan Arttırıcı Doğal Yöntemler Mevcuttur;

  • Bol bol siyah üzüm kaynatıp içmelidir,
  • Erik, kayısı, ayva kompostosu yemelidir,
  • Marul içerisine 3-5 adet ıspanak yaprağı karıştırıp çiğ halde yemelidir.

Turşu anne sütünü azaltır bu unutulmamalıdır.

Kahve, çay, kola ve kafeinli içeceklerde bulunan kafein süte geçeceğinden ve sütü azaltacağından mümkün olduğunca kullanımını azaltınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz