Anne Sütünü Saklama Koşulları Nelerdir?

anne sütü saklama

Hayalini kurduğunuz evliliği yaptınız, bir hamilelik süreci oldu ve bebeğinizi kucağınıza aldınız… İşte tam da şimdi başlıyor her şey. En zor kısmı atlattınız tabii, şimdi bebeğinize bakmaya doyamadığınız anlarda ki emzirme süreci var. Bu süreç oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar ile dolu bir dönem. Sizin tüm hassasiyeti sonuna kadar gösterdiğinize eminiz. Fakat konu bebeğinizin beslenme dönemi olunca tamamen bilgili olmakta fayda var. Bebeğinize anne sütünü en sağlıklı şekilde sunmak için saklama koşulları kadar saklamaya hazırlık koşulları da önemlidir. Bu sebeple siz değerli annelerimiz için anne sütünü saklama koşullarını kaleme aldık.

Anne Sütünü Saklama Koşulları Nelerdir?

Sütünü sağmadan önce ve sütü kullanıma hazırlarken sağılmış sütü koyduğunuz saklama kaplarını tutmadan önce ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

Kapaklı cam biberonlar, kapaklı cam saklama kapları ve hatta küçük cam kavanozlarını tercih edin. Saklama süresinde plastik kaplardan kaçının ve bu kapların kapaklarının sıkıca kapandığından emin olun.

Anne sütünü sakladığınız kapları sıcak su ve sabunla yıkayıp, iyice durulamalı ve kullanmadan önce güzelce kurumuş olmasını sağlamalısınız. Eğer saklama için cam biberon ve kapları tercih ediyorsanız bunların tüm parçalarını arada sırada kaynatarak sterilize olduğuna emin olmalısınız.

Tüm kapların üzerine sağdığınız günü ve saati açıkça yazmalısınız. Anne sütü için üretilmiş bazı saklama torbalarının üzerine keçeli kalemlerle bu bilgi yazılabiliyor. Diğer kapların üzerine kırtasiyeden alacağınız etiketleri yapıştırıp, onun üzerine kalemle yazabilirsiniz. 

Bir süre sonra buzdolabınızda pek çok süt birikirse, en önce sağdığınız sütü ilk önce tüketin. Böylece sütünüzü çok bekletmeden bebeğinize vermiş olursunuz.

Bebeğinize biberonu verdiniz, fakat içindeki sütün tamamını bitiremedi varsayalım. Yarım kalan sütü tekrar buzdolabına koymayın ya da dondurmayın. Bu sütü sağmak için çok emek harcadınız biliyoruz fakat yine de bebeğinizin sağlığı için kalan sütü dökmenizi tavsiye ederiz.

Sütünüzü 3 saat boyunca güneşten uzak oda sıcaklığında tutabilirsiniz.

Buzdolabınızda 5 gün boyunca muhafaza edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz