Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

anne sütünün faydaları

Yeni doğan bebek için en ideal besin anne sütüdür. Çocuğun anne sütü ile beslenmesinin sayısız yararları vardır. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan annenin önceleri az miktarda gelen sütü, bebeğin emme uyarısı ile kısa zamanda artacaktır.

Anne sütü tek başına ilk 4-6 ayda D vitamini dışında bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. İnek sütüne ve hazır mamalara göre sindirimi çok daha kolaydır. Çünkü anne sütü bebekte bulunmayan ve sindirime yardımcı olan enzimleri (lipaz, amilaz gibi) içerir. Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli minerallerin (çinko, demir) emilimini kolaylaştırır.

Anne sütünde bebeğin büyümesinde çok önemli olan madde (linoleik asit) inek sütünden 8 kat daha fazladır. Protein ve mineral miktarı inek sütüne göre daha azdır. Ancak anne sütündeki bu miktar, bebeğin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Ayrıca fazla protein ve mineralin idrarla atılması gerekmediği için, anne sütü ile beslenen bebeklerde, böbreğin yükü hafifler.

Anne sütündeki antikorlar bebeği mikroplu hastalıklara karşı korur. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebekler ishal, öksürük, nezle ve diğer sık görülen bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanır. Anne sütünün içerdiği yağ miktarı emme süresine bağlı olarak değişir. Öğünün sonunda gelen sütün yağ miktarı daha fazladır ve bebekte tokluk hissine yol açar. Bu durum bebeğin şişman olmasını önler. Böylece ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek ateroskleroz (damar hastalıkları) ve şişmanlığın neden olabileceği diğer hastalıklardan bebeği korur.

Anne sütündeki kolesterol miktarı hazır mama yada inek sütüne oranla daha yüksektir. Ancak bu yüksek kolesterol miktarı ilk aylarda gerekli enzim sistemlerini geliştirir. Böylece ileri yaşlarda ateroskleroza yol açan yağların birikimini önlemek açısından çok önemlidir.

Anne sütündeki laktoz miktarı çok yüksektir. Laktoz kalsiyumun emilimini arttırır. Bağırsakta vücut için yararlı olan laktobasillerin üremesini sağlar. Vitamin özellikle A ve C vitaminleri inek sütüne oranla daha yüksektir. Anne sütü her zaman temiz ve hazır bir besindir. Hazırlama ısıtma gibi zorlukları yoktur. Yapay beslenen bebeklerde görülen süt allerjisi anne sütü ile beslenen bebeklerde görülmez. Çünkü inek sütünde bulunan allerjen proteinler anne sütünde yoktur. Pişikler anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür.

Süt salgılama süreci uterus kontraksiyonuna yol açar. Bu nedenle doğumdan sonra anne emzirmeye ne kadar erken başlarsa uterus o kadar kısa sürede küçülür ve normal haline döner. Bebeğini kendi sütü ile besleme anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirerek bebeğin duygusal doyumunu sağlar.Erken (preterm) doğum yapan annelerin süt bileşimi miyadında doğum yapanlardan farklıdır. Daha fazla protein ve tuz içerir. Bu farklılık preterm bebeğin ihtiyacını karşılamaya uygundur.

Anne İçin Faydaları Nelerdir?

Emzirmek beyinde oksitosin hormonunun artmasına sebep olmaktadır. Bu hormon sayesinde rahim kaslarının küçülerek eski haline dönüşmesi hızlanmaktadır. Doğum sonrası yumurtlamayı engelleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple doğum yapan bayanlar kısa süre içinde tekrar hamile kalamazlar. Salgıladığı hormonlar sayesinde beyinde gevşeme etkisi oluşturarak stresi engelleyici özelliğe sahiptir.

Yapılan araştırmalar sonucunda doğum yapan bayanların emzirme sayesinde ileride oluşabilecek yumurtalık, rahim ve meme kanseri risklerinden yüksek oranda kurtuldukları saptanmıştır. Ayrıca anne sütü bayanlarda kemik erimesi ( osteoporoz ) görülme olasılığını da düşürücü etkiye sahiptir.

Bebek İçin Faydaları Nelerdir?

İlk olarak anne sütünün doğal özelliklerine değinmek istiyorum- Bebek için sindirimi en kolay olan besin maddesidir. Aynı zamanda bebeğin vücut yapısına ve ruh yapısına en uygun besindir. Mikroplara karşı tamamen korumalı bir besin maddesidir. Flor minerali ve D vitamini dışında bebeğin ihtiyaç duyabileceği bütün vitaminleri ve mineralleri içinde barındırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı bebeğin organ ve sistemlerinin çok hızlı şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

Yeterli anne sütüyle beslenen bebeklerin ileride obezite hastalığına yakalanma olasılıkları oldukça düşüktür. Bebeklerin ilk içtikleri süt onlarda doğal bir aşı özelliği göstermektedir. Bu sebeple daha doğar doğmaz anne sütü sayesinde birçok enfeksiyona karşı korumalı bir hale gelirler. Kansızlığı engelleyici ve bebekte kan yapımını arttırıcı özelliğe sahiptir. İshal oluşumuna sebep olan mikroorganizmalara karşı bebeği koruduğu gibi kabızlık görülme olasılığını da düşürmektedir.

Bebeklerin çene ve ağız yapısını güçlendirici özelliğe sahiptir. Bebeğin içtiği sütün sürekli değişen tadını algılaması da onun tat duyusunu güçlendirmektedir. Bebeklik döneminde vurulan aşıların daha etkili olmasını sağlamaktadır. Ayrıca doğum sonrasında bebeklerde çeşitli sebeplerle görülebilecek ölüm riskini de engelleyici özelliğe sahiptir.

Anne Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

İlk 6 ay boyunca düzenli olarak emzirilen bebeklerde ileri yıllarda alerjik hastalıklar, diyabet, damar sertleşmesi, astım ve diş çürükleri pek fazla görülmemektedir. Ayrıca her türlü kansere karşı doğal vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir.

İçeriğinde bulunan A vitamini ise özellikle göz sorunlarına karşı yüksek derecede koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle anne sütü bebeklerin çocukluk döneminde karşılaşılan lösemi ve lenfoma gibi hastalıkları ciddi oranda engellemektedir.

Psikolojik Yapısını Faydaları

Anne sütü bebekle anne arasındaki duygusal bağı güçlendirici özelliğe sahiptir. Bu sebeple bebeğin anneyi benimsemesine ve özellikle onun yanında sakin bir ruh hali içinde olmasına sebep olmaktadır. Emzirme bebeğin zeka gelişiminin daha hızlı olmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede bebek çevresindeki kişileri tanımaya ve sevmeye başlamaktadır.

Ayrıca bebeklerde karın ağrılarının ve pişiklerin oluşmasını bir miktar engelleyici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede bebekler sıkıntı yaşamadığı için daha rahat şekilde uyuya bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz