Anne ve Babaların Korkulu Rüyası Ateş ve Havale

ateşlenme

Hastalıklar, özellikle aşırı korumacı ve titiz ailelerin çocuklarında, tek çocuklu evlerde ve yeni okula başlayan çocuklarda daha sık görülür. Aslında sağlıklı dünyaya gelmiş bir çocuk ilerleyen zamanlarda da çok büyük sağlık problemleri yaşamaz, ancak ateşle seyreden ufak tefek hastalıklar söz konusu olabilir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için çocuğun mikroplarla tanışması önemlidir. Bir çocuk, okul çağına kadar aşırı hijyen takıntılı bir annenin korumacılığı altında büyümüşse elbette ki okul gibi kalabalık bir topluluğa girdiğinde daha sık hastalanacak ve hastalıkları çok daha ağır atlatacaktır.

Hastalıklar çoğu kez ateşle birlikte seyredebilir. Vücudun mikroplarla savaşması için yükselen ateşi düşman ilan edip savaş açmadan ve düşürmeden önce ateşe neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. Hastalığı tanımlamamızda yardımcı olması açısından ateşi dost kabul etmek ve gerçek düşmanı tespit etmekte açısından yararlı olmaktadır.

Öyle ki bazı ateşli hastalıklarda ateş düşürücülerle ateşe müdahale edilmesi, hekim tarafından yanlış teşhisler konulmasına bile sebep olabilir. Ateşin karakteristik özellikleri hastalıkları tanımlamada önemlidir. Gün içerisinde düşen bir ateş, hiç düşmeyen inatçı bir ateş ya da günlerce devam eden bir ateş farklı bir hastalığın belirtilerinden sadece biri olabilir.

Hastalığı teşhiste ateş ölçümleri kadar ateşin yanındaki diğer belirtiler de tespit edilmeli. Örneğin ateşle birlikte burun akıntısı, öksürük ya da ishal görülebilir. Bu sebeple bir süreliğine ateşin seyrini izlemekte fayda var.

Elbette çocuk hastalıklarında havale ve ishal önemli bulgulardır. Her ikisi de dikkate alınması gereken durumlardır. Ailelerin korkulu rüyası olan ateşli havale, 100 çocuktan sadece 5’inde görülür.

Ateşli havalede, ateş yükselirken ani bilinç kaybı ve kasılma görülür. Bu da büyük bir endişe ve paniğe sebep olur, ancak bilmekte fayda var ki ateşli havale ile çocuk kaybı yaşanmaz. Böylesi bir durumda anne – baba zor da olsa sakin olmaya çalışmalıdır. Görüntü çok acı verici olsa da sakin kalmak ve hastaneye gitmek gerekir. Böylece havalenin sebebi araştırılır ve uygun tedavi ile çözülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz