Armutun Faydaları Nelerdir? Armut Neye İyi Gelir?

Her mevsim karşımıza çıkan ve Dünya’da sayısız farklı türü olan armudun saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. 100 gramında sadece 58 kalori bulunan ve lif yönünden zengin olmasıyla ön plana çıkan armudun ilk faydası sindirim sistemini düzenleyici olmasıdır. Bunun dışında tansiyona, gelişime, kemik sağlığına ve diyabet gibi çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Armut bağırsakların çalışmasını hızlandırarak kabızlığı önleyici özelliğe sahip olan bir besin maddesidir. İçinde bulunan yoğun besin lifleri sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici etki göstermektedir. Kabızlık sorunu olan kişiler bir adet elma yiyip üstüne 1 bardak su içtikten sonra kısa bir süre karın ağrısı çekip ardından kabızlık sorunundan kurtulmuş olacaklardır. Fakat armudun aşırı tüketilmesi ishal olmanıza sebep olabilir.

Kolesterolü Düşürür

Armut tüketmek kolesterol miktarını düşürücü etkiye sahiptir. Bu sebeple damarların tıkanmasına engel olmakta ve birçok damar yolu rahatsızlıklarını engelleyici özelliğe sahiptir.

Kolon Kanserini Engeller

Bağırsak ve böbrek yollarını temizleyici etkiye sahip olduğundan dolayı ve vücudun direncini arttırması sayesinde kolon kanserini engelleyici doğal bir özelliğe sahiptir. Armut tüketmenin en iyi geldiği hastalık kolon kanseridir.

Sinir Sistemini Gevşetir

Birçok meyve ve sebze gibi armut da sinir sisteminde rahatlatıcı bir etkiye sebep olmaktadır. Sinir hücrelerinin onarımını sağlamakta ve vücudumuzda oluşan gereksiz gerilimlerin geçmesini sağlamaktadır.

Tansiyona İyi Gelir

Armut kan basıncını dengeleme özelliği sayesinde tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler içleri rahat bir şekilde armut yemeye devam edebilirler.

Şekeri Yükseltmez

Armut diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besin maddeleri arasında bulunmaktadır. Çünkü; armutta bulunan doğal meyve şekerleri kan şekerinizin yükselmesine engel olur. Ayrıca armutta bulunan glikoz ve fruktoz şekerleri vücudun direncini arttırarak dinç kalmasına yardımcı olmaktadır.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

Armut içinde barındırdığı kalsiyum sebebiyle dişlerin çürümesine engel olmakta, kemiklerin daha hızlı onarılmasını ve gelişmesini sağlamaktadır. Bu sebeple özellikle çocuk yaştaki bireylerin armut tüketmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yaraları İyileştirir

Armut vücutta oluşan morlukların çok kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca armut yemek deride oluşan kesik yaralarının da hızlı şekilde onarılmasını sağlamaktadır.

Kalbi Korur

Pek çok kanser türüne ve hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunan armut içinde bulunan antioksidanlar ve lifler sayesinde kalp rahatsızlıklarını da koruyucu özelliğe sahiptir. Armut tüketmek özellikle kalp ritmi bozukluklarının giderilmesine iyi gelerek çarpıntıların azalmasını sağlamaktadır. Amerikan Kalp Derneğinin yaptığı araştırmalar sonucunda armut tüketmenin felç gibi ciddi kalp damar hastalıklarının da görülme olasılığını azalttığı kanıtlanmıştır.

Zayıflamaya Faydalıdır

Armut düzenli egzersiz veya yürüyüşle beraber zayıflamanıza ciddi oranda faydası dokunan bir besin maddesidir. Çünkü 150 gram armut sadece 96 kalori içermektedir. Üstelik kalori miktarının düşük olmasıyla beraber armut büyük bir lif ve karbonhidrat deposudur. Armutta yoğun şekilde bulunan lifler tokluk hissi oluşturmaktadırlar. Armutta bulunan karbonhidrat ise düşük kaloriye rağmen vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerji miktarını ciddi oranda karşılamaktadır. Armut kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olduğu içinde aniden ortaya çıkan açlık krizlerinin önüne geçmekte ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz