Arnavut Biberinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

arnavut biberi

Her evde, her mutfakta bulunan kırmızı pul biberin diğer adı da Arnavut biberidir. Yüzlerce yıldır dünyanın tüm ülkelerinde Arnavut biberi yetiştirilmekte ve tüm dünyada marketlerde satışa sunulmaktadır. Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde, çorbalarda tat vermesi için kullanılan pul biber, aslında lezzeti kadar sağlığımıza kattığı faydalarla da önem taşıyor. İlk olarak Güney Amerika taraflarında yetiştirilen Arnavut biberinin tüm dünyaya yayılması da, tüm vücut sağlığına katkılarının ortaya çıkmasıyla paralel olarak gerçekleşmiştir.

Önceleri Amerika’da üzerine çok fazla bilimsel araştırma yapılan Arnavut biberi, aslında alternatif tıp, ayurveda ve geleneksel Çin tıbbının da araştırma konusu olmuştur. Özellikle kan dolaşımının hızlanması ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarının desteklenmesi konularında alternatif tıpta Arnavut biberinin doğal etkisinden yararlanılmıştır.

A, C, B6, B12 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, sodyum mineralleri ve demir bakımından çok zengin olan Arnavut biberi tam bir sağlık ve şifa deposudur. Genel olarak biberlerin, ancak özellikle de Arnavut biberinin portakaldan daha fazla C vitamini içerdiği bilinmektedir.

Bununla birlikte Arnavut biberinin içeriğinde bulunan kapsaisin terapatik etkeni de, pek çok rahatsızlığın tedavi edilmesi için kullanılıyor. Kapsaisin; Arnavut biberine baharat etkisini, gücünü veren bir maddedir. Kapsaisin, P maddesi olarak adlandırılan, ağrı ve iltihaplanmaya yol açan bir kimyasalın üretimini bloke etmektedir. Özellikle son dönemlerde kapsaisin maddesinden ağrı kesici, iltihap giderici, cildi onarıcı özellikte kremler üretilmektedir. Bu bağlamda zona ya da şeker hastalığına bağlı nöropatiden kaynaklanan ağrının tedavisinde de kapsaisin kullanılması düşünülmektedir. Acı biberin, pul biberin, yani Arnavut biberinin en bilindik faydaları aşağıda listelenmiştir.

Arnavut biberinin faydaları

Arnavut biberi antioksidanlar bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Bundan dolayı vücutta oluşan zararlı, hücrelere hasar veren, kanserli oluşumu riskini artıran serbest radikallerle de savaşır. Arnavut biberi düzenli olarak tüketildiğinde kanseri önler, vücutta kanser karşıtı etki gösterir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

Eski zamanlarda çok soğuk iklimlerde yaşayanlar ayaklarının soğuktan donmaması için ayakkabının içine acı biber koyarak ısınmasını sağlardı.

Kanamalı yaralarda, kanın kısa sürede durması için yaranın üzerine bastırılır. Bu sayede hem kanama durdurulur hem de yaranın izi kalmaz.

Mevsimsel rahatsızlıkları, soğuk algınlığını önler, var olanların daha kolay iyileşmesini sağlar. Vücutta oluşan mukusun vücut dışına atılmasına yardımcı olur.

Alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerin bünyelerini güçlendirir, reaksiyonları azaltır.

Ağrı kesici özelliktedir. Özellikle diş ağrılarını giderir.

Normal baş ağrısı ya da migrenden kaynaklanan baş ağrılarını dindirici özelliktedir.

Düzenli olarak yemeklerde Arnavut biberi tüketilmesi vücutta iltihap oluşumunu önler. İltihap ve enfeksiyonların doğal yolla tedavi edilmesini sağlar.

Kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir, şeker hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Araştırmalar, beslenme programında Arnavut biberine sıkça yer veren kişilerin kanındaki trigliserid oranının düşük olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan yüksek trigliserid şikayeti olanların Arnavut biberi tüketmeleri önerilir.

Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır. Özellikle sedef, egzama gibi cilt sorunlarını hafifletir.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler. Mide ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede besinlerin hazmı kolaylaşır, metabolizma hızlanır.

Arnavut biberinin mide özsuyunun akışkanlığını artırması ve midede enzim üretimini artırması mide sağlığı açısından çok önemlidir. Aynı bağlamda salya üretimini artırarak besinlerin hazmının kolaylaşması ve toksinlerin vücuttan atılması daha kolay olur.

Sindirim sistemi ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi dolaysıyla zayıflamak, kilo vermek isteyenlere sık sık yemeklerde Arnavut biberi tüketmeleri önerilir. Zira Arnavut biberinin zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunun için yemeklerin içine dayanılabilecek kadar acı biber atmakta fayda var. Bir de Arnavut biberinin yağ yakıcı etkisini artırmak için geceleri yatmadan önce bir kase ev yoğurdunun içine 1 tatlı kaşığı hakiki Arnavut biberi karıştırıp tüketilmesi öneriliyor. Bu karışımı düzenli olarak tüketerek özellikle göbek ve basen bölgesinde depolanan yağın kısa sürede yakılabilmesi mümkün.

Arnavut biberi vücuttaki yağ yakma metabolizmasını da hızlandırır. Düzenli olarak Arnavut biberi tüketen kişilerin vücutlarında yağ depolanma riski düşüktür, var olan yağlar da daha hızlı yakılır.

Kan dolaşımını hızlandırıcı, artırıcı özelliği olduğundan kan basıncını dengeler, kalp ve damar sağlığını korur, tansiyonun aşırı yükselmesini önler.

Damarlarda plak oluşumu, damar sertliğine ve dolayısıyla kalp hastalıklarına yol açar. Arnavut biberi, damarların içinde birikip plak haline gelen zararlı maddeleri, toksinleri yok eder. Bu sayede kalbi korur.

Arnavut biberi nasıl tüketilir?

Arnavut biberi, Doğu ve Türk mutfaklarında sıkça bir baharat olarak tüketilmektedir. Hem verdiği acımtırak tat hem de pek çok sağlık sorununa şifa olması dolayısıyla özellikle bazı bölgelerde pul bibersiz yemek yapılmaz. Arnavut biberinin yemeklere katılmasının yanı sıra salataya ya da yoğurda karıştırıp kür halinde de tüketmek mümkündür. Bazı yörelerde ise Arnavut biberinin çayı demlenir ve özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı, grip, nezle, üşütme gibi sorunlara doğal tedavi uygulanmaktadır.

Bunun için Arnavut biberi bir ipe dizilerek güneşte kurtulur ya da aktarlardan kurutulmuş olarak satın alınır. Ardından çay yapılacağı zaman 1-2 tane biber bütün halde kaynamış suyun içine atılır ve 10- 15 dakika demlenmeye bırakılır. Sonrasında Arnavut biberi çayı ılık olarak tüketilir. Ancak uyarmakta fayda var ki, Arnavut biberi çayı marketlerde paket halinde de satılıyor. Bu çayların içinde tam olarak neler bulunduğu, katkı maddesi olup olmadığı gibi soruların yanıtları da önem taşıyor.

Arnavut biberi tüketecek olanlara öneriler

Arnavut biberi tamamen doğal bir besin ve şifa kaynağıdır. Ancak istenen faydaların, etkilerin elde edilebilmesi için satın alınan ürünün doğal olduğundan emin olmak gerekiyor.

Bir hastalıktan dolayı tedavi gören, ilaç kullanan ya da kronik bir rahatsızlığa sahip olan kişilerin Arnavut biberi tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda vardır.

Yaraların daha hızlı iyileşmesi için Arnavut biberi kremi uygulayacak kişiler, asla açı yaraya direkt olarak bu kremi sürmemeliler, cilt tahriş olabilir.

Arnavut biberinin yağ yakıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve dolaysıyla zayıflatıcı bir etki gösterdiği bilinmektedir. Ancak bu biberin ne zaman ve nelerle birlikte tüketildiği de önemlidir. Zira fazla tüketildiğinde ya da kızartmalarla, yağlı besinlerle birlikte tüketildiğinde Arnavut biberinin iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.

Hemoroit sorunu olanların çok acılı, baharatlı beslenmeleri tavsiye edilmez. Bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin Arnavut biberi tüketmeleri sorunun şiddetini artırabilir.

Her bünyenin acı eşiği farklıdır. Bu sebeple de acı biberin herkeste yaratacağı etki farklı olacaktır. Daha önceden hiç Arnavut biberi tüketmemiş olan kişilerin önceleri küçük bir miktar alarak tüketmelerinde fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz