Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado bizim ülkemizde de yetiştirilir ama meyve tabaklarımızın vazgeçilmezlerinden biri sayılmaz. Yine de zaman zaman marketlerde veya dışarıda yediğiniz özel bir salatanın içinde karşınıza çıkmış olması muhtemeldir. Ne tatlı ne ekşi diyebileceğimiz, armut şekilli bu meyve belki lezzetiyle favorileriniz arasına giremedi ama avokado yağı deyince es geçmemek gerekir. A, D, E vitamini, potasyum, protein, doymamış yağ ve daha nice mineral ve vitamin zengini avokadonun bazıları bilimsel olarak da kanıtlanmış pek çok faydası vardır.

Piyasada satılan avokado yağlarından masaj, cilt ve saç bakımı için yararlanabilirsiniz. Ne kadar saf, doğal ve kaliteli ürün kullanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Avokado yağı genellikle sebze yağı olarak taşıyıcı yağlar arasında sayılır ama aslında bir meyvedir. Saf şekilde inceltilmeden kullanımı mümkün olsa da hassas ciltlere tatlı badem yağı ve zeytin yağı ile karıştırılarak uygulanması önerilir.

Avokado yağının sadece dış görünümümüze değil genel sağlığımıza da faydası vardır. Ancak bu faydalarını görmek için masaj veya kozmetik amaçlı satılan yağlardan değil yemeklik avokado yağından, avokado meyvesinin kendisinden ya da avokado bitkisel tabletlerinden yararlanmak gerekir.

Cildi Yeniler

A, E ve D vitaminleri cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı vitaminlerdir. A ve E vitaminlerinin antibakteriyel ve iltihap giderici etkileri oldukça güçlüdür. Bu vitaminler yara ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar, yara izlerini, akne oluşumunu ve deri iltihabını önler.

Bu vitaminler ayrıca güneşe karşı doğal koruyucu özelliktedir. Avokadoyu beslenmenize katmak ya da cilde avokado yağı ile bakım yapmak yaşlılık lekelerinin, ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu azaltabilir. A ve D vitaminleri cildin kolajen üretimini destekleyerek yaşlanma etkilerinin ortaya çıkma sürecini yavaşlatabilir.

Cildi Nemlendirir

Avokado yağı kozmetik sektöründe nemlendirici ürünlerde yaygın şekilde kullanılan ürünlerden biridir. Cildi nemlendirir, besler ve yaşlanma etkileriyle savaşır. Doğal bir cilt nemlendiricisi şeklinde günlük olarak kullanılabilir. Cildin en derinlerine kadar nüfuz edebilen avokado yağı kuru ciltler için önerilen doğal çözümlerden biridir. Ciltte kolajen üretimini destekleyerek cilde esneklik verir, cilde yumuşaklık ve nem katar.

Cilt Hastalıklarında Rahatlık Sağlar

Egzama hastaları kaşıntı ve kuruluğa karşı avokado yağı kullanabilir. Avokado yağı B 12 vitamini ile birlikte sedef hastalığı için de önerilir.

Tarif: Avokado yağı ve zeytin yağı karışımını günlük bir nemlendirici gibi uygulayabilirsiniz. Karışıma güzel bir koku katmak için bir damla lavanta ya da yasemin esansiyel yağı damlatabilirsiniz.

Göz altına uygulanır: Avokado yağını göz altı kreminizmiş gibi kullanabilir ya da göz altı için hazırlayacağınız doğal reçetelerde kullanabilirsiniz. Ev yapımı herhangi bir cilt maskesine 1 çay kaşığı avokado yağı eklenebilir. Düzenli olarak kullanıldığında avokado ciltteki kızarıklıkları alır. Göz altı ve çevresini nemlendirir, esnekliği arttırır ve ince çizgilere karşı koruma sağlar.

Saç ve Saç Derisi Derisi Bakımı

Saç derisine masaj yapmak için avokado yağından faydalanabilirsiniz. Avokado yağındaki lesitin maddesi saç kökleri üzerinde koruyucu bit tabaka oluşturur ve saçın nemini korumasını sağlar. Ayrıca içerdiği sterolin maddesi saç ve saç derisinde yumuşatıcı ve nemlendirici etki gösterir.

Avokado yağı saç tarafından çok çabuk emildiğinden kuru saçlarda hemen etkisini gösterir. Saça parlaklık, yumuşaklık, nem katmasının yanı sıra içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar saçı besler ve güçlendirir. Saç ısıya ve diğer kimyasallara karşı güçlenir. Saç uçlarındaki kırıklar azalır. Kuruluk ve yıpranma yüzünden saç dökülmesini engeller.

Kalp ve Damar Sağlığı

Avokado yağının sağlık açısından başlıca faydası kalp damar sistemini koruması olarak gösterilir. Avokado sağlığa yararlı tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Beslenmenizde doymuş yağların yerine doymamış yağlara yer vermek kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

Avokadonun içerdiği Omega-3 yağ asitleri vücutta iltihap, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, depresyon ve artrit (eklem iltihabı) belirtilerini azaltmaya yardımcıdır. Potasyum hem kalp sağlığı hem de tansiyonu düşürmek açısından önemlidir. Avokado yağı potasyum almak için doğru adreslerden biridir.

Kemik ve kalp sağlığı için gerekli, migren ve diyabet önleyici özellikteki magnezyum da yine avokado yağının içerdiği önemli minerallerden biridir. Ayrıca avokadoda bulunan tüm diğer antioksidanlar ve beta-sitosterol maddesi kalp krizi ve kanser riskini azaltmaya yardımcıdır.

Önlemler ve Uyarılar: Ağızdan alınabileceği belirtilmediği sürece masaj veya aromaterapi yağı şeklinde satılan yağları içmeyiniz veya yemek ve içeceklerinize katmayınız. Yemeklik yağ ambalajında satılan yağlardan güvenle bu şekilde faydalanabilirsiniz. Avokado yağını ağız yoluyla almak için diğer seçenekleriniz, avokado meyvesi yiyebilir ya da bitkisel tabletlerden doktorunuzun önereceği bir tanesini kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz