Ayaklara ve Bacaklara Zarar Veren Ayakkabılar Nelerdir?

Yaz aylarına çok az zaman kaldı. Yaz döneminde ayaklarımız için çeşit çeşit renk renk ve farklı modelleri de ayakkabı tercihi de arttı. Ayakkabı seçimi konusunda özgür olduğumuzu düşündüğümüz tek ay belki de yaz ayı. ama yaz dönemlerinde genellikle ayakkabı tercihi yapılırken sağlık ikinci plana atılıyor. Çok beğenerek ve dünyanın parasını verip aldığımız ayakkabıların pek çoğu ayak ve bacak sağlığına da zarar veriyor maalesef. Bu gün sizlere sağlığımız açısından bizleri tehdit eden ayakkabı modellerini tanıtmak istiyorum.

Düz Tabanlı Sneakerlar

Düz tabanlı Sneakerlar özellikle dizler için çok zararlıdır. Eğer bu tür ayakkabıları her gün giyiyorsanız zararları çok daha fazla görülmektedir. Sneaker ayakkabı alırken özellikle tabanlarının ortopedik olmasına çok dikkat etmeniz gerekir.

Topuklu Terlikler

Yaz mevsiminin en gözde ayakkabılarından bir tanesi olan topuklu terlikler bacakları uzun ve bilekleri ince göstermesi açısından da sıklıkla kullanılıyor. Fakat topuklu terlikler denge sağlayacak olan bağcıklara sahip olmadığından dolayı yürümeyi de zorlaştırıyor. Bu sebeple de ayak burkulmalarına neden olabiliyor.Ayrıca topuk çatlaklarına da yol açıyor.

Espadriller

Son derece hafif ve rahat olan espadril ayakkabılar ayakların nefes almasını sağlaması açısından oldukça iyi olarak düşünülse de fazla düz olduklarından dolayı ayaktaki kavisi yeterince desteklemiyor. Bu yüzden uzun süre bu ayakkabıyla dolaşmak ayaklarda ve bacaklarda ağrılara neden oluyor. Eğer espadrillerden vazgeçmek istemiyorsanız mutlaka ortopedik tabanlıklardan destek almanız gerekir. Ortopedik tabanlar sizi bu sorundan kurtarabilir.

Parmak Arası Terlikler

Özellikle plajlarda sıklıkla gördüğümüz parmak arası terlikler, düz tabanlı olduğundan ayak kavisini desteklemiyor. Ve uzun süreli kullanımlarda ayak parmakları arasında nasır oluşumuna neden oluyor. Parmak arası terliklerle yürürken kaslar fazlaca gerileceği için ayaklar ve bacaklar çok yoruluyor. Parmak arası terlikleri kısa süreli kullanımlar için tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Sivri Uçlu Ayakkabılar

Sivri uçlu ayakkabılar her ne kadar zarif görünseler de parmaklardaki kan dolaşımını engellediği için sıkıntı yaratıyor. Ayakların şeklini değiştirdiği için de bacak kaslarına binen yük dağılımını değiştiriyor. Kan dolaşımını durdurduğu için de varis oluşumuna neden oluyor. Ayrıca sivri uçlu ayakkabılar ayak bunyonunu tetiklediği için sinir sıkışmasına ve kronik ağrılara neden oluyor.

Platform Ayakkabılar

Son dönemlerin en gözde ayakkabılarından bir tanesi olan platform topuklu ayakkabılar ayakta deformasyona ve lokomotif istem bozukluğuna neden oluyor. Yürürken ayakların topuktan uca doğru hareket etmesi gerekir. Fakat platform topuklu ayakkabılarda ayaklarınız ve kaslarınız hareket etmez. Bu da bacak kaslarına fazladan yük binmesi anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz