Ayı Üzümünün Faydaları Nelerdir?

En önemli sağlık faydaları, idrar yolları enfeksiyonu önleme, mesaneyi detoks etme, artrit tedavisi, bağışıklık sistemini koruma, baş ağrılarını giderme, gebelikte yardımcı olma, iyileşmeyi hızlandırma, iltihabı azaltma ve bağırsakları koruma becerisini içerir. Aynı zamanda cilt bakımına da yardımcı olur.

Ayı Üzümü Nedir?

Arctostaphylos uva-ursi cinsine ait bir meyvedir. Ayıların bu meyveden hoşlandığı gerçeği nedeniyle ayı üzümü denmiştir. Asya, Avrupa ve Orta ve Kuzey Amerika’da bulunan, bir çalı meyvesidir.

Yerli kültürler geleneksel ıslah yöntemleri için bitkisini ve meyvelerini kullandı. Bitki organik bileşikleri ve bileşenleri ile sağlık faydaları yüksek olağandışı bir besindir. Ayrıca narkotik unsurlar da barındırır, bu nedenle bu meyvenin itibarı ve gelenekler zaman içerisinde değişip dalgalandı. Şimdi, genellikle sağlıklı besin depolarında bulunuyor ve halen halk tıbbı tedavileri için kullanılıyor. Takviyeler ve bitki özütü kapsülleri şeklinde de mevcuttur.

Besin Değerleri : Meyvenin sağlığa olan faydaları başlıca, tanin, ursolik ve gallik asit ve çeşitli flavonoidleri içeren benzersiz kimyasal yapısından kaynaklanmaktadır. İçinde bazı uçucu yağlar, reçine, hidrokuinonlar, tanenler ve fenolik glikosid arbutin bulunur. Bu güçlü organik bileşikler, vücudun organlarını çeşitli şekillerde etkiler ve bunu birçok kişi için potansiyel olarak değerli bitkisel bir tedavi haline getirir.

İdrar Yolları Enfeksiyonunu Önler

Ayı üzümündeki tanenler uterus sağlığı için mükemmeldir. Özellikle bitkisi, idrarda bulunan bakterileri azaltmaya yardımcı olduğundan üriner enfeksiyonları tedavi etmek için en iyi antiseptiklerden biri olarak düşünülür. İdrar yolu enfeksiyonunda (İYE), ürolitiyazis tedavisinde ve bu bölgedeki iltihaplanmayı azaltmada yararlıdır.

Bağışıklık Sistemini Korur

Ayı üzümünde bulunan en güçlü kimyasal bileşikler olan hidrokuinonlar; geniş bir yelpazede hastalıkları kişiden uzak tutabilen güçlü antibakteriyel ajanlar gibi davranırlar. Zararlı ve yabancı maddeleri ortadan kaldırarak bağırsaktan cildinize kadar her bölgeyi koruyabilir ve bakterilere karşı savunma hattı oluşturabilir.

Detoks Yeteneğine Sahiptir

Ayı üzümü en çok doğal bir diüretik olarak kullanılır. Bu nedenle, fazla miktarda tuz, yağ, su ve toksik maddelerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur, aynı şekilde; mesane ve böbrekleri temizler.

Baş Ağrısı Tedavisi Olarak Kullanılır

Bu meyve, yüzlerce yıldır baş ağrısı gidericisi olarak kullanılmaktadır. Bu özel yararı elde etmek için, yaygın olarak bilinen esrar bitkisi ile benzer bir etki üreten ayı üzümü çalılarının kurutulmuş yapraklarını içmeniz gerekir. Narkotik kullanımı, bu bitkinin daha tartışmalı sağlık yararlarından biridir ve birçok çevrede incelenmiştir, ancak etkili bir baş ağrısı tedavisi olduğu gösterilmiştir.

Gebelikte Yardım Eder

İçindeki aktif bileşenler; düşüğü önlemek için gebelik sırasında annenin güvenliğini sağlayacak etkiler göstermiştir. Dahası, bebeğin doğumundan sonra oluşacak önemli miktarda ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardım edebilir. Meyvelerini tüketmek, bazı ağrı türleri ve rahatsızlığı ortadan kaldırarak, annenin sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için kullanılmıştır.

Artrit Tedavisine Yardım Eder

İltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve bu nedenle romatizmal artrit sorunundan şikayetçi olan insanlara ve bu durumla ilişkili ağrılara önerilir.

İyileşmeyi Hızlandırır

Topikal bir uygulama oluşturmak için ayı üzümünün meyvelerinden bir macun hazırlanabilir. Bu, yanıklara, kene yaralarına, genel yaralara, çürüklere veya iltihap bölgelerine doğrudan uygulanabilir. Bu benzersiz meyvenin asidi, iltihabı azaltırken ağrıyı ortadan kaldırır ve cildin iyileşme sürecini hızlandırır.

Mide ve Bağırsak Sağlığını Korur

Gastrointestinal sorunlar çok kritiktir ve bağırsağımızda faydalı bakterilerin doğal dengesini bozarak, genel sağlık durumunu kötü etkileyebilir. Ayı üzümünün, E. Coli ve Proteus vulgaris gibi zararlı bakterilerin aktivitesini inhibe ettiği bilinmektedir; bu da sindirim ve bağışıklık sistemimizin bu yaygın enfeksiyonları engellemesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Destekler

Yüksek cilt sağlığı destekleyici özellikleri nedeniyle muhteşemdir. Ten rengi aydınlatıcı tanenler içerir. Ayı üzümü özütü kozmetik firmaları tarafından üretilen birçok kremde ve üründe kullanılır. Zengin antioksidan içeriğiyle, bu bitkiler serbest radikal aktivitesini azaltmaya ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.

Diğer Faydaları;

Bu meyve özellikle, kabızlık için yaygın olarak kullanılır. Bronşit tedavisinde ve akciğerleri sağlıklı tutmada yardımcı olur. Ayrıca, yatak ıslatmaktan şikayetçi insanlar için nane ile karıştırılıp şurup yapılır. Bu yararları doğrulamak için daha fazla araştırma devam etmektedir.

Gerekli Dozaj ve Kullanımı

Kullanmak isteyenler takviye olarak temin edebilir. Üriner bozukluklar için önerilen iyileştirici dozu günde 420 mg’dır. Özütteki arbutin içeriğine bağlı olarak ekstre günde 2-3 doza bölünmelidir. Ancak, olumsuz yan etkilere neden olabileceğinden herhangi bir şey denemeden önce doktorunuza danışın.

Bu bitki aynı zamanda füme olarak, çay olarak, toz haline getirilmiş olarak veya topikal olarak uygulanabilir veya tüketmek için bir çay haline getirilebilir.

Yan Etkileri

İçerisinde güçlü kimyasal bileşikler vardır, bunların bazılarının insanlarda olumsuz bir reaksiyona neden olduğu biliniyor. Bazı ortak yan etkiler şunlardır:

  • Hafif bulantı
  • Kusma
  • Ateş
  • Kulak çınlaması
  • Titreme
  • Sırt ağrısı
  • Baş dönmesi

Riskler

Aşağıdaki sağlık durumlarından şikayetçiyseniz, bazı riskler oluşabilir.

Karaciğer toksisitesi: İçerisindeki hidrokinon fazla tüketildiğinde karaciğer toksisitesine neden olabilir.

Gebe ve emziren kadınlar: Gebe ve emziren kadınlar oksitosik ve zararlı olduğu için doktora danışmadan tüketmemelidir.

Böbrek bozuklukları: Böbrek hastalığı olan insanlar, sorunlarını daha da kötüleştirebileceğinden fazla kullanımlarından kaçınmalıdır.

Retinal incelme: Zaten ince bir retinaya sahip olanların durumunu kötüleştirebilir.

Rejiminize yeni bir yiyecek eklemeden önce daima bir tıp uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz