Aynısefa Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

aynısefa

Kolayca hasat edilir ve toplanılır. Krem, yağ, jel, kompres, tentür veya çay haline getirilebilir; banyoda veya buğu olarak kullanılır; salatada ve güveçte yenir; diş macunlarına veya ağız gargaralarına karıştırılır ve bebekler ve yaşlılar için yeterince hassas kullanıma sahiptir. Aynısefa yüzyıllar boyunca süs amaçlı olarak ve ayrıca mutfak, kozmetik ve tıbbi sebeplerden dolayı kullanılan bir bitkidir. Ne olduğundan emin değilseniz bile, muhtemelen marigold çiçeklerini biliyorsunuzdur. Bu bitki, marigoldlar ile aynı cinsdendir.

Aynısefa ağızdan alınabilir, ancak daha popüler şekilde topikal olarak uygulanır. Bu çiçek, günümüzde birçok doğal sağlık ürünü ve cilt bakım kozmetiğinde popüler duruma gelmiştir ve neredeyse 200 farklı losyon, şampuan ve diğer ürünler için kullanılmaktadır. Ayrıca, çeşitli sağlık konularında yardımcı olduğu bilinmektedir; güçlü bir antioksidandır ve antiviral otların en güçlüleri arasındadır. Buna ek olarak, deri iltihaplanmasından kramplara hatta kansere kadar değişen sağlık sorunlarına yardımcı olur!

Antienflamatuvar Özelliklere Sahiptir

Aynısefa çiçeğinin sağlıklı flavonoidler yoluyla güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Bu bitki esaslı antioksidanlar hücreyi serbest radikal hasarından ve C-reaktif protein ve sitokinler gibi pro-inflamatuvar bileşiklerden korurlar.

Aynısefa çiçeğinde, yüksek konsantrasyonlarda antienflamatuvar linoleik asit bulunur. Güçlü antienflamatuvar özellikleri, çocuk bezi pişikleri, dermatit, kulak enfeksiyonları, ülserler, boğaz ağrısı ve daha fazlası gibi iltihaplanmanın her türlü çözümü için güçlü bir çare sunar. Aynısefa içeren kulak damlaları bazen çocuklarda kulak enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

Kas Spazmlarını Sakinleştirir

Aynısefa çiçeği kas spazmlarını önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilir. Pakistan’daki Aga Khan Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyolojik ve Biyomedikal Bilimler Bölümü tarafından yürütülen bir araştırmadan elde edilen veriler, aynısefa çiçeklerinden elde edilen ham ekstraktın ani kas kasılmalarını rahatlattığını gösteriyor. Bu araştırma ek olarak bu bitkinin karın kramplarında ve kabızlıkta geleneksel kullanımının yararı için bilimsel bir temel sağlamıştır.

Ülser, Yara ve Hemoroitleri İyileştirir

Yavaş iyileşen yaralar ve çeşitli ülserler için yapılan araştırmalarda, aynısefa çiçeği bazlı jeller ve topikal merhemlerin kullanılmasının iyileşme hızını artırdığı bulunmuştur. Bir çalışmada, bitki bazlı topikal tedaviyi kullanmamış olanlara kıyasla, sekiz günlük bir dönemde tedavi edilen hayvanlarda yaraların % 90’ının kapanmış olduğu bulundu.

Aynısefa çiçeği ayrıca cilt sıkılığını ve nemlendirmeyi iyileştirmek için kullanılır. Daha da etkileyici olan, yaralarda ve enfeksiyonlu bölgelerde kan dolaşımını ve oksijeni artırmaya yardımcı olur; bu da vücudun yeni doku geliştirmesine ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle, hemoroit ile mücadelede de etkili olabilir. Aynısefa çiçeği içeren birçok krem ve merhem bugün bu dış rahatsızlıklar için etkili doğal rahatlama sağlamak için kullanılıyor. Bir çay olarak kullanıldığında, duodenal ve gastrik ülser semptomları için de yararlı olabilir.

Adet Dönemi Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Aynısefa çiçeği çayı adet döngüsünü başlatmanın yanı sıra, başta adet krampları olmak üzere kadınlarda reglin ağrılı yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. İçerisindeki büyük flavonoid varlığı; kasların ve kan akışının rahatlamasına yardımcı olur ve hepsi kanama kolaylığını geliştirir. Ayrıca sıcak basmalarını hafifletebilir.

Antimikrobik ve Antiviral Bileşenler İçerir

Bu bitkinin yağlarında bulunan asitler, özellikle ayçiçek yağı ile güçlendirildiğinde, güçlü antimikrobiyal ve antiviral etkilere sahiptir. Bitki içindeki yağlar ve asitler, patojenlerin yanı sıra, candida semptomları ve hatta antibiyotiklere dirençli bakteri suşlarıyla savaşmada etkili olduklarını gösterdiler! Bugün antiseptik topikal ürünler için bu yüzden kullanılan büyük bir neden.

Ağız Sağlığını İyileştirir

Aynısefa çiçeği, güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle son yıllarda diş macunu ve gargarada popüler katkı maddesi haline geldi. Diş eti iltihabını azaltmanın yanı sıra diş eti iltihabı, çürük, plak ve benzeri ile mücadele etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda ağız bakteriyle savaşmaya ve sağlıklı bir ağız ortamı geliştirmeye yardımcı olan bir mikrop önleyici maddedir.

Kanseri Önler

Aynısefa tedavisi, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı, kemoterapi ve radyasyon gibi kanser tedavilerinin etkilerine karşı savaşa yardımcı olabilir. Hayvan çalışmaları, sadece kanserojen aktiviteli tümörlerle savaşmakla kalmayıp aynı zamanda yabancı ve enfeksiyöz istilacılara karşı savaşan lenfositleri de aktive ettiğini göstermiştir.

Journal of Clinical Oncology’de yayınlanan araştırmaya göre, aynısefa çiçeği meme kanseri tedavisinde kullanılan radyasyonun neden olduğu dermatit sıklığını azaltmada ve önlemede genellikle önerilen topikal ajanlardan daha etkili görünüyor.

Aynısefa Çiçeğinin Besin Değerleri ve Tarihçesi

Aynısefa çiçeği, Asteraceae ailesindeki küçük boy otsu bir bitkidir. Bu çiçekli bitki, Batı Avrupa, Güneydoğu Asya ve Akdeniz’de doğal olarak yetişir. Bugün dünyada ev bahçelerinde yaygın bir bitkidir ve ekili olan her yerde kolayca çiçek verir ve gelişir ve aynı zamanda yağı, çayı ve daha fazlası için kolayca yetiştirilir. Çiçeklerin turuncu ve sarı yaprakları hem harici hem de dahili olarak kullanılır.

Parlak sarı ile koyu turuncu renk çiçekler, hafif bir bal aroması verirler ve damakta biraz baharatımsı ve acı bir tat bırakırlar. Yapraklar genellikle salata ya da yemekler için bir katkı olarak kullanılır. Bu yapraklar karotenoidler ve flavonoidler formunda bulunan yüksek seviyelerde antioksidanlar içerir. Aynısefa çiçeği, hem lutein hem de beta-karoten içerir. Yağ asitleri de vardır, iki baskın yağ asidi kalendarik asit ve linoleik asit içerir. Ayrıca, çiçek tomurcukları monoterpen ve sesquiterpen gibi oksijenli yağlar bakımından zengindir.

Bu bitki, tıbbi bakımdan en azından 12. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Başlangıçta, her ayın ilk günü çiçek açan bitkiyi fark eden Romalılar tarafından günaydın çiçeği olarak adlandırılmıştır. Bu, Roma bahçelerinde mutluluk sembolüydü ve aynı zamanda düzenli olarak pişirme ve ilaç için kullanılıyordu.

Çiçekler Hindistan’da kutsal sayılıyor; burada tapınak heykellerini süslemekte ve eski Aztek ve Maya uygarlıklarında dini törenlerde kullanılıyorlardı. Ayrıca yine Meksika’daki Ölüler Günü’nde yapılan yürüyüşlerde de kullanılıyorlar.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Asteraceae / Compositae ailesindeki bitkiler için alerjiniz varsa, aynısefa çiçeği kullanmamalısınız. Bu ailenin içindeki diğer bitkiler arasında yaban mersini, papatya ve ekinezya bulunur.

Adet kanamasını çoğaltması nedeniyle gebe kadınların, anne sütü veren kadınların yanı sıra, hamile kalmayı isteyen kadınların da aynısefa çiçeği çaylarından kaçınmaları önerilir; zira menstruasyon etkilerinin yüksek olması nedeniyle düşük olasıdır.

Aynısefa çiçeği, kas rahatlatıcı yeteneklerinin yanı sıra diyabet ve tansiyon ilaçları nedeniyle yatıştırıcı maddelerle olumsuz etkileşime girebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz