Ayşen Gruda’nın Hayat Hikâyesi

Ayşen Gruda

56 yıldır sanatın içindeydi, ‘Domates Güzeli’ lakabıyla zihnimize kazınmıştı muhteşem insan. Türkiye’de komedyen kadın çıkmıyor diyenlerin onu hatırlayınca saygı duruşuna geçmesi gerek. Kendisini saygı ve sevgiyle anıyoruz, ışıklar içinde uyu güzel insan!

Yeşilçam’ın en sevilen komedi oyuncularından Ayşen Gruda. Patavatsız ama sevgi dolu bu kadın bizim ablamız olsun isterdik, öyle severdik. Sanattaki 56. yılını kutlamıştı. ‘Deli Kadın’la şehir şehir dolaşıp ustalığını herkese bir kez daha göstermişti geçtiğimiz yıl.

1962’den beri tiyatronun içindeydi. İlk rolü “Kongre Eğleniyor” isimli bir vodvilde küçük bir hizmetçi rolüymüş. Nereden nereye! 17 yaşında başladığı bu yaşama an be an tanık olduk neredeyse.

16 yıl tiyatro yaptıktan sonra halk onu ilk kez “Domates Güzeli Nahide Şerbet” lakabı ile bir TRT programında tanımış, parodiler sunarak halkın sevgisini toplamış. Yani TRT’nin nostalji zamanlarında ekranda yer bulabilenlerden. Ünlenmesi 33 yaşını bulmuş. Yine de Münir Özkul ve Adile Naşit’i hiç genç görmediğimizi düşününce, şanslı bile diyebiliriz.

Ama Domates Güzeli ismiyle reklam filmlerinde yer almaya başlayınca TRT ile arası bozulmuş. Tiyatroya ağırlık vermeye devam etmiş. Çalışmak ve ailesinin geçimine yardımcı olmak zorundaymış. Lise 2’de kaybettiği kara tren makinisti babasının yokluğunda, kardeşleri gibi çalışıp para kazanması gerekiyormuş.

Kardeşlerini de tanıyorsunuz, her ikisi de Ayşen Gruda kadar popüler olmasalar da, usta oyunculardan. Sağda Ayben Erman, ortada Ayten Erman.. Hatta küçük kardeşi Ayben Erman o kadar güzel bir kadınmış ki, zaman zaman iki kardeşi karşılaştırıp kalp kıranlar da olmuş..


Adile Naşit’le de dost olduklarını söylemeye gerek yok herhalde. İki dost beraber Yeşilçam’a girmiş, sonra beraber kasıp kavurmuşlar film sektörünü..

Tosun Paşa, Çöpçüler Kralı, Süt Kardeşler, Gülen Gözler, Çiçek Abbas, Hababam Sınıfı, Gırgıriye, Şark Bülbülü… En sevdiğimiz filmlerin en sevilen oyuncularından olmuş.
Şener Şen ve Kemal Sunal’ın eşsiz partneri olarak hafızamıza kazınmış. Hala onun o güleryüzünü, bilmiş hallerini, saflıklarını unutamıyoruz.

Yeşilçam’dan sonra sinema ile pek ilgilendi diyemeyiz. Pek Yakında, Dedemin Fişi, Hababam Sınıfı Merhaba gibi birkaç filmde oynasa da; eski tadı alamadı galiba..
Babaanne Aysel rolüyle de Bizim Hikaye’de yer aldı. Ayşen Gruda işte, hiç izlemeyen bile merak edip izlemiştir herhalde..

Bugün, bu güzel insanı kaybettik. Yeşilçam’ın bir devi daha hayata gözlerini yumdu.
Kalbimizde hiç geçmeyecek bir sızı ve onu hatırladığımızda koca bir gülümseme bırakıp ayrıldı aramızdan..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz