Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir? Çayının Faydaları Nelerdir?

Ayva, Akdeniz’de, özellikle sıcak ılıman bölgelerde yetişen bir meyve çeşididir. Ayva, armuda benzer, ancak armut farklıdır, yeşil veya açık sarı renklidir, ayva onun parlak sarı kabuklusudur. Ayrıca daha serttir. Ancak bu yazıda, ayvanın sağlığa olan faydalarından bahsetmeyeceğiz. Şaşırtıcı bir şekilde, bitkinin sağlık yararları yalnızca meyvesinde bulunmuyor. Tam tersine, yaprakları da sağlık için yararlıdır.

Ayva yaprağı, besleyici unsurlar tarafından desteklendiği için sağlık yararları içerir. Ayva yaprağının sağlık yararlarına katkıda bazı besin değerleri şunlardır; B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, Demir, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Bakır, Manganez.

İshali Tedavi Edebilir

Tekrarlayan ishalden şikayetçiyseniz bazı doğal ilaçlar kullanabilirsiniz, örneğin ayva yaprağını denemelisiniz. Ayva yaprağının sağlık faydalarından birisi, ishali etkili şekilde tedavi etmektir. Takviye olarak ayva yaprağı kullanmak veya ayva yaprağı kullanarak çay demleyip içmek ishal gibi sindirim problemlerini çözmekte çok iyidir.

Kan Basıncını Düzenler

Bazı araştırmalar ayva ağacının yapraklarının pektin içerdiğini bildiriyor. Pektin, kan dolaşımına yardımcı olan bir bileşendir. Ayva yaprağı özütünün düzenli tüketilmesi sonucunda normal kan basıncına sahip olabilirsiniz ve hipertansiyonu önleyebilirsiniz. Bilindiği gibi, hipertansiyon birçok hastalığa neden olabilir.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Ayva yaprağının etkilerinden faydalanmanın yollarından biri de ayva yaprağını çay olarak tüketmektir. Yaprakları fincana koyabilirsiniz, biraz sıcak su dökebilirsiniz ve hazır olduğunda içebilirsiniz. Ayva yaprakları, bağışıklık sisteminiz açısından faydalı olduğu için sabah kahveleriniz yerine daha sağlıklı bir alternatife dönüşebilir. Ayva yaprağının tanen içerdiği biliniyor. Tanenler mantar, maya, bakteri ve virüslerle mücadele konusunda etkilidir. Ayva yaprağı çayının, bu parazitlerin oluşumunu önlemesi bağışıklık sistemini geliştirdiği anlamına gelir.

Kalp Sağlığını Destekler

Ayva yaprağı aynı zamanda kalp sağlığını muhafaza etmenize yardım eder. Bildiğimiz gibi antioksidan, kalbi koroner kalp rahatsızlığı gibi bazı hastalıklardan koruyabilir. Sağlık yardımı, rutin egzersiz veya sağlıklı etkinlikler ile desteklenmelidir.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Ayva yaprağı özütünün kullanıldığı belirli bir araştırmada, kötü kolesterol düzeyini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Araştırma, kardiyovasküler hastalık yaşayan kişilere ayva yaprağı özütü verilmesiyle yapıldı. Tedavi günde 50 mg ayva özü ile 12 hafta sürüyordu. Ayva yaprağı tedavisi, trigliserit seviyesini düşürdü ve bunu takiben kötü kolesterol seviyesinde de belirgin bir düşüş olduğu kaydedildi. Araştırma sonucunda, ayva yaprağı özütü tüketiminin kardiyovasküler hastalıkları önleyebileceği sonucuna varabiliriz.

Anemi Belirtilerini Azaltabilir

Anemi, vücudunuzdaki demir miktarının düşmesiyle seyreden bir rahatsızlıktır. Ve aslında ayva yaprağı tüketmek demir ihtiyacınızı karşılayabilir. Sonuç olarak, ayva yaprağı kanser tedavisinde de size yardımcı olabilir. Kronik anemi gibi bir rahatsızlığını varsa, diğer demir kaynaklarından yüksek düzeyde demir alarak da ayva yaprağı tedavisini destekleyebilirsiniz.

Soğuk Algınlığını Tedavi Eder

Ayva kabuğunun anti-viral ajanları serbest bırakması nedeniyle, soğuk algınlığı yaşadığınızda ayva yaprağı çayı içilmesi önerilir. Sıcak ayva yaprağı çayı, baş dönmesi, ateş, öksürük ve hapşırma gibi soğuk algınlığı belirtilerini hafifletirken, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sağlık için limon, zencefil ve bal ekleyebilirsiniz. Çünkü soğuktan kurtulmak için iyi olan diğer doğal içerikler zencefil, limon ve baldır.

Bronşit Tedavisinde Kullanılır

Bronşit, bronşunuzun iltihaplandığı bir durumdur. Sonuç olarak nefes darlığı hissedersiniz. Bu durumda, ayva yaprağı, antienflamatuvar özelliğe sahip olduğu için bronşiti tedavi edebiliyor. Bu nedenle, ayva yaprağı tüketmek bronşit semptomunu etkili bir şekilde azaltmanıza yardımcı olabilir.

Hassas Ciltlere İyi Gelir

Ayva yaprağı özütünün cilt bakımı için şaşırtıcı bir şekilde güvenilir olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalar, yüz kremine ayva yaprağı özütü dahil etmenin, hassas ciltteki kaşıntı ve yanma hissi gibi rahatsızlıkları azaltabileceğini kanıtladı. Ayrıca, ayva yaprağı özütüyle zenginleştirilmiş krem, 5 günlük kullanımdan sonra hassas cilt için koruma sağlar. Yeteneği, ayva yapraklarındaki polifenollerin yüksek seviyesinden dolayı etkilidir.

Hafif Yanıkların Tedavisinde Kullanılır

Hassas cildin rahatlatılmasının yanı sıra ayva yaprağı özleri; hafif yanıkları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ayva yaprakları yarayı yatıştırır ve etkili bir şekilde antienflamatuvar özelliğe sahiptir ve yanmış ciltte ciddi enfeksiyonların oluşumunu önler.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Demlemeden önce iyice yıkamanız gereklidir. Diğer bitkiler gibi ayva yaprağı çayı hazırlarken de suyu aşırı kaynatmamaya dikkat etmelisiniz. Bir bardak çay için bir adet ayva yaprağı kullanabilirsiniz. Ayva yaprağını bardağın içine atıp kaynar suyu üstüne dökebilirsiniz. Ya da kaynayan suyun içine atıp 3 ila 4 dakika kadar kısık ateşte demleyerek de hazırlayabilirsiniz. Ayva yaprağı çayını süzdükten sonra, tatlandırmak için şeker yerine çiğ bal kullanabilirsiniz ayrıca ayva yaprağı çayı bekletmeden, hemen tüketilmelidir. Çiğ bal ile tatlandıracaksanız ocaktan aldıktan sonra birkaç dakika bekleyin ki, bal özelliğini kaybetmesin.

Ayva yaprağı çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmeyin. Kabızlık ve yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde kullanılması sakıncalı olabilir.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Ayva Yaprağı Çayı karaciğeri temizler.
 • Vücuda enerji verir.
 • Kronikleşmiş öksürüğe iyi gelir ve rahatlatır.
 • Bronşite iyi gelir.
 • Sinirleri yatıştırır.
 • Ateş düşürme etkisi vardır.
 • İshalin kesilmesine faydalıdır.
 • Bağırsaktaki mikroplardan korur.
 • Mide sorunlarına iyi gelir.
 • Uykuyu düzene sokar.
 • Regl dönemindeki sancılara iyi gelir.
 • Lapa yapıp boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Ses tellerini yumuşatır.
 • Cilt sağlığını korur.

Ayva Yaprağı Çayı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Yüksek tansiyon problemi bulunanlar sürekli olarak kullanmamalıdır. İnternet’te yoğun olarak ayva yaprağı çayı tansiyonu yükseltir mi sorusu sorulmaktadır. Ayva ve ayva yaprağı tansiyon yükselmesini tetiklemektedir.

Ayva Yaprağı Çayı Hamilelere Zararlı Mı?

Ayrıca diğer sorulan soru ayva yaprağı çayı hamilelere zararlı mı sorusudur. Bunu genel olarak cevaplarsak daha uygun olur sanırım. Düşük tehlikesi yaratabileceğinden ve çocuğa yan etkisi olabileceği düşünüldüğünden hiçbir bitki çayı doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz