Azospermi Nedir ? Azospermi Tedavisi

azospermi

Erkek kısırlığı konusunda bu soruyu çok sıklıkla duyuyoruz, “Kocama Azospermi teşhisi kondu, bu ne demek ve ne yapmamız gerekiyor?” Bu karmaşık tıbbi durum çeşitli nedenlere sahiptir ve özellikle doğal olarak tedavi etmek zor olabilir. Tek başına doğal araçlarla başarıyla yardım edilebilecek az sayıda vaka mevcuttur.

Önce gerçeklere geçelim, çünkü birçok insan Azosperminin ne olduğundan tam olarak emin değil. Azospermi, bir erkeğin spermasında tespit edilemeyen miktarda sperm olduğu zaman tanısı konan erkeklere özgü bir tıbbi durumdur. Bu durum erkek nüfusun % 1’ini etkiler ve erkekte kısırlığın % 20’sine Azosperminin neden olduğu tahmin edilmektedir.

Azosperminin üç farklı sınıflaması vardır, bunlar hem obstrüktif hem de obstrüktif olmayan Azospermilerdir. Anlaşılması güç olabilecek bazı tıbbi isimlerle terminolojiye değineceğimiz yer burasıdır. Açıklamak için elimizden geleni yapacağız.

Posttiközik Azospermi

Bu durum spermin hala üretiliyor, ancak genital bölgedeki tıkanıklığın boşalmayı engelliyor olmasıdır. Bu durum Azosperminin %7-51’ini etkiler.

Posttestiküler Azosperminin nedenleri;

Konjenital vaz deferens yokluğu ve idiyopatik epididimal tıkanıklık olabilir. Konjenital üreme yolu tıkanıklığı, IUI veya IVF’ye gitmeden önce kistik fibroisis (CF) gen mutasyon analizi yapılmalıdır, çünkü bu kişiler CF gen mutasyonunu taşımak için daha yüksek risk altındadır. Vazektomi ya da erkek üreme kanalında meydana gelen diğer yaralanmalara bağlı enfeksiyon nedeniyle elde edilmiş olabilir.

Obstrüktif Azospermi: Yetersiz sperm üretimidir.

Pretestiküler Azospermi: Bu, genital bölge ve testislerin yetersiz uyarılması olarak tanımlanır. Follikül uyarıcı hormon (FSH) genellikle düşüktür. FSH testisleri sperm üretmeye teşvik etmek için gereklidir.

Testiküler Azospermi: Anormal, atrofik veya testis bulunmaması nedeniyle sperm üretimi ciddi şekilde bozulmuştur veya tamamen yoktur. FSH düzeyleri, hormonal geribildirim döngüsündeki bir kesintiden ötürü genellikle yükselmiştir. Erkeklerde artmış FSH düzeyi testis yetmezliği olarak bilinir ve Azospermi vakalarının %49-93’ünden sorumludur. Yüksek FSH düzeyleri düşük sperm üretimine veya olgun sperm eksikliğine neden olur, çünkü spermatogenezis sperm olgunlaşmasını değiştirir.

Testiküler Başarısızlığın Nedenleri;

  • Genetik koşullar
  • CYBH veya ameliyat nedeniyle enfeksiyon
  • Cerrahi / travma (vazektomi, kanser, radyasyon, kemoterapi)

Ameliyattan gelen ortak bir reaksiyon, sperm motilitesini düşürebilen inflamatuar mediyatörleri serbest bırakmak için çalışan Mast hücreleri olabilir. Açıklanamayan nedenlerden ötürü FSH ve Azospermi yüksek seviyede teşhis edilen erkeklerin kromozomal bir değerlendirme için doktora danışmaları önerilmelidir.

İdiopatik Azospermi

İdiopatik, basitçe “bilinmeyen neden” anlamına gelir. Doktorlar ve araştırmacılar, bazı durumlarda neden bir sebep olmadan obstrüktif olmayan Azospermi teşhisi konabileceklerini anlamaya çalışıyorlar. Bazı yeni araştırmalar, Azospermi ile obez arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Azospermi Tedavisi

Bir doktor tanıya özgü tıbbi seçenekler hakkında bilgi verebilir. Azosperminin nedeni değişken olabildiğinden nedene bağlı olarak farklı tedavi seçenekleri olacaktır.

Genetik nedenlerle Azospermi olan erkekler için, genetik defektin türüne bağlı olarak mevcut olmayan tedaviler sınırlı olabilir. Obstrüktif Azospermi tıkanıklığı gidermek için ameliyatla tedavi edilebilir. Herhangi bir sperm hücresi üretimi olup olmadığını belirlemek için çeşitli testler uygulanacak, varsa sperm IVF için alınabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz