B2 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

b2 vitamini

B vitamin kompleksleri içinde özgül faktörü Riboflavin olan vitamindir. Sarı pigmente sahiptir ve suda erimektedir.  B2 vitamini, özgül proteinlerle birlikte doku solunumunda görev yapmakta ayrıca hidrogenaz enzimleri üretmektedir ve kollojen sentezinde gereklidir. Riboflavinin merkezi sinir sisteminde ve vücut için gereken enerjinin besinler yoluyla oluşturulmasında aktif rolü bulunmaktadır.

B2 Vitamini Eksikliğinde Görülen Rahatslıklar Nelerdir?

B2 vitamin eksikliği ‘çelozis’ adlı bir hastalığa sebep olmaktadır. Bu hastalık, daha çok ağızda görülen bir lezyondur. Hastalık sırasında dil, kırmızı bir renk alır, dil ile dudakların rengi solgun ve sağlıksızdır. Ağız kenarında çatlaklar ve iltihaplanmalar oluşmaktadır.

B2 vitamin eksikliği, enerji azlığına bu durumda kronik bir gerginlik, halsizlik ve yorgunluk hissine yol açmaktadır.  Gözleri ışığa karşı hassaslaştırmakta ve göz sağlığını da olumsuz etkilemekte, kornea tabakasının ciddi olarak hasarlanmasına yol açabilmektedir.
B2 vitamin eksikliğine alkol alımının etki ettiği durumlarda ciddi rahatsızlıklar olabilmekte, hamilelerde bebeğin ve annenin sağlığını tehdit etmektedir. Emziren annelerin B2 vitaminince zengin beslenmesi gerekmektedir.

B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Tahıllar B2 vitamini açısından zengindir. Mısır, pirinç, buğday, badem, çavdar, soya fasulyesinde, arpada; süt ve peynir gibi süt ürünlerinde, karaciğer ve yürekte, yer fıstığında, yeşil fasulye, kuşkonmaz, kırmızı ette bulunmaktadır.  Yeşil erik, armut, yeşil elma gibi meyveler, brokoli ve bira mayası da  B2 vitaminine sahiptir

B2 Vitamini Neye İyi Gelmektedir? Faydaları nelerdir

Besinler vücudun enerji kapısı ise, B2 vitamini o kapıyı açan anahtar gibidir. Besinler yolu ile vücuda gerekli olan enerjiyi sağlar. Merkez sinir sisteminin sağlıklı olarak görev yapmasında etkilidir. B2 vitamininin güzellik ve bakımda önemli bir etkisi vardır. Cilt için bir nevi tonik etkisi yaparken bir yandan da cildin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Güneşin ultraviyone ışınlarının yol açtığı hasarların onarılmasında etkisi kanıtlanmıştır.

Saçların sağlığını korumasına yardımcı olarak saç dökülmeleri ve saç kırığı sorununu en aza indirir. Tırnakların üzerindeki beyaz lekelerin oluşumunu engeller ve tırnakları sertleştirerek,  güçlendirir.  Anne karnında bebeğin gelişme ve büyümesinde önemli bir işlevi vardır ayrıca emziren annelerde yeterli miktarda süt üretimini kolaylaştırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz