Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

bacak ağrısı

Bacak ağrısı, her yaştan insanın yaşadığı yaygın bir sorundur. Ağrı, hafiften şiddetli bıçaklanma duyularına kadar değişebilir. Bir veya iki bacakta oluşabilir. Bazı bacak ağrıları sadece rahatsız edici ve düzensiz olabilir, ancak şiddetli ağrı hareketliliğinizi etkileyebilir veya bacağınıza ağırlık vermenizi zorlaştırabilir. Diğer semptomlar zayıflık, hissizlik veya karıncalanma hissi içerebilir. Bacak ağrısının çeşitli nedenleri vardır. En sık görülen ağrı nedenleri, kramp, kas spazmı, kas yorgunluğu, beslenme yetersizliği, dehidrasyon veya uzun süre ayakta durmaktır.

Bazen, ağrı kas gerginliği, tendinit veya kırık (aşırı yaralanma) belirtisi olabilir. Derin ven trombozu, huzursuz bacak sendromu, diyabet, artrit, gut, varis ve sinir hasarı gibi bazı tıbbi durumlar da bu soruna neden olabilir.

Donuk veya hafif ağrı genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Ağrıyan bacağınızı rahat bir poizsyonda dinlendirebilir, etkilenen bacağı yükseltebilir ve diğer basit evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ancak günlük aktivitelerinizi engelleyebilecek derecede şiddetli ağrı için doktorunuza danışın.

Soğuk Kompres

Yorucu fiziksel aktivite sonrası bacak ağrısı meydana geldiğinde, soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. Bu etkilenen bölgeyi uyuşturmaya ve şişlik ve iltihaplanmayı kontrol ederek ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

İnce bir havluya birkaç buz küpü (veya bir torba dondurulmuş bezelye) sarın.

Bacağınızı yüksekte tutarken, bu paketi etkilenen bölgeye 10 ila 15 dakika uygulayın.

Bunu günde birkaç kez yapın.

Not: Donmaya ve buz yanığına neden olabileceğinden, cilt üzerine doğrudan buz uygulamayın.

Masaj

Masaj, bacak ağrısına neden olan kas hasarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Science Translational Medicine Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 çalışmasında, araştırmacılar, 10 dakikalık masaj terapisinin, egzersize bağlı kas hasarından sonra enflamatuvar sinyalleri azalttığı sonucuna vardılar. Ayrıca, masaj kan dolaşımını artırır ve stres ve endişeyi hafifletmeye yardımcı olur.

Etkilenen bölgeye biraz sıcak zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya hardal yağı sürün.

Nazik ancak sıkı hareketlerle, yaklaşık 10 dakika boyunca bacaklarınıza masaj yapın.

Bunu 2 veya 3 kez gerektiği gibi yapın.

Ayrıca bir masaj cihazı kullanabilir veya bir tenis topu kullanarak ağrıyan kaslara baskı uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal

Bacak ağrısına yönelik bir başka etkili ilaç, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip olan zerdeçaldır. Zerdeçaldaki curcumin, inflamasyon ve ağrıda rol oynayan bir dizi farklı molekülü inhibe eder.

1 tatlı kaşığı toz zerdeçalı yeterince sıcak susam yağı ile karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve hafifçe ovun. Sıcak su ile durulamadan önce 30 dakika bekleyin. Bunu günde iki kez yapın.

Ayrıca, günde bir veya iki kez bir bardak zerdeçallı sıcak süt için.

Diğer bir seçenek ise, zerdeçalın besin takviyesi olarak alınmasıdır, ancak sadece doktorunuzun rehberliği altında kullanmalısınız.

Not: Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, zerdeçal kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Organik Elma Sirkesi

Elma sirkesi, bacağınızdaki ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir. Artrit ve gut ağrısı için özellikle yararlıdır. Alkalileştirici etkisi kandaki ürik asit kristallerinin çözünmesine yardımcı olur.

Ayrıca, eklemlerde ve bağ dokularındaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, ağrı ve iltihaplanmayı kolaylaştırmak için gerekli olan potasyum, kalsiyum ve diğer gerekli mineraller içerir.

Sıcak su ile doldurduğunuz küvete 1 ila 2 bardak filtre edilmemiş elma sirkesi ekleyin. Etkilenen bacağınızı 30 dakika boyunca, günde birkaç kez içinde bekletin.

Ayrıca, bir bardak ılık suya 1 ila 2 yemek kaşığı çiğ elma sirkesi karıştırın, biraz çiğ bal ekleyin ve günde iki kez için.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu, vücuttaki sinir sinyallerini düzenlemeye yardımcı olan önemli bir elektrolit olan magnezyum içerir. Hatta doğal bir kas gevşetici olarak çalışır ve ağrı, iltihap ve şişliği azaltmaya yardımcı olur.

Sıcak banyo suyuna yarım fincan Epsom tuzu ekleyin ve iyice karıştırın.

Bacaklarınızı bu suda 15 dakika boyunca bekletin.

Haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Vişne Suyu

Bacak ağrınızın veya kas ağrınızın nedeni yorucu fiziksel aktivite, ise, vişne suyu içilmelidir. Vişnenin antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri, yumuşak doku yaralanmasını ve ağrıyı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Tıp ve Spor Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 çalışmasında araştırmacılar, vişne suyunun, ağrı kesicilere kıyasla kas ağrısını ve enflamasyonu tedavi etmenin daha güvenli bir yolu olduğu sonucuna varmışlardır.

Bir fincan taze ve organik vişne yiyin ya da günde bir kez 1 bardak vişne suyu için.

Not: Karın ağrısına veya ishale neden olursa, vişne suyu içmeyin.

Zencefil

Zencefil, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antienflamatuvar özellikler içerir. Kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olan kan akışını ve dolaşımı bile iyileştirir.

Etkilenen bölgeye, ağrı azalıncaya kadar 2 ya da 3 kez zencefil yağı ile masaj yapın.

Ayrıca, günde 2 veya 3 kez zencefil çayı içebilirsiniz. Bu çayı yapmak için, 5 ila 10 dakika boyunca bir bardak sıcak su ile taze zencefil dilimlerini demleyebilirsiniz. Tadını artırmak için biraz limon suyu ve çiğ bal ekleyin.

Takviye almak için seçerseniz, önce doktorunuza danışın.

Not: Kan inceltebileceğinden fazla zencefil alımından kaçının.

Limon

Limon, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek zengin bir antioksidan kaynağıdır. Vücudunuzun pH seviyesini korumaya yardımcı olur, bu da ağrı ve iltihaplanmayı önler.

Eşit miktarda limon suyu ve Hint yağını karıştırın. Etkilenen bölgeye günde 2 veya 3 kez masaj yapmak için kullanın.

Ayrıca, 1 limon suyu ve biraz çiğ balı bir bardak ılık suya ekleyin. Günde iki kez için.

D Vitamini

D vitamini düzeyi düşük olan kişiler, bacak ağrısı, sırt ağrısı, vücut ağrıları ve uyluk ağrısı gibi pek çok nonspesifik semptom gösterirler. Buna ek olarak, bu vitamin sinir ve kas işleyişi için gerekli olan iki minerali; kalsiyum ve fosforu düzenlemeye yardımcı olur.

Bacak ağrısıyla savaşmak için, her gün 10-15 dakika boyunca sabahın erken saatlerinde güneş ışığına çıkın. Güneş ışığı vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur.

Ayrıca, somon, sardalya, uskumru, süt ve portakal suyu gibi D vitamini açısından zengin besinler tüketin. Doktorunuza danıştıktan sonra takviye alabilirsiniz.

Potasyum

Kas ve sinir fonksiyonları için gerekli olan önemli bir besin maddesidir. Ayrıca su kaybını önler.

Bacak ağrısına yardımcı olmak için potasyum açısından zengin yiyecekler yiyin. Bu tür gıdalar, fırınlanmış patates, muz, erik, kuru üzüm, kuru erik suyu ve domates suyu olabilir.

Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra takviye alabilirsiniz.

Ekstra İpuçları;

Her gün 2 ila 3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Birkaç gün boyunca günde iki kez, bir bardak su ile 1 çay kaşığı sarı hardal yiyin. Vücudu, kas fonksiyonlarını destekleyen bir nörotransmitteri kullanmaya yönlendirir.

Kan basıncını ve kolesterolü kontrol altında tutar.

Diyabetiniz varsa kan şekeri düzeyinizi yönetmek için gerekli adımları atın.

Semptomları hafifletmek için stresi azaltın.

Her gün 10 dakika hafifçe germe egzersizleri yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz