Badem Sütünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

En sevdiğiniz kafede, inek sütü yerine alternatif olarak badem sütü kullanılsa mutlu olur musunuz? Piyasada mevcut olan en iyi bitkisel bazlı süt ürünlerinden biridir ve badem sütü kanserin doğal olarak önlenmesine, kilo vermeye ve hatta Alzheimer hastalığının yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Süt ürünleri arasındaki farkları anlamak zor olabilir, bu yüzden size biraz daha bilgi vermeye çalışacağız. Günlük beslenme rutininde her üründen ılımlı olarak tüketmenin önemli olduğunu unutmayın ve bu prensip, badem sütü için de geçerlidir. Bu popüler ürünün vücudunuza ve zihninize nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Bazı Kanser Türlerinin Önlenmesinde Yardımcı Olabilir

Daha önce de belirtildiği gibi, laboratuvar testlerinde prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığı gösterilmiştir. Tekli doymamış yağ varlığı nedeniyle, badem sütü endometrial kanserin önlenmesinde rol oynayabilir.

Uluslararası Kanser Dergisi ve Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği’nde yayınlanan araştırmaya göre, yüksek düzeyde tekli doymamış yağ tüketimi, hepatoselüler karsinoma (nadir görülen bir karaciğer kanseri) ve bazı göğüs kanseri belirteçlerinin riskini azaltabilir. Bu nedenle badem, kanserle savaşan en iyi besinler arasındadır ve badem sütü de aynı etkiyi yaratabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Kalori bakımından çok düşüktür ve bu da kilo vermeye yardım edebilir. Keçi sütü ile karşılaştırıldığında, porsiyon başına 40 kalori içerir, ancak keçi sütü 168 kaloridir. Ketojenik diyet veya diğer düşük karbonhidratlı diyet gibi sağlıklı yağ tüketimi teşvik edilen diyetlerde, genellikle badem sütü düzenli olarak tüketilir. Çünkü kalori, karbonhidrat ve şeker bakımından düşüktür.

Düşük kalorisine ek olarak kilo kaybı ile ilgili diğer faydaları da vardır. Birincisi, badem sütü kan şekerinizi minimum düzeyde etkiler, yani şeker hastaları için harikadır ve vücudunuz badem sütünün içinde bulunan besinleri yağ üretmek için değil, enerji oluşturmak için kullanır. Badem bazlı ürünler de enerji seviyelerini artırmaya ve hatta enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olur; bu da yağ yakmak için daha az enerji ve daha fazla yağ harcadığınız anlamına gelir.

Kalp Sağlığını Destekler

Badem sütündeki yağ, kalbe büyük ölçüde fayda sağlar. Doymuş yağlar yerine tekli ve çoklu doymamış yağlar tüketerek, kalbinizi koroner kalp hastalığına karşı korunmasına yardımcı olursunuz. Çünkü, bu tekli doymamış yağlar çeşitli vücut işlevlerini etkileyebilir. Örneğin, badem içeren ürünler, doğal olarak kolesterolü düşürürken, aynı zamanda iyi (HDL) kolesterol seviyelerini artırır.

Güçlü Dişler ve Kemikler Oluşturmaya Yardımcı Olur

Diyetinizde hayvansal süt tüketmezseniz, kemikleriniz güçlü olmaz mı? Endişe etmeyin! Hayvansal sütler porsiyon başına D vitamini veya protein içermemesine rağmen, badem sütü, kemik ve dişleri güçlü tutmaya yardımcı olan iyi bir D vitamini ve protein kaynağıdır.

Badem sütünün içindeki harika yağlar da kemik sağlığına katkıda bulunur. Tekli doymamış yağ tüketmek, dişi farelerde gösterildiği gibi osteoporoz ve kemik zayıflığının önlenmesine yardımcı olan bir yöntemdir.

Serbest Radikal Hasarına Karşı Savaşır

Badem sütü güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar, gıda maddelerinin, güneş ışığının ve diğer çeşitli durumlarda kimyasalların neden olduğu serbest radikal hasarlarıyla savaşarak çalışırlar. Vücuttaki bazı serbest radikaller tamamen normaldir, ancak Batılı yaşam tarzını benimseyen birçok insan için fazlası zararlıdır. Bu nedenle bu moleküllerin neden olduğu oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan gıdalar tüketmek önemlidir.

Badem sütü bu yiyeceklerden biridir. Önemli miktarda E vitamini tükettiğinizde vücudunuz, serbest radikallerin hastalığa neden olan etkileriyle savaşabilir. Cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Alzheimer Sürecini Yavaşlatabilir

Alzheimer’in şu anda tedavisi yoktur, ancak bilim adamları bu hastalığı önleyebilen veya yavaşlatmaya yardımcı olduğu bilinen birçok doğal besin bulmuştur. Badem sütü içerisindeki E vitamini, Alzheimer hastalığında meydana gelen dejenerasyonu yavaşlatmaya yardımcı olur.

Besin Değerleri;

Badem sütü, bademlerden elde edilir. Badem sütü oluşturma sürecinde, bademin tüm besinsel faydaları korunmaz. Günde yarım bardak tüketildiğinde, günlük olarak tavsiye edilen E vitamini miktarının yarısını karşılar ve önemli miktarda D vitamini ve kalsiyum içerir. Aynı zamanda diğer süt ürünlerine kıyasla çok düşük kalorisi bulunmaktadır ve hızlı kilo vermeye çalışıyorsanız değerli bir içecektir.

Badem sütünün 2 yaşın altındaki çocuklar için hayvan bazlı süt veya anne sütü yerine kullanmak için yeterli olmadığını bilmelisiniz. Yetişkinler ve büyük çocuklar, tüketebilir. Bir bardak şekersiz badem sütü aşağıdaki besin değerlerini içerir:

 • 40 kalori
 • 2 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 3 gram yağ
 • 1 gram lif
 • 10 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 50’si)
 • 100 IU D vitamini (Günlük ihtiyacın % 25’i)
 • 200 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 20’si)
 • 500 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın % 10’u)
 • 16 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
 • 40 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

Yüksek yağ içeriğinden dolayı, badem sütü Orta Çağ’da bitki bazlı tereyağına dönüştürülüyordu. Ayrıca, birçok hekim de Orta Çağ’da tıbbi anlamda kullanıyordu. Süt içeren badem ürünlerinin sperm üretimini artırmaya yardımcı olması için reçete edildiği söyleniyor. Modern zamanlarda, inek sütü ile karşılaştırıldığında sınırlı besin değeri nedeniyle bir süredir popülerlik kazanmıştır. 2014 yılında bitki bazlı süt satışlarının % 60’ını oluşturmuştur. Bugün, ABD’deki genel süt satışlarının yaklaşık % 4,1’ini oluşturmaktadır.

Potansiyel Yan Etkiler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuruyemiş alerjileri yaygın olduğundan, badem veya diğer fındıklara alerjiniz yoksa, badem sütü içebilirsiniz. Bademde bulunan oksalat nedeniyle aşırı badem sütü tüketimine bağlı böbrek taşı gelişebilir. Böyle olan birkaç vaka bildirilmiştir. Çocuğunuza badem sütü vermek istiyorsanız, böbrek taşlarına neden olabilecek oksalat birikmesini önlemek için Hindistan cevizi sütü ile kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz