Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcik iltihabı, boğazın her iki tarafında bulunan lenf düğümlerini etkiler. Çocuklarda çok sık görülür, ancak yetişkinlerde de olabilir. Tonsillit, viral bir enfeksiyonun sonucu olarak veya bazen bademciklerin genişlemesine neden olan bakteriyel bir enfeksiyondan dolayı meydana gelir. Durum hafif, orta ve şiddetli derecelerde olabilir. Bademcik iltihabının yaygın semptomları arasında boğaz ağrısı, ateş, bademcik şişmesi, yutma güçlüğü, burun akıntısı, baş ağrısı, kötü nefes, öksürme ve hapşırma bulunur.

Çok bulaşıcı bir hastalık olan bademcik iltihabı bir kişiden diğerine çok hızlı bir şekilde yayılır. Bakteriler veya virüsler havadaki damlacıklar yoluyla öksürme, hapşırma veya sosyal temas yoluyla bulaşır. Bu yüzden hemen tedavi etmeniz gerekir. Tonsillit için birçok ilaç vardır. Ancak, evde doğal yöntemler kullanarak da tedavi edebilirsiniz. Doğal yöntemler semptomları yönetmeye ve enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olacaktır.

Tuzlu Su

En iyi ve en yaygın yöntem sıcak tuzlu su ile gargara yapmaktır. Sıcak su sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve tuz, virüs veya bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca tuz, inflamasyonu azaltır ve anında rahatlama sağlar.

Bir fincan ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin.

Çözeltiyi karıştırın. Gargaradan sonra suyu tükürün. Yutmayınız.

Hızlı tedavi için bunu mümkün olduğunca sık tekrarlayın.

Limon

Limonun antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri enflamasyonun azalmasına yardım eder. Ayrıca, yüksek C vitamini içeriği vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırır.

Bir bardak ılık suya, bir limon suyunu, bir tutam tuz ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Birkaç gün boyunca günde iki kez yavaşça için.

Alternatif olarak, bir dilim limon üzerine biraz tuz ve karabiber serpebilirsiniz ve limon dilimini emebilirsiniz. Balgamı boğazınızdan atmaya yardımcı olur. Bunu birkaç gün için günde iki veya üç kez yapın.

Fesleğen

Fesleğen, antiviral ve antienflamatuvar özelliklerinden dolayı bademcik iltihabı için çok etkili başka bir besindir. Artı, iyileştirici özellikleri ve yatıştırıcı özellikleri, şişlik ve ağrıyı azaltmanın yanı sıra iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Bir buçuk bardak suya 10 ila 12 fesleğen yaprağı ekleyin.

10 dakika kaynatın.

Süzün ve bir limonun suyunu ekleyin. İsteğe bağlı olarak, tatlandırmak için bir çay kaşığı bal ekleyin.

Bunu günde üç kez iki ila üç gün için.

Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü antienflamatuvar ve antiseptik özelliklerinden dolayı bademcik iltihabı ile mücadele edebilir ve tahriş edici semptomları hafifletebilir.

Bir bardak sıcak su veya tuzlu suya bir çay kaşığı toz zerdeçal ekleyin. Bu karışımla günde birkaç kez özellikle yatmadan önce gargara yapın. İltihap ve acıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Alternatif olarak, bir bardak ılık süte bir çay kaşığı zerdeçal ve bir tutam karabiber ekleyebilirsiniz. İyileşme sürecini hızlandırmak için iki ila üç gün boyunca, geceleri için.

Tarçın

Tarçın, bademcik iltihabı tedavisinde kullanılabilir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan tarçın, bademciklerdeki bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların büyümesini engeller ve şişlik, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı tarçın ekleyin.

İki tatlı kaşığı bal da ekleyin ve karıştırın.

Hala sıcakken yavaşça yudumlayın.

Bir hafta boyunca günde iki veya üç kez için.

Kırmızı Karaağaç

Kırmızı karaağaç, ağrı, iltihap ve ağrıyı hafifletebilen müsilaj etkiler içerir. Dahili olarak alındığında, boğazdaki mukus zarları dahil olmak üzere iltihaplı dokuları yatıştırır ve iyileştirir.

Tozundan bir çay kaşığı alın ve iki bardak kaynar suya ekleyin. Beş dakika boyunca demleyin ve ardından çözeltiyi süzün. Birkaç gün boyunca günde iki kez sıcakken yavaşça için.

Alternatif olarak, üç çay kaşığı karaağaç tozu, bir çay kaşığı acı biber, iki çay kaşığı bal ve dört çay kaşığı ılık suyu karıştırın. Bu karışımdan iki ila üç gün boyunca düzenli aralıklarla birer çay kaşığı alın.

Nane

Nanenin antimikrobiyal güçlere sahip olduğuna inanılmaktadır, bu nedenle bademcik iltihabına neden olan bakterileri ve virüsleri etkili bir şekilde öldürebilir. Ayrıca, nane içindeki mentol, tahriş olmuş mukus zarlarını rahatlatır ve birçok semptomdan kurtulmanızı sağlar.

Bir avuç taze naneyi bir bardak suya atın ve su miktarı yarıya inene kadar kaynatın. Süzün, bir çay kaşığı bal ekleyin ve hala sıcakken için. Bu yatıştırıcı içeceği birkaç gün için günde iki veya üç kez içebilirsiniz.

Ayrıca bademcik iltihabı olduğu sürece günde birkaç kez nane aromalı solüsyon ile gargara yapabilirsiniz.

Çemen Otu

Aynı zamanda methi olarak da bilinen Çemen otu, bademcik iltihabından sorumlu bakterileri öldürebilen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, çemen otu içinde bulunan antienflamatuvar özellikler, ağrı ve iltihaptan anında rahatlama sağlayacaktır.

İki çorba kaşığı çemen otunu iki ila üç bardak suya ekleyin.

30 dakika kaynatın.

Süzün ve soğumaya bırakın.

En az 30 saniye boyunca bununla ağzınızı çalkalayın ve tükürün.

İltihap geçene kadar günde iki kez tekrarlayın.

Mısır Anason

Mısır anason, bademcik iltihabı belirtileriyle mücadelede yardımcıdır. Tohumlar, antioksidanlar ve ayrıca bağışıklık sistemini enfeksiyondan korumak için güçlendirmeye yardımcı olan vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Bir tavada, bir çay kaşığı mısır anason tohumunu kahverengi olana kadar ısıtın.

Bir tutam zerdeçal ekleyin ve birkaç saniye karıştırın, sonra bir bardak ılık süt ekleyin ve iyice karıştırın.

Ateşten alın.

Hala sıcakken için. İki ila üç gün boyunca günde iki kez içebilirsiniz.

İncir

İncir, bademcik iltihabı tedavisinde oldukça etkilidir. Yüksek müsilaj içeriği nedeniyle ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir.

Üç kuru inciri yeterli miktarda suda kaynatın ve püre haline getirin. Birkaç gün boyunca günde iki kez bir çorba kaşığı yiyin.

Alternatif olarak, biraz taze inciri kaynatın. İncirleri, kaynatmak için kullandığınız suda ezin ve püre haline getirin. Bu macunu boğazınızın üst kısmına uygulayın. Hava almasına izin verin ve ardından ılık suyla durulayın. Bademcik iltihabı ağrılarını azaltmak için günde bir kez tekrarlayın.

Bademcik iltihabı aşırı derecede bulaşıcı olduğundan, hastalığı önlemek için yüksek düzeyde hijyen sağlamak gerekir. Enfekte olduysanız, bol bol dinlenin, kısık sesle ve mümkün olduğunca az konuşun ve iyileşmeye yardımcı olması için bol miktarda sıvı tüketin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz