Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Öneriler

bağışıklık sistemi

Zade Vital Medikal Müdürü Uzm.Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu sorularımızı yanıtlarken önemli ipuçları verdi. Salgınla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde geleneksel beslenme yöntemimiz nasıl modernize edebiliriz?

Çağımızda, küresel ölçekte geleneksel yemek alışkanlıklarımızın da değiştiğini düşünüyorum. Çevresel koşulların zararlı etkilerinin artması özellikle tükettiğimiz sebze ve meyvelerin vitamin ve mineral oranları da aynı miktarda azaltıyor. Klinik çalışmalara baktığımızda sağlıklı bir yaşamın devamlılığını desteklemek adına, vücutta kaybedilen bu mineral ve vitaminlerin yerine konulması ise kritik bir rol oynuyor.

Özellikle tükettiğimiz gıdalarda, kimyasal, koruyucu ve katkılı içeriklerden uzak durmamız gerekiyor. Bunun bağışıklık sistemimize de olumlu yönde etkileri var.İşte tam bu noktada farkında olmamız gerektiren diğer konu ise doğal kaynaklarla bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve vücudun doğal olarak desteklenmesine yardımcı olmak… Ayrıca vücudumuz tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitli içerikleri de çok önemli…

Vücudumuzu oluşturan tüm sistemler ve organlar bağışıklık sistemimiz ile bağlantılı… Hayatımız boyunca, bağışıklık sistemini, sinir sistemini, sindirim sistemini, kalp damar sistemini eş zamanlı olarak desteklememiz gerekiyor. Bağışıklığı destekleyen, vücut direncini artıran, strese karşı adaptojenik etki sağlayan bir çok doğal kaynağımız var.

Bunlar arasında çörekotu yağı birçok etken maddeyi bünyesinde barındırır. Özellikle bağışıklık sisteminin dengelenmesinde ve hastalıklara karşı direncin sağlanmasında oldukça etkilidir… Kimyasal, koruyucu ve katkılı gıdalardan uzak durmak, yeterli temiz su tüketmek, stresle baş etmeyi öğrenmek, sigara alkol gibi oksijen radikali kaynaklarından uzak durmak, sağlıklı ve doğal besinler tüketmek, günlük egzersiz yapmak, bağışıklığı güçlü tutmamıza yardımcı oluyor.

Ayrıca doğal besin desteklerinde bulunan yağ asitlerini sistemin doğru bir şekilde işlemesi için yeterince ve doğru şekilde aldığımızdan emin olmamız çok önemli…

Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için neler yapmalıyız?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve dengede tutmak önemlidir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı ve dengeli çalışabilmesi için hayat boyu sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, günlük egzersiz rutinine sahip olmak, bol sıvı tüketmek, stresle baş etme yöntemleri öğrenmek günlük rutinimizde olmalı. Ayrıca vücutta eksik olan vitamin ve mineraller metabolizmanın sağlıklı işleyişi için, mutlaka yerine konulmalıdır.

Viral enfeksiyonlardan korunmak amacıyla, antiviral etkinlikleri çalışmalarla gösterilmiş olan Sambucus ekstresi, zeytin yaprağı ekstresi, antiinflamatuvar etkisi ile bilinen Zerdeçal ekstresi, bağışıklık sistemi dengelemek için çörek otu yağı ve çinko kullanılabilir. C ve D vitaminleri sağlıklı bağışıklık sistemi için mutlaka vücudumuzda yeterli seviyede bulunmalıdır. Kullanıcılar için asıl kritik konu, kullanacakları besin takviyelerinin kalitesidir.

Kalite standartlarına uygun şekilde üretilmiş ürünler kullandıklarından emin olmaları gerekir. Zade Vital Ar-Ge merkezlerinde, uluslararası GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında gerçekleştirilen üretimle, ürünlerin güvenle kullanıcıya ulaşması sağlanır. Ege Üniversitesi ARGEFAR işbirliği içinde geliştirilen çalışmalar ile bu ürünler özel formülasyonlarla zenginleştirilir.

Ürünlere Biraz Daha Detaylı Bakacak Olursak

Cold Press Çörek Otu Yağı:

Bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan , viral ve mikrobiyal problemlere karşı vücut direncinin artırılmasına destek olan çörek otu yağı, birçok kronik inflamasyon zemininde olduğu gibi solunum yolu problemlerine karşı da destekleyici etkilre sahip. Çörek otu yağında önemli bir nokta, her çörek otunun medikal amaçlı kullanıma uygun olmaması. Doğru ürün kullanıldığından, Cold press üretim yöntemi ile doğal olarak elde edildiğinden ve GMP standartlarında üretildiğinden emin olmak gerekiyor. Bunun için de çörek otu yağının sadece eczanelerden temin edilmesi büyük bir önem kazanıyor.

Sambucus Nigra (Karamürver) Ekstresi:

Bu dönemde Sambucus Nigra yani karamürver oldukça ön plana çıktı. Koyu renkli bir meyve olan karamürver çok güçlü bir antioksidan, yani oksijen radikallerinin hasarına karşı koruyucu. Yapılan çalışmalar göre koronavirüsün erken dönemlerinde virüslerin çoğalmasını engellemeye yardımcı olduğunu göstermiş. Ayrıca antiviral etkinliği de gösterilmiş. Özellikle, viral enfeksiyonlardan korunma döneminde destekleyici olarak kullanılabilir. Zade Vital Sambucus Nigra ekstresi bağışıklık sisteminin normal çalışmasında olmazsa olmaz, C vitamini ve çinko da içeriyor. Pazara yeni sunduğumuz Sambucus Nigra şurup da lezzetli tadı ile yoğun bir talep görüyor.

Zeytin yaprağı Ekstresi:

Zeytin yaprağı ekstresi çok özel bir ürün. Oleuropein içeriyor ve standardize edilmiş durumda. Oldukça yüksek antioksidan etkinliği yanı sıra viral enfeksiyonlarda da olumlu etkileri var. Efervesan ürünler, multivitamin ve C vitamini içeriğine eklenen zeytinyaprağı ekstresi ekstra destek sağlıyor.

Curcumin Zerdeçal Forte:

Zerdeçal çok iyi bilinen bir bitkisel kaynak. Fakat bir yandan bağırsakta emilimi düşük olduğu için genel vücut açısından, mutfakta kullanımı yeterli etki sağlamıyor. Bu nedenle zerdeçalda emilimi artırmak için özel üretim teknolojileri ile üretilmiş formları tercih etmek gerekiyor. Özel miçel teknolojisi ile üretilmiş Zade Vital Curcumin Zerdeçal Forte 185 kat daha fazla emilime sahip. Hepimiz her gün strese yol açan dış etkenlere, kimyasallara, hava kirliliğine, güneş ışınlarına maruz kalıyoruz.

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen bu durumlar, kronik bir inflamasyon zamini oluşturuyor. Zerdeçal antiinflamatuar etkileri ile vücudun bu koşullara uyumunu artırıyor.

Outdoor Fitness dergisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz